Verstappen ovlivňuje trh pilotů pro budoucí sezónu

Verstappen ovlivňuje trh pilotů pro budoucí sezónu

Více než polovina míst na startovním roštu formule 1 pro rok 2025 je stále k mání. Klíčem celého trhu s jezdci je však jeden muž, u kterého se očekává razantní krok v jeho kariéře.

Mocenské boje v Red Bullu otevírají možné dveře k šokujícímu odchodu jejich cenného šampióna Maxe Verstappena, což bylo ještě před několika týdny nemyslitelné. Netřeba dodávat, že avizovaná možnost, že Verstappen aktivuje jeho nově doplněnou výstupní klauzuli a přestoupí před koncem své smlouvy na rok 2028, uvedla konkurenční týmy do stavu nejvyšší pohotovosti.

Šéf Mercedesu Toto Wolff prohlásil, že trojnásobný mistr světa bude jeho volbou číslo jedna, aby nahradil odcházejícího Lewise Hamiltona, který vymění Stříbrné šípy za tým Ferrari.

Zdá se, že kolem Verstappena se pohybuje také Aston Martin, který udělal nabídku slavnému konstruktérovi Red Bullu Adrianu Neweymu. Spojení konstruktéra s továrními motory Honda pro rok 2026 by mohlo Verstappena zlákat pro znovuvytvoření vhodného prostředí pro zisk dalších mistrovských titulů.

Od oznámení Hamiltonova odchodu řada pilotů a jejich manažerů kontaktovala Wolffa ohledně uvolněného místa. Dokud ale Verstappen buď neslíbí věrnost a pokračování v Red Bullu, nebo sám neoznámí odchod z týmu, Mercedes s rozhodnutím spěchat nebude.

„Vzhledem k tomu, jak nás Lewisovo rozhodnutí zaskočilo tak rychle, teď si chceme dát opravdu na čas,“ řekl Wolff v Austrálii. „Máme volné místo, jediné v top týmech. Pokud se Max rozhodne, že nebude s Red Bullem pokračovat, toto místo volné nadále nebude.“

„Je tu několik možností, které jsou pro nás opravdu zajímavé. Od velmi mladých talentů až po některé další, kteří mají spoustu zkušeností. Oznámení v nejbližších týdnech či měsících nečekejte. Chci i nadále sledovat trh. Opravdu záleží na tom, co udělá Max.“

Wolff zmiňuje také mladého supertalenta, který závodí pod záštitou Mercedesu, Andreu Kimiho Antonelliho, u kterého se ale teprve ukáže, zda by byl po jediné sezóně v F2 vůbec připraven na takto brzký postup do nejvyšší kategorie.

O volnou sedačku reagují také současní piloti, kteří usilují o toto lukrativní místo v Mercedesu. Jako o možných kandidátech se mluví o Fernandu Alonsovi, Carlosi Sainzovi, Estebanu Oconovi nebo Alexi Albonovi.

Sainzův případ je mnohem palčivější, protože na rozdíl od výše jmenovaných kolegů nemá možnost prodloužit smlouvu v týmu, za který momentálně závodí. Sainz byl týmem odepsán poté, co Hamilton podepsal smlouvu pro rok 2025, tudíž si aktivně hledá místo pro budoucí sezónu. Španělovy akcie v posledních letech stoupají díky jeho výborným výkonům po boku Charlese Leclerca, což podrthují působivá vítězství v loňském Singapuru a letošním Melbourne, kde jako jediný jezdec, nezávodící za Red Bull Racing, vyhrál velkou cenu za posledních 500 dní.

Z tohoto pohledu se zdá, že Verstappen ovlivňuje, které místo zůstane pro Sainze volné. Pokud Verstappen zůstane v týmu Red Bull a Mercedes sáhne po jiné variantě, pak se Sainz ocitne ve velmi složité situaci. Tolik zmiňovaný zájem ze strany Sauberu, která se za dva roky stane týmem značky Audi, by pak byl nejlepší volbou, i když by to v krátkodobém horizontu představovalo riskantní pokles.

Sainz se však nyní objevil jako jedna z možností pro druhé místo v Red Bullu, které teď obsazuje Sergio Pérez. Zajímavé je, že to byl právě šéf týmu Christian Horner, kdo zmínil bez jakékoliv otázky jeho jméno. Na otázku ohledně vyhlídek jezdce RB Júkiho Cunody na povýšení do hlavního týmu Horner odpověděl: „Podívejte, Júki je velmi rychlý pilot, to víme. Myslím si ale, že chceme v Red Bullu nasadit tu nejlepší dvojici, jakou máme k dispozici. Někdy se musíte podívat i mimo svůj bazén. V dnešním závodě vyhrál velmi rychlý, nezaměstnaný pilot, takže trh s určitými jezdci je přiměřeně proměnlivý. Na základě Sainzova výkonu nemůžeme vyloučit žádnou možnost.“

Bez ohledu na to, zda bude mít Red Bull k dispozici jedno nebo dvě místa k obsazení, stávající pilot Sergio Pérez zatím udělal vše, co potřeboval, aby posílil svou pozici v týmu. Když k tomu připočteme zjevnou absenci chování u Cunody a těžký start Daniela Ricciarda do plnohodnotné sezóny 2024, zdá se, že Pérezovy šance se podstatně zvýšily.

„Je zřejmé, že Checo byl v Austrálii ohrožen,“ komentoval Horner. „I on má ale za sebou skvělý start sezóny, takže nijak zoufale nespěcháme, výsledky má slušné.“

Podobně se zdá být Verstappenovým osudem ovlivněn i Fernando Alonso, u něhož se nabízejí různé varianty budoucnosti. Má možnost zůstat u Aston Martinu, zaměřit se na Mercedes nebo Red Bull nebo odejít z F1 úplně.  Španělský jezdec to však vidí jinak, protože si nenechá diktovat osud od jiných.

„Vždycky jsem byl takový. Někdy mi to pomohlo, někdy mi to naopak ublížilo, že jsem vládcem svého osudu,“ řekl Alonso. „Vybral jsem si, kdy odejdu z týmu, kdy se připojím k jinému. Vybral jsem si, kdy skončím ve F1 a s kým se do ní vrátím. Teď si vyberu, co budu dělat příští rok. Nebudu se řídit tím, co dělají ostatní a diktují mi, jaký má být můj osud. Udělám si ho sám, ať už v dobrém nebo zlém. Takový jednoduše jsem.“

Piloti Verstappen, Sainz a Alonso jsou jen prvními z dlouhé řady, protože za nimi další piloti a týmy přemýšlejí o svých dalších krocích. Od veteránů jako je Valtteri Bottas, přes Alpine duo Esteban Ocon a Pierre Gasly, až po nadějné talenty, jako jsou Liam Lawson a Oliver Bearman.

Sdílejte na:
Zavřít