V ulicích Monaka vyhrál pomalou jízdou Charles Leclerc

V ulicích Monaka vyhrál pomalou jízdou Charles Leclerc

V uličkách Monackého knížectví proťal šachovnicovou vlajku první Charles Leclerc, druhý se umístil Oscar Piastri a na třetím místě skončil Carlos Sainz. Závod ovlivnily červené vlajky, které byly vyvěšeny v prvním kole kvůli kolizi Sergia Péreze, Kevina Magnussena a Nica Hülkenberga.

Start si pohlídal Charles Leclerc, naopak katastrofa pro Carlose Sainze, který měl kontakt s Oscarem Piastrim a dostal defekt na přední levou pneumatiku! Španěl probrzdil a vyjel do výjezdové zóny – propadl se na poslední pozici! Pilot Ferrari nicméně dokázal vycouvat a dojel do boxů.

Červené vlajky! Kontakt mezi Sergiem Pérezem a oběma piloty Haasu. Pro všechny tři závod skončil. Sergio Pérez byl sestřelen Kevinem Magnussenem a následně pilot Red Bullu vrazil do Nica Hülkenberga, který se snažil mezi kolidujicími monoposty projet.

Z opakovaných záběrů se ukázalo, že další incident se stal na výjezdu ze zatáčky do tunelu. Oba jezdci Alpine se střetli a Esteban Ocon měl poškozené řízení, protože jeho volant směřoval při rovné jízdě doprava.

Carlos Sainz si oddechl, protože restart bude pevným startem s pořadím, které bylo na startu závodu. Tím pádem Carlos Sainz odstartuje znovu jako třetí. Mechanici Alpine uznali, že monopost Estebana Ocona je moc poškozený a nelze opravit před restartem – francouzský pilot tak byl čtvrtým jezdcem, který odstoupil

Maršálové museli opravit bariéry a následně v 15:44 byl závod restartován. Charles Leclerc, Oscar Piastri, Carlos Sainz a Lando Norris nasadili tvrdé pneumatiky a pokusí se závod dojet do cíle bez zastávky, protože červené vlajky se počítá jako zastávka v boxech. Naopak pátý George Russell, Max Verstappen a Lewis Hamilton museli nasadit středně tvrdé pneumatiky, protože tvrdé pneumatiky měli na úvodním startu.

Restart závodu si pohlídal opět Charles Leclerc, tentokrát už bez dalších incidentů.

Pátý George Russel v 6. kole nedržel tempo vedoucích jezdců, protože byl na středně tvrdých pneumatikách a spíše se staral o své pneumatiky, aby vydržely co nejdéle. Takto mu to potvrdil i jeho závodní inženýr.

Oscar Piastri dostal zprávu, že má stále následky kolize z prvního kola a aero balanc není správný.

Následně se vyčkávalo strategicky, jestli si první čtyři jezdci dokáží najet dostatečný náskok na George Russella, aby měli případně zastávku zdarma.

V 16. kole byl v boxech Valtteri Bottas jako první pilot, propadl se na poslední pozici.

Ve 39. kole dostal Charles Leclerc informaci, že má ještě více zpomalit, aby Lando Norris nemohl zastavit v boxech. Ferrari se snaží udržet náskok na Geroge Russella pod 20 sekundami.

Na konci 41. kola předjel Charles Leclerc první jezdce, kteří byli o kolo pozadu.

Ve 43. kole zajel do boxů Lance Stroll, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na jedenáctou pozici.

V 50. kole Lance Stroll hlásil svému týmu, že má defekt levé zadní pneumatiky. Kanaďan musel zajet do boxů, nasadil červenou sadu pneumatik a propadl se na poslední pozici. Zbytek pneumatiky zůstal na vjezdu do boxů.

V 52. kole byl v boxech Lewis Hamilton, obul tvrdé pneumatiky a vrátil se na sedmé místo. O kolo později zamířil ke svým mechanikům Max Verstappen, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na šestou pozici.

V 62. kole Max Verstappen dojel George Russella a zkoušel na něj vyvíjet tlak.

V 68. kole se Logan Sargeant otřel o zeď. Naštěstí Američan mohl pokračovat.

Charles Leclerc se na potřetí dočkal a zvítězil poprvé před domácím publikem v Monaku!

Pořadí Jezdec Tým Ztráta v cíli Počet bodů
1 Charles Leclerc FERRARI 2:23:15.554 25
2 Oscar Piastri MCLAREN +7.152s 18
3 Carlos Sainz FERRARI +7.585s 15
4 Lando Norris MCLAREN +8.650s 12
5 George Russell MERCEDES +13.309s 10
6 Max Verstappen RED BULL +13.853s 8
7 Lewis Hamilton MERCEDES +14.908s 7
8 Júki Cunoda RB +1 kolo 4
9 Alexander Albon WILLIAMS +1 kolo 2
10 Pierre Gasly ALPINE +1 kolo 1
11 Fernando Alonso ASTON MARTIN +2 kola 0
12 Daniel Ricciardo RB +2 kola 0
13 Valtteri Bottas KICK SAUBER +2 kola 0
14 Lance Stroll ASTON MARTIN +2 kola 0
15 Logan Sargeant WILLIAMS +2 kola 0
16 Kuan-jü Čou KICK SAUBER +2 kola 0
NC Esteban Ocon ALPINE DNF 0
NC Sergio Pérez RED BULL DNF 0
NC Nico Hülkenberg HAAS DNF 0
NC Kevin Magnussen HAAS DNF 0

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Josef Viták)
Sdílejte na:
Zavřít