Monako: Čou vítězí v pátečním sprintu F2 z pole position

Monako: Čou vítězí v pátečním sprintu F2 z pole position

Jako je letos novým zvykem, konají se za víkend tři závody F2. Ne jinak tomu je v Monaku. Na tomto specifickém okruhu má ovšem nesportovní „otočené pořadí ve sprintech“ větší dopad na výsledky, než kde jinde. Číňan Kuan-jü Čou bral po zpackané kvalifikaci darovanou pole position rád – a na trati, kde se de facto nedá předjíždět, ji bez větších problémů proměnil ve vítězství v pátečním sprintu. Z pohledu českého týmu Charouz Racing System se jen odehrálo to, co se v trénincích rýsovalo: jezdci Boba Vavříka dnes zůstali bez bodů.

Nejen věrní fandové motorismu si jistě kladou otázku, jakou sportovní hodnotu má kvalifikace, když pak prvních 10 smí startovat jen v opačném pořadí jejího výsledku? Zvláště na okruhu jakým je Monako, kde lze předjet jen soupeře, který je o nejméně 5 sekund pomalejší (což není ve formuli 2 až na jedinou výjimku nikdo případem) to má eklatantní dopad na sportovní výsledek. Dnešní sprint to smutně demonstroval – a ne jinak tomu bude zítra…

Nejrychlejší  muž čtvrtka, 17letý vycházející hvěžda Theo Pourchaire z nedalekého Cannes, byl za svůj senzační výkon „odměněn“ 10. startovní pozicí, zatímco se na špičce gridu slunili kolegové, které porazil: Kuan-jü Čou a Felipe Drugovich, oba z týmu UNI Virtuosi. Čínský junior Renaultu Čou je již príliš zkušený a otrlý na to, aby si takovou darovanou příležitost nechal ujít: po zhasnutí startovních světel vyrazil směrem St. Devote jako první, za ním se seřadili Christian Lundgaard (ART), Felipe Drugovich a obě překvapení kvalifikace, Roy Nissany (DAMS) s Ralphem Boschungem (Campos). Pourchaire “udělel” úvodem dvě místa a postoupil na 8. pozici, Charouzův David Beckman byl po prvním kole 13, druhý český vůz se Samaiou v kokpitu 20. Favorizovaný Rus Robert Shwartzman, jehož sezona 2021 zatím probíhá katastrofálním způsobem, neměl ani v Monte Carlu štěsti: po skrumáži vrazil do zdi, ulomil si spoiler a musel to vzdát.

V dalším průbehu závodu se jezdci za Čouem sice přetahovali o rekordní kola, na předjetí ovšem není v úzkých uličkách mezi Rascasse a Mirabeau bez velké hrubky soupeře naděje a tak se pořadí dlouho neměnilo. Až do 13. kola. Ani tentokrát ale ne díky předjetí: Lundgaardův motor se rozloučil v oblaku kouře a na 2 . pozici postoupil Drugovich, což znamenalo dvojité vedení pro Uni Virtuosi, pričemž měl čínský lídr 3,1s náskoku na svého brazilského kolegu.

Rychlejší z obou vozů Charouz Racing Sytemu, David Beckmann, měl od této fáze body na dohled. 10. Daruvala a 11. Armstrong jezdili od poloviny závodu jen těsně před ním – ale co naplat..?

Špička se právě chystala předjet o kolo zcela nedisponovaného Deleddu (Ital se včera vlastně nekvalifikoval, směl ale i tak startovat – další kritérium, které kvalifikaci uvádí v at-absurdum), když se o umělé zvýšení napětí po 26 kolech postaral další  “výdobytek moderny” –  safety car. Brazilec Gianluca Petecof poničil svůj vůz o koupaliště a ostatní se na poslední dvě kola “srazili” za vodícím vozidlem.

Znovu se startovalo až těsně před koncem a Zhou si nenechal vítěztví vzít. Ani za ním se toho již přiliš nezměnilo. Izraelec Nissany směl poprvé v životě na stupínek vítězů F2 a i pro Ralpha Boschunga znamenala 4. pozice nejlepší výsledek jeho kariéry. 10. pozici a tím i pole position do zítřejšího sprintu vyrval Armstrong na posledních metrech přeci jen Daruvalovi, Beckmann se Samaiou dojeli mimo body

Výsledek pátečního sprintu F2 v Monaku:

  1. Kuan-jü Čou, UNI-Virtuosi
  2. Felipe Drugovich, Uni Virtuosi
  3. Roy Nissany, DAMS
  4. Ralph Boschung, Campos
  5. Juri Vips, Hitech
  6. Daniel Ticktum, Carlin
  7. Theo Pourchaire, ART
  8. Oscar Piastri, Prema
  9. Liam Lawson, Hitech
  10. Jehan Daruvala, Carlin

    12. David Beckmann, Charouz Racing System
    17. Guilherme Samaia, Charouz Racing System

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít