Theo Pourchaire byl nejrychlejší v monacké kvalifikaci F2

Theo Pourchaire byl nejrychlejší v monacké kvalifikaci F2

Teprve 17letý Theo Pourchaire v monacké kvalifikaci ukázal, že je ohromnou nadějí Francie. Mladík, který teprve před dvěma lety s týmem Antonína Charouze vyhrál německý šampionát F4, se minulý rok tak dobře uvedl ve formuli 3, že mu zodpovědní Renaultu hned umožnili postup do formule 2 – a Theo je v kvalifikaci do nejdůležitějšího podniku roku nezklamal… Oba vozy Charouz Racingu to nebudou mít lehké, dosáhnout v Monte Carlu na body: dosažený 13. respektive 20. čas Beckmanna se Samaiou a k tomu úzké uličky knížectví neumožňující předjetí, jsou špatnými faktory pro zbytek víkendu…

Volný trénink

FIA týmům formule 2 sice přiřkla místečko v rámcovém programu noblesní Grand Prix de Monaco, piloti za tento privilegium ale museli zaplatit skutečností, že se v tréninku a kvalifikaci „mezi koupalištěm a kasinem“ příliš neohřáli: pouze 45 minutovému volnému tréninku ve čtvrtek ráno, následovaly dvě kraťoučké 16 minutové kvalifikace, při kterých bylo pole ovšem rozděleno na dvě části.

Mnoho jezdců se vrhlo do ulic na Cote d`Azur v závodním tempu poprvé a o to byl jejich úkol těžší. Smůlu měli v tomto ohledu Japonec Sato (Trident), jehož vůz zůstal již po 3 kolech s defektem stát, Brazilec Petecof (Campos), kterému se brzy poté porouchal motor a druhý jezdec Tridentu Viscaal, který to s dravostí poněkud přehnal a po tuctu kol „políbil“ tvrdě svodidla.

Nejrychleji se pochopitelně jezdilo až závěrem tréninku a nejlepší (z jeho pohledu bezpodmínečně nutnou) „injekcí motivace“ sám sebe obdaroval Rus Robert Shwartzman (Prema). O relativně nekonečných 5 desetin pomalejší byli Daniel Ticktum (Carlin) s Juri Vipsem (Hitech). Piloti Charouz Racing Systemu David Beckmann a Guilherme Samaia pojali trénink na místech 16 a 17 opatrně. Němec ztrácel na Shwartzmana 1,9 sekundy, Brazilec 2,7 sekundy – alespoň nic nerozbili. Jack Aitken, který se do F2 vrátil po krátkém výletu s Williamsem F1 koncem sezony 2020, si zapsal 13. čas.

Kvalifikace

Hned po poledni tedy vyrazilo 11 vozů sudých startovních čísel na trať, aby si to rozdaly o pořadí, ve kterém budou startovat do sobotního hlavního zavodu. Za Charouz Racing System to byl David Beckmann. Pole position měl získat jezdec s nejrychlejším časem obou skupin, jezdci za ním pak jeli o startovní řady. Dráha opět zrychlovala kolo od kola a o výsledku rozhodly až závěrečné sekundy. Ve svém předposledním kole se na špičce usadil mladý Francouz Theo Pourchaire (ART), jen aby ho v příštím kole za sebe odsunul Juri Vips, Pourchaire ale ještě měl poslední pokus před sebou a využil ho výborně: časem 1:20,985 byl suverénně nejrychlejší skupiny A – o celé 0,4 sekundy před Oscarem Piastrim (Prema), který se dokázal posunout na 2. místo.před Vipse a překvapivě rychlým Izraelcem Royem Nissanym. Beckmann ztrácel na bývalého mistra německé F4 1,6 sekundy, což znamenalo 7. čas a tím i sedmou startovní řadu.

Výsledek skupiny A:

1. Theo Pourchaire, ART                                   1:20,985s

2. Oscar Piastri, Prema                                     1:21,443s

3. Juri Vips, Hitech                                             1:21,523s

4. Roy Nissany, DAMS                                      1:22,102s

5. Felipe Drugovich, UNI Virtuosi                       1:22,131s

7. David Beckmann, Charouz Racing System   1:22,585s

Druhá skupina, obsahující Charouzova jezdce Samaiu, vyrazila do své kraťoučké kvalifikace o 5 minut později. Bylo to ovšem zase až koncem kvalifikace, když se přední jezdci začali přibližovat Pourchairove času. Tentokrát to byli především Robert Shwartzman s Danielem Ticktumem, kdo se přetahoval o špičku. Nakonec se prosadil Rus – překvapilo ale, že mu na Pourchaireho výkon chybělo tučných 0,4 sekundy. Na sobotní pole position se tedy postaví mladý junior Renaultu. Druhou startovní řadu vytvoří společně s Piastrim Daniel Ticktum, třetí Vips se senzačně rychlým jezdcem Campos Racingu, Ralfem Boschungem. Švýcar tedy ve své skupině dokázal pokořit nejen favorizovaného Dána Lungaarda (ART) a i zkušeného Číňana Zhoua (UNI Virtuosi). Guilherme Samaia stačil s odstupem 2,8 sekundy jen na 10. místo své skupiny ještě před velmi pomalým Alessiem Deleddou. Ital ztrácel na Pourchaireho více, než vyžadovaných 7% a bude zajímavé, zda ho FIA vůbec připustí ke startu.

Výsledek skupiny B:

1. Robert Shwartzman, Prema                                1:21,4035s

2. Daniel Ticktum, Carlin                                         1:21,589s

3. Ralph Boschung, Campos                                   1:21,854s

4. Christian Lundgaard, ART                                    1:22,877s

5. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi                                  1:22,912s

10. Guilherme Samaia, Charouz Racing System     1:24,302s

Do prvního sprintu víkendu startuje formule 2 v pátek, v 11:45. Na start se prvních deset z kvalifikace postaví v opačném pořadí – nejlepší startovní pozice tedy připadne bez jakékoliv zásluhy čínskému junioru Renaultu, Zhouovi.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít