VC Emilia Romagna ovládl těsně Verstappen před Norrisem

Sedmý závod letošní sezóny v Imole vyhrál těsně Max Verstappen před druhým Landem Norrisem a na třetím místě skončil Charles Leclerc. Jediným pilotem, který odstoupil během závodu, byl Alex Albon.

Start závodu proběhl v poklidu, Max Verstappen si udržel první pozici před Landem Norrisem, který se lehce musel bránit dotírajícímu Ferrari Charlese Leclerca.

Po prvních 5 kolech Max Verstappen vedl, necelé 2 sekundy za ním se držel Lando Norris a pak od třetího Charlese Leclerca se tvořil vláček s Carlosem Sainzem a Oscarem Piastrim.

Už v 8. kole Oscar Piastri naznačil první útok na čtvrtého Carlose Sainze. O kolo později začaly první zastávky v boxech, které iniciovali jezdci z druhé poloviny pole.  V 10. kole problém pro Alexe Albona! Po zastávce v boxech oznámil, že má špatně utaženou pneumatiku. Pilot Williamsu se pomalou jízdou snažil dostat do boxů, což se mu bez ohrožení ostatních podařilo. Mechanici mu vyměnili pneumatiky a pokračoval v závodě na posledním místě.

Carlos Sainz v 12. kole se musel čím dál tím více bránit Oscaru Piastrovi, který byl nejblíže od startu závodu.

Následně se vyčkávalo, kdo z prvních 5 jezdců zajede do boxů jako první. V 17. kole byl mimo trať v kačírku Sergio Pérez, Mexičan dokázal pokračovat, ale ztratil 5 sekund.

Na konci 21. kola zajel do boxů šestý George Russell, obul tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na desátou pozici.

O kolo později byl u svých mechaniků Lando Norris, obul bílé pneumatiky a propadl se na sedmou pozici za Sergia Péreze. Pak ve 24. kole byl povolán i jeho týmový kolega Oscar Piastri, který taktéž nasadil tvrdou sadu pneumatik. Mezitím Lando Norris předjel Sergia Péreze a nezůstal za ním zaseknutý.

Alex Albon dostal penalizaci v podobě 10 sekund za špatně upevněné kolo.

Na začátku 25. kola zajel do boxů Max Verstappen, obul tvrdou sadu pneumatik a propadl se na čtvrtou pozici. Vedení přebral Charles Leclerc, který ještě nestavěl. O kolo později byl v boxech zmiňovaný Monačan, nasadil tvrdé pneumatiky a vrátil se pátou pozici za Red Bull Sergia Péreze. Nicméně dokázal Mexičana velmi rychle předjet.

Ve 26. kole Lewis Hamilton udělal chybu a byl na chvíli v kačírku. Až ve 27. kole stavěl Carlos Sainz a Lewis Hamilton, nasadili tvrdou sadu pneumatik a Španěl se propadl na šestou pozici. Oscarovi Piastrimu se tak podařil undercut na španělského pilota. Max Verstappen si tak přebral vedení v závodě zpátky a měl již 6 sekund náskok na druhého Landa Norrise.

Až ve 38. kole zamířil do boxů Sergio Pérez, obul středně tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na jedenáctou pozici.

Ve 40. kole se náskok Landa Norrise na třetího Charlese Leclerca zmenšil na 2 sekundy. Na začátku 43. kola byl náskok již pod 1 sekundu.

Ve 47. kole udělal Charles Leclerc chybu a náskok Landa Norrise se navýšil na 2 sekundy.

Na začátku 53. kola zamířil podruhé do boxů George Russell, nasadil žlutou sadu pneumatik a propad se na sedmou pozici za svého týmového kolegu Lewise Hamiltona.

Lando Norris začal stahovat Maxe Verstappena, rozdíl byl necelé 2,5 sekundy a do konce závodu zbývalo 8 kol. Max Vestappen dostal upozornění, že nesmí překročit traťové limity, protože jinak by přišla penalizace, jelikož během závodu dostal upozornění černo-bílou vlajkou za traťové limity. Mezitím Alex Albon odstoupil ze závodu.

I přes to, že Lando Norris tlačil na Maxe Verstappena, dokázal trojnásobný mistr světa tlak ustát a zvítěžil v Imole!