Red Bull se připravuje na odchod Neweyho od roku 2014

Red Bull se připravuje na odchod Neweyho od roku 2014

Šéf Red Bullu Christian Horner prozradil, že se jeho tým připravuje na blížící se odchod geniálního designéra a konstruktéra Adriana Neweyho. Brit se se stájí, po devatenácti letech spolupráce, rozloučí již v příští sezóně.

Po intenzivních spekulacích, které se v posledních týdnech objevovaly na sociálních sítích, Red Bull potvrdil, že se Adrian Newey rozhodl ukončit jejich vzájemnou spolupráci. Po téměř dvou dekádách, sedmi pohárech jezdců, a šesti titulech mezi konstruktéry, rakouský tým opustí již v nadcházející sezóně. 

O jeho odchodu se mluví jako o velké ztrátě, ale Christian Horner přiznal, že se jeho tým na tento okamžik připravuje již deset let. V minulé sezóně také šéf rudých býků prozradil, že na poslední chvíli zabránil přestupu známého konstruktéra do Ferrari v roce 2014, v období, kdy byl Adrian Newey zklamán nekonkurenceschopností týmu. 

Podívejte, myslím, že máme do budoucna dobrou pozici, a myslím to v souvislosti s naším technickým týmem. Vždy jsme věděli, že tento den (odchod Adriana Neweyho – pozn. red.) přijde. Od roku 2014, kdy měl Adrian velmi blízko odchodu, jsme tuto strukturu zavedli,” řekl Horner po Velké ceně Miami.  

Newey aktivoval klauzuli v jeho smlouvě s Red Bullem, která mu umožní začít pracovat v jiném týmu včas, aby mohl vyvíjet vůz pro rok 2026. Jeho jméno je momentálně spojováno s Aston Martinem, Ferrari a s Williamsem, Horner ale předpokládá, že si od motorsportu brzo odpočine. Myslím, že si Adrian bude chtít vzít od formule 1 na nějaký čas volno. Nemůžete mu to dávat za vinu, má 65 let. Myslím, že si to právo dát si na nějaký čas pauzu, zasloužil. Takže to, co se rozhodne udělat potom, bude jeho volba. 

Na dotaz, jak dlouho by týmu, který bude mít o Neweyho zájem trvalo vybudovat kolem něj tým, Horner vysvětlil, jak dlouho Red Bullu trvalo zavedení jeho starších metod. Šéf rudých býků také zmínil, že věří v úspěchy stávajícího týmu pod vedením technického ředitele, Pierra Wache. Myslím, že je formule 1 velmi složitý byznys, zejména kvůli rozpočtovému stropu, které musíte brát v úvahu. Musíte velmi pečlivě přemýšlet, kam investujete své finanční prostředky a zdroje, a kde získáte nejlepší poměr cena/výkon. A myslím, že my jsme samozřejmě měli strukturu, která se v průběhu let vyvíjela kolem Adriana, a která byla schopna přizpůsobit se jeho stylu práce. 

„Je to jediný designér ve formuli 1, který stále pracuje na rýsovacím prkně, ale je jasné, že jak se regule zpřísňovaly a zpřísňovaly a Adrianova role se více vyvíjela a definovala, museli se ostatní posunout a my se museli změnit a vyvinout náš způsob práce. To je stejné ve všech organizacích. Musí se nadále vyvíjet a přizpůsobovat, což jsme také udělali.” 

Sdílejte na:
Zavřít