Pro Mercedes je volbou číslo jedna pro rok 2025 Verstappen

Pro Mercedes je volbou číslo jedna pro rok 2025 Verstappen

Toto Wolff se domnívá, že vztah mezi Mercedes a Maxem Verstappen musí v určité fázi sezóny nastat a že pilot Red Bullu se stane týmovou jedničkou místo Lewise Hamiltona.

Když se objevily zprávy o Hamiltonově rozhodnutí opustit Mercedes a přejít v roce 2025 do týmu Ferrari, zdálo se, že Verstappen je na nejlepší cestě zůstat věrný Red Bullu a dotáhnout s nimi jeho smlouvu, která končí na konci roku 2028.

Nicméně pokračující kontroverze kolem Christiana Hornera vedly Verstappenova otce Jose k prohlášení, že pokud šéfem týmu zůstane Horner, Red Bull se rozpadne. Vzhledem k tomu, že se množily spekulace o pozici poradce Red Bullu Helmuta Marka v souvislosti s řečmi, že vynášel informace tisku, dal Verstappen jasně najevo, že jeho budoucnost je s Rakušanem úzce spojena.

Vyšlo později také najevo, že Verstappen si do smlouvy dodal klauzuli, která souvisí s Markem. Klauzule zaručuje možnost odstoupit od smlouvy, podobnou klauzuli aktivoval Lewis Hamilton pro odchod z Mercedesu. Znamená to, že v případě odchodu Marka může Verstappen předčasně odejít. Olej do ohně přilily spekulace a myšlenka, že by Verstappen mohl od roku 2025 nahradit sedminásobného mistra světa u Mercedesu před změnou pravidel a předpisů o pohonných jednotkách. Dalším údajným důvodem, proč by kromě vnitřní politiky v týmu mohl Verstappen odejít, je zvěst, že motorový program Red Bullu zaostává za Mercedesem a Ferrari.

V rozhovoru Toto Wolff uvedl, že ke vztahu s trojnásobným mistrem světa v určité fázi sezóny musí dojít. Na otázku, kdy se rozhodne, kdo bude závodit po boku George Russella, Wolff odpověděl: „Máme volné místo, které je momentálně jediné ve špičkových týmech. Pokud se Max rozhodne, že odejde, pak již místo v Mercedesu volné nebude.“

Wolff řekl, že Mercedes se rozhodne k létu, ale poznamenal, že výsledek závisí na tom, jaké kroky udělá právě Max Verstappen, který je, podle slov jeho otce, frustrovaný kauzami, které ovlivňují celý tým a jeho fungování.

Mercedes měl možnost podepsat Verstappena, když v roce 2013 závodil v evropské formuli 3, ale nemohl mu v této době nabídnout místo v nejvyšší kategorii, kdy pro nizozemského jezdce existovala již možná cesta do Red Bullu.

„Viděl jsem ho ve formuli 3, byl velmi dobrý,“ řekl Wolff. „Mám dobré vztahy s jeho otcem, takže jsme si sedli u mě doma ve Vídni a řekli si, co bychom mohli udělat. Nebyl jsem schopen mu dát sedačku ve formuli 1. Vždycky jsem se snažil, aby se mu to podařilo. Chtěl jsem abychom společně prošli F2, kterou by měl plně financovanou, s tím že bych mu garantoval místo v F1 na další rok.“

„Řekli nám, že mají nabídku od Red Bullu v týmu Toro Rosso, která byla podstatně lepší. To bylo všechno z našeho jednání. Věděl jsem, že nebudeme této nabídce schopni konkurovat. V polovině sezóny zaujal svou pozici a nahradil Daniila Kvjata v Red Bullu.“

Když byl dotázán, zda by se mohl Mercedes s Verstappenem dohodnout, odpověděl, že jde o takový vztah, kdy v určité fázi může nastat dohoda, ale není jasné kdy.

Uvedl také, že Verstappen je v současné době volbou číslo jedna na místo Hamiltona, ačkoliv v této fázi nemůže vyřadit další kandidáty jako je Fernando Alonso, Carlos Sainz nebo nadějný závodník F2 Andrea Kimi Antonelli

Sdílejte na:
Zavřít