10 zvláštních spojení jezdců a týmů, na které jste zapomněli

10 zvláštních spojení jezdců a týmů, na které jste zapomněli

Fungující spojení mezi jezdcem a týmem je ve formuli 1 klíčem k úspěchu. Spousta z nich se stala legendárními. Když se řekne Ferrari, každý si vybaví Michaela Schumachera. Když se mluví o Mercedesu, většina lidí si za jeho volantem představí Lewise Hamiltona. Pamatujete si však třeba Vettela v BMW-Sauberu nebo Mansella v McLarenu?

V průběhu celé formule 1 se objevilo několik partnerství mezi jezdcem a týmem, které jsou zkrátka ikonická. Ovšem ne každé se takto zapsalo do historie. Některá spojení jezdce s určitou stájí, která v minulosti nastala, nyní vypadají zvláštně, možná až neuvěřitelně a mnoho lidí si na ně ani nepamatuje. Pojďme si deset z nich připomenout!

Paul di Resta a Williams

Kariéra Paula di Resty ve formuli 1 je úzce spjatá s týmem Force India, ve kterém odjel všechny své závody kromě jednoho. Jednu velkou cenu absolvoval ve voze Williamsu. Jednalo se však o jeho poslední vystoupení v F1.

Ještě se však vraťme k jeho začátkům. K indické stáji se Skot připojil již v roce 2010, tehdy jako rezervní jezdec, ovšem již v té době měl za sebou úspěšnou juniorskou kariéru. V roce 2006 ovládl evropskou formuli 3, kde za sebou nechal i Sebastiana Vettela. Jako úřadující šampion formule 3 se přesunul do DTM, kde strávil celé čtyři roky, během nichž se vždy umístil v první pětce a v roce 2010 šampionát dokonce ovládl.

Tento úspěch mu pro rok 2011 zajistil místo závodního jezdce ve Force Indii, čímž se mu splnil dětský sen. V týmu vlastněném Vidžajem Mallyou strávil tři sezóny, ve kterých byla jeho největším úspěchem dvě čtvrtá místa. V roce 2014 byl nahrazen Sergiem Pérezem a jinou sedačku už si nenašel.

Pro sezónu 2016 se však stal rezervním jezdcem Williamsu a v dalším ročníku dostal poslední šanci zazávodit si ve formuli 1. Stálý pilot stáje Felipe Massa se před kvalifikací na Velkou cenu Maďarska necítil dobře, což dostalo skotského rodáka do závodní sedačky. Bez účasti v trénincích se v kvalifikaci umístil na 19. místě. Před závodem, ve kterém odjel 60 ze 70 kol, než ho zastavil technický problém, prohlásil: „Bylo to, jako by mě hodili z útesu.“

Esteban Ocon a Manor

Estebana Ocona není ani pro nové fanoušky neznámou tváří – letos závodí za tým Haas. Ještě před svou první kompletní sezónou ve Force Indii si odbyl v trápícím se týmu Manor debut v královně motorsportu.

Do britské stáje se připojil v roce 2016 devět závodů před koncem sezóny, tehdy nahradil platícího Ria Haryanta, kterému došly finance. V těchto devíti velkých cenách sice žádné body nezískal, ovšem v Brazílii se jim výrazně přiblížil. Celý tým získal za celou sezónu pouze jeden bod. V podání Francouze se tedy nejednalo o žádné zklamání.

V roce 2017 se, jak již bylo řečeno, přesunul do Force Indie, kde strávil dvě sezóny, než byl nahrazen Lancem Strollem. Největší část své kariéry strávil ve francouzském Renaultu, respektive Alpinu, kde také získal své jediné vítězství.

André Lotterer a Caterham

André Lotterer je jezdec ověnčený spoustou titulů z různých závodních sérií. Ovládl japonskou formuli Nippon (dnešní Super formule) a sérii sportovních vozů Super GT. Zároveň se stal vítězem Mistrovství světa ve vytrvalostních závodech a několikrát triumfoval v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Již v první dekádě 21. století zastával pozici rezervního jezdce v Jaguaru, ovšem trvalé místo v F1 ani přes svůj nezpochybnitelný talent nezískal. Příležitost usednout do monopostu formule 1 během závodu dostal až v roce 2014 od týmu Caterham. V kvalifikaci na Velkou cenu Belgie dokonce porazil svého kolegu Marcuse Ericssona. V závodě mu však štěstí nepřálo a kvůli technickému selhání absolvoval pouze jedno kolo. Němec si tedy splnil sen, ale znovu už do žádného závodu neodstartoval.

