Velkou cenu Austrálie ovládl Carlos Sainz, Leclerc druhý

Velkou cenu Austrálie ovládl Carlos Sainz, Leclerc druhý

Třetí podnik letošní sezóny ovládl Carlos Sainz s Ferrari. Na druhém místě se umístil jeho týmový kolega, Charles Leclerc, a třetí skončil McLaren Landa Norrise. Max Verstappen a ani jeden vůz Mercedesu závod nedokončili.

Na startovní rošt se postavilo pouze 19 monopostů, jelikož Logan Sargeant se závodu neúčastnil, protože svůj vůz půjčil Alexanderu Albonovi. Albon havaroval v prvním tréninku a Williams nemohl jeho vůz dát do pořádku, jelikož nemají v Austrálii tolik náhradních dílů. Tým byl tak donucen po zbytek víkendu závodit jen s jedním vozem a rozhodl se do něj usadit právě Alexe Albona.

Kuan-jü Čou startoval z boxové uličky, jelikož jeho tým udělal pár změn na jeho monopostu a porušili tak parc permé.

Většina pilotů odstartovala na střední žluté sadě, kromě Fernanda Alonsa a Nica Hülkenberga, kteří nasadili bílou sadu, a Daniela Ricciarda, Kuan-jü Čoua, ti odstartovali na červené sadě.

Max Verstappen si udržel první pozici před Carlosem Sainzem, George Russell se dostal na šesté místo před Sergia Péreze. Jinak se zbytek startovního pole obešel bez kolize.

Carlos Sainz v druhém kole přebral vedení od Verstappena! Nizozemec si týmu stěžoval, že mu jeho monopost klouže. Zezadu se na něj dotahoval Lando Norris.

Z Verstapennova vozu se začalo kouřit od pravé zadní brzdy! Oheň poškodil pravé zadní kolo a začal se propadat startovním polem. Zamířil do boxů a Velká cena Austrálie pro něj skončila.

Pořadí v šestém kole: Sainz, Norris, Leclerc, Piastri, Russell, Pérez.

Piloti začali zajíždět do boxů – Ricciardo, Čou, Albon, Hamilton přezuli na tvrdou sadu.

Leclerc útočil na druhého Norrise, ovšem neúspěšně. Mezitím Russell zajel do boxů, i přesto, že začínal na žluté sadě. V boxové uličce byl i Valtteri Bottas, ovšem jeho týmu se v letošní sezóně pitstopy vůbec nedaří a pokaždé tam piloti Sauberu stráví množství času. I Leclerc s Piastrim zamířili do boxů pro nejtvrdší sadu.

V 15. kole zajel Lando Norris a Sergio Pérez do boxů. Norris se na trať vrátil až za svého týmového kolegu na pátém místě.

Pořadí v 16. kole: Sainz, Alonso, Leclerc, Piastri, Norris, Hülkenberg.

Hamilton také hlásí poruchu, tentokrát se jedná o motor, a ani on se do cíle nepodívá. Mezitím zajel Sainz do boxů a vedení tak přebírá Fernando Alonso! Hamilton svůj monopost odstavil a na krátký čas byl aktivován virtuální Safety car. Alonso tak využil příležitosti a zajel do boxů pro žlutou sadu pneumatik. Zastávkou v boxech se propadá za Norrise.

Esteban Ocon měl problém s přehříváním také levého zadního kola a zamířil do boxů na pitstop. I přes delší zastávku v závodě pokračoval, jelikož přehřívání způsobila slída z přilby.

V 21. kole se Pérez dostává před George Russella. Do Haasu přišla týmová režie a Kevin Magnussen přepustil svou pozici Hülkenbergovi, který jel na měkčí sadě pneumatik.

Peréz se dokázal dotáhnout na pátého Fernanda Alonsa a v 27. kole se dostal před něj. Sainz zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým a na druhého Leclerca si najel náskok přes 4 sekundy.

Týmová režie proběhla i v McLarenu a v 29. kole Piastri pustil Landa Norrise na třetí místo. Daniel Ricciardo zamířil znovu do boxů pro další bílou sadu.

Lando Norris se pomalu dotahoval na Charlese Leclerca a Leclerc si týmu postěžoval na pneumatiky. V 35. kole tak Monačan zamířil do boxů. Leclerc z boxů vyjel těsně před Pérezem a Alonsem! Svou pozici dokázal udržet.

