Ferrari neuspělo, Vettel zůstává v Kanadě druhý

Komisaři se podívali na nové důkazy, které Ferrari přineslo. Verdikt zní, že odvolání je nepřípustné a výsledky z Kanady jsou oficiálně platné. Ferrari se už nemůže odvolat.

Inkriminovaný incident se stal ve 48. kole v Kanadě, kdy Sebastian Vettel vedl závod a udělal chybu ve čtvrté zatáčce a vyjel mimo trať. Za následný nebezpečný návrat na trať dostal od komisařů penalizaci pěti sekund. Šachovnicovou vlajku viděl Němec sice první, ale penalizace ho odsunula na druhé místo.

Ferrari se odmítlo odvolat, ale využilo práva na přezkoumání situace podle článku čtrnáct Mezinárodního sportovního kodexu FIA. Z tohoto důvodu Mezinárodní automobilová federace svolala v pátek komisaře, kteří posuzovali kanadský incident, aby se podívali na nové důkazy, které přinesl sportovní ředitel Ferrari Laurent Mekies. Podle zákulisních informací celá schůze trvala třicet pět minut.

Po několika hodinách se potvrdilo, že komisaři nenašli žádné „nové významné a relevantní prvky“, které by nebyly dostupné v době, kdy se incident prošetřoval. Proti tomuto rozhodnutí se už nelze odvolat.

Co italská stáj prezentovala jako nové důkazy? První věcí byla telemetrie z monopostu Sebastiana Vettela. Dále výpověď Sebastiana Vettela a překvapivě také video analýza, kterou provedl po závodě expert televize Sky Sports Karun Chandhok. Video lze najít po kliknutí na následující odkaz.

Tímto verdiktem se staly výsledky závodu v Kanadě oficiálními tzv. Lewis Hamilton vyhrál a Sebastian Vettel skončil na druhém místě.

Úplné znění od sportovních komisařů.

Podle článku článku čtrnáct Mezinárodního sportovního kodexu FIA a článku 2.2 Sportovní řádu FIA Formule 1, lze považovat za nové pouze ty prvky, které Scuderia Ferrari neměla k dispozici před koncem události (18:44, 9. června 2019).

Scuderia Ferrari prezentovala při slyšení tyto prvky:

(1) Analýza telemetrických dat z Vettelova vozu včetně pozice, kde se auto nacházelo.
(2) Video analýzy z kamer (čelní kamera, horní kamera, „on board“ kamera) vozů Vettela a Hamiltona, které byly zhotoveny po závodě.
(3) Video analýza, kterou provedl Karun Chandhok pro televizi Sky Sport po závodě.
(4) Video, které zachycuje tvář Vettela a bylo zveřejněno Formulí 1 po závodě.
(5) Video snímky
(6) Analýza závodní stopy pomocí GPS z monopostů Vettela a Hamiltona v inkriminovaném kole a v předcházejících kolech.
(7) Výpověď Vettela.

Prvky (1), (2), (5), a (7) byly dostupné před koncem závodu.
Prvek (3) byl nový, ale nikoliv významný a relevantní, jedná se o osobní názor třetí strany.
Prvek (4) byl nový, ale nikoliv významný a relevantní, protože důkazy obsažené v tomto videozáznamu lze vidět z jiného dostupného videa.

Znamená to, že případ byl nyní uzavřen a potvrzuje se vítězství Hamiltona v GP Kanadě.