Daniel Ricciardo a HRT

Již během své juniorské kariéry byl Daniel Ricciardo podporován Red Bullem. V první polovině roku 2011 se dokonce účastnil několika pátečních tréninků za Toro Rosso a bylo jasné, že tým s ním do budoucna počítá.

Ještě před svou premiérou v béčku rudých býků dostal šanci vyzkoušet si monopost formule 1 za tým Hispania Racing, kde od Velké ceny Velké Británie 2011 nahradil Naraina Karthikeyana. Tým se sice pohyboval v zadní části pole, přesto v něm Australan nabral důležité zkušenosti, které v dalších letech zúročil.

V roce 2014 byl povýšen po dvou sezónách v Toro Rossu do Red Bullu, ze kterého na konci roku 2018 odešel, aby se do něj o pět let později po neúspěšných angažmá v Renaultu a McLarenu pokoušel vrátit zpátky. Tentokrát už mu to však nevyšlo a po Velké ceně Singapuru 2024 z F1 odešel nadobro.

Sebastian Vettel a BMW-Sauber

Sebastian Vettel je dalším příkladem jezdce, který byl podporován Red Bullem, ale svůj formulový debut si odbyl v jiném týmu. Spousta lidí na to již nejspíš zapomněla, ale na konci roku 2006 a začátku roku 2007 talentovaný Němec sbíral cenné zkušenosti ve volných trénincích za tým BMWSauber.

Z této doby pochází také jedna úsměvná historka. Při svém prvním volném tréninku za BMW totiž již po šesti sekundách dostal penalizaci za překročení rychlosti v boxové uličce. Kdo by si v té době pomyslel, že z něj za pár let bude čtyřnásobný šampion?

Vraťme se ale k jeho závodnímu debutu. Ten přišel ve Velké ceně USA 2007, kde musel zaskočit za Roberta Kubicu, který se stále oklepával ze své hrozivé nehody v Kanadě. Již ve svém prvním závodě získal senzační jeden bod.

Další příležitost už za německo-švýcarskou stáj nedostal, v průběhu sezóny si ho totiž pod křídlo vzal Red Bull a posadil ho do Toro Rossa. A další vývoj Vettelovy kariéry už je všem dobře známý…

Jacques Villeneuve a Renault

Jacques Villeneuve získal ve své druhé sezóně v královně motorsportu s týmem Williams mistrovský titul. Se stájí z Grove však nenavázal žádné dlouhodobé partnerství a již v roce 1999 se přesunul do týmu BAR, kde strávil pět průměrných let a získal dvě pódia. V roce 2004 ho v týmu nahradil Hondou podporovaný Takuma Sató a Kanaďan zůstal bez sedačky.

Přesto se v posledních třech závodech ročníku nakonec objevil. Z týmu Renault totiž odešel Jarno Trulli, který v Monaku toho roku získal své první a jediné vítězství. Ital se přesunul do Toyoty a francouzská stáj si pro závody v Číně, Japonsku a Brazílii zajistila služby právě Villeneuve. Šampion z roku 1997 však během této krátké kapitoly v týmu z Enstone na body ani jednou nedosáhl.

Fernando Alonso a Minardi

Když se řekne mladý Fernando Alonso, každý si ho vybaví v modrožlutém Renaultu, se kterým v letech 2005 a 2006 získal dva tituly. Mistrem se nestal náhodou – porazit musel rychlého Kimiho Räikkonena a vele úspěšného Michaela Schumachera.

Ještě před svým působením ve francouzské stáji se však objevil v týmu Minardi – právě zde v roce 2001 debutoval. Minardi byl italský tým, který se sice v průběhu času stal tradičním jménem ve formuli 1, ovšem nikdy nebyl víc než outsiderem. Ve své debutové sezóně sice pod vedením Paula Stoddarta žádné body nezískal, přesto svými výkony zaujal Flavia Briatoreho z Renaultu a zbytek už je historie.