Pořadí v 35. kole: Sainz, Norris, Piastri, Leclerc, Pérez, Alonso, Russell, Stroll.

Pérez zajel do boxů a vrátil se na závodní dráhu na 9. místě. Čou taktéž v boxech, ovšem byl to pro něj dlouhý pitstop, údajně mu zhasl motor. Boje o pozice probíhaly i v druhé polovině startovního pole – mezi Hülkenbergem a Albonem.

Piastri se už trápil na pneumatikách a dokonce se dostal i mimo trať. V následujícím kole tak zajel do boxů, pro nové pneumatiky. Fernando Alonso se tak posunul na čtvrtou příčku a domácí Piastri se vrátil na páté místo. I Lando Norris zamířil do boxů pro nové gumy a vrátil se za Leclerca na třetí místo.

Carlos Sainz také zajel do boxů. Oscar Piastri předjel Alonsa a posouvá se na čtvrtou příčku. Alonso tak zamířil do boxů pro nové pneumatiky.

Pořadí ve 43. kole: Sainz, Leclerc, Norris, Piastri, Russell, Pérez, Alonso, Stroll, Cunoda, Hülkenberg.

Piloti bojovali i o bod za nejrychlejší kolo a postupně si ho kradli první čtyři závodníci. Tvrdé souboje probíhali mezi Magnussenem a Albonem o 11. místo.

Russell zamířil do boxů, i když Mercedes uvažoval o pouze jedné zastávce v boxech, ovšem jeho pneumatiky to měly dávno za sebou.

Pierre Gasly dostal penalizaci 5 sekund za přejetí pitlane čáry na výjezdu z boxů.

Pořadí v 54. kole: Sainz, Leclerc, Norris, Piastri, Pérez, Alonso, Russell, Stroll, Cunoda, Hülkenberg.

Lando Norris hlásil do vysílačky, že se už nedokáže dotáhnout na druhého Leclerca, na kterého ztrácel přes 3 sekundy. George Russell se dokázal dostat do DRS zóny Fernanda Alonsa, ovšem Alonso předváděl dobrou defenzívu.

Carlos Sainz hlásí v 56. kole, že pneumatiky už nejsou ideální. Charles Leclerc postupně stahoval ztrátu na svého týmového kolegu a zajel i nejrychlejší kolo.

Velká nehoda v posledním kole pro George Russella v 6. zatáčce! Závod se tak dojel pod virtuálním Safety carem.

Vítězem závodu se stal Carlos Sainz! Nejrychlejší kolo zaznamenal Charles Leclerc a připisuje si bod navíc.

Pozice Jezdec Tým Počet kol Čas/Odstoupení Body
1 Carlos Sainz FERRARI 58 1:20:26.843 25
2 Charles Leclerc FERRARI 58 +2.366s 19
3 Lando Norris MCLAREN MERCEDES 58 +5.904s 15
4 Oscar Piastri MCLAREN MERCEDES 58 +35.770s 12
5 Sergio Pérez RED BULL RACING HONDA RBPT 58 +56.309s 10
6 Fernando Alonso ASTON MARTIN ARAMCO MERCEDES 58 +80.992s 8
7 Lance Stroll ASTON MARTIN ARAMCO MERCEDES 58 +93.222s 6
8 Júki Cunoda RB HONDA RBPT 58 +95.601s 4
9 Nico Hülkenberg HAAS FERRARI 58 +104.553s 2
10 Kevin Magnussen HAAS FERRARI 57 +1 kolo 1
11 Alexander Albon WILLIAMS MERCEDES 57 +1 kolo 0
12 Daniel Ricciardo RB HONDA RBPT 57 +1 kolo 0
13 Pierre Gasly ALPINE RENAULT 57 +1 kolo 0
14 Valtteri Bottas KICK SAUBER FERRARI 57 +1 kolo 0
15 Kuan-jü Čou KICK SAUBER FERRARI 57 +1 kolo 0
16 Esteban Ocon ALPINE RENAULT 57 +1 kolo 0
17 George Russell MERCEDES 56 DNF 0
NC Lewis Hamilton MERCEDES 15 DNF 0
NC Max Verstappen RED BULL RACING HONDA RBPT 3 DNF 0

Zdroje článku:

redakce SvětFormule.cz (Anna Gregarová)
Sdílejte na:
Zavřít