Je to oficiální! Red Bull potvrdil odchod Adriana Neweyho

Je to oficiální! Red Bull potvrdil odchod Adriana Neweyho

Po uplynulém týdnu spekulací, kdy se řešila budoucnost geniálního britského konstruktéra Adriana Newey, Red Bull oznámil, že odejde v prvním kvartálu v roce 2025.

Adrian Newey je považován za jednoho z největších géniů ve formuli 1. 65letý Brit působí v královně motorsportu od roku 1988. Působil v týmech March/Leyton House (1988-1990), Williams (1991-1996), McLaren (1997-2005) a Red Bull (2006-současnost). Monoposty, které navrhl, získaly celkově 12 konstruktérských titulů a 13 jezdeckých titulů mistra světa.

Red Bull ve svém prohlášení uvedl, že působení Adriana Neweyho v týmu skončí v prvním čtvrtletí příštího roku a že se bude účastnit konkrétních závodů v průběhu sezóny 2024, aby mohl i nadále přinášet své cenné podněty.

Red Bull jasně uvedl, že i přes odchod z