Nigel Mansell a McLaren

Nigel Mansell se ve formuli 1 proslavil svou bojovností. Zároveň se nikdy nepovažoval za hvězdu, a proto byl také u obyčejných fanoušků velmi oblíbený. V roce 1992 získal, po několika těsně prohraných soubojích v předchozích letech, s dominantním Williamsem svůj první titul. Po sezóně královnu motorsportu opustil.

Za dva roky, po smrti Ayrtona Senny, se však ve voze stáje vedené Frankem Williamsem opět objevil. V posledním víkendu roku 1994 v Adelaide dokonce triumfoval jak v kvalifikaci, tak v závodě. Vypadalo to, že během pauzy ze své rychlosti nic neztratil.

Jeho místo v týmu z Grove však v roce 1995 zaujal David Coulthard a Mansell se přesunul do McLarenu. Toto angažmá však skončilo fiaskem. V prvních dvou velkých cenách musel být nahrazen, neboť se do úzkého vozu MP4/10B nevešel. Na trati se s vozem objevil až v Imole a Barceloně, ovšem poté již natrvalo ukončil svoji kariéru ve formuli 1.

Mario Andretti a Williams

Mario Andretti, který je v současnosti členem představenstva nově příchozího Cadillacu, patří k nejúspěšnějším jezdcům historie motorsportu. Ve formuli 1 získal titul v roce 1978 s Lotusem a mimoto závodil i za Ferrari a Alfu Romeo.

Na co už ale mnoho lidí zapomíná, je to, že usedl i za volant Williamsu. V roce 1982 totiž Carlos Reutemann náhle ukončil kariéru a pro Velkou cenu USA za něj zaskočil právě Američan. Za britskou stáj odstartoval pouze do tohoto podniku. Startoval čtrnáctý, ale samotný závod kvůli kontaktu se zdí nedokončil. Pak už se v královně motorsportu objevil pouze dvakrát, v obou případech ve Scuderii Ferrari.

Gilles Villeneuve a McLaren

Jestli byl týmu Ferrari někdo oddaný více než Michael Schumacher nebo Charles Leclerc, byl to určitě Gilles Villeneuve. Otec Jacquese, který byl zmíněn výše, závodil srdcem a patřil k největším talentům své doby. Byl to nejoblíbenější pilot Enza Ferrari a pro jím založenou značku vyhrál šest závodů. Úspěchů by možná přišlo ještě více, ale osud tomu tak nechtěl a v roce 1982 přišla tragická nehoda v Zolderu, kterou Kanaďan nepřežil.

Možná jste si mysleli, že ve Scuderii strávil celou svoji kariéru. Gilles ale v roce 1977 debutoval v McLarenu. Za tým Wokingu odjel pouze závod v Silverstone, ve kterém skončil jedenáctý. Na druhé straně garáže byl v té době úřadující šampion James Hunt.

Čestné zmínky

Kamuj Kobajaši Caterham (2014)

Sergio Pérez – McLaren (2013)

Heikki Kovalainen – Lotus (2013)

Christian Klien – HRT (2010)

Giancarlo Fisichella – Ferrari (2009)

Nick Heidfeld – Williams (2005)

Damon Hill – Arrows (1997)

Kolik z těchto dvojic jste si pamatovali?

Seznamte se se slavnými i současnými jezdci formule 1, kteří píší historii tohoto sportu. Jména jako Max Verstappen, Lewis Hamilton, Michael Schumacher, Niki Lauda nebo třeba Emerson Fittipaldi. Objevte profily jezdců, jejich kariéru, statistiky a úspěchy.

👉 Seznam jezdců F1 | Kdo jsou nejúspěšnější jezdci F1 všech dob?

Sdílejte na:
Zavřít

Autor článku:

Formuli 1 pravidelně sleduje od roku 2016, tedy od svých šesti let. Jeho prvním oblíbencem byl Kimi Räikkönen. Od chvíle, kdy Iceman ukončil kariéru, fandí Carlosi Sainzovi. Kromě formule 1 sleduje i juniorské série. Pro SvětFormule píše od listopadu 2025.

Další články autora →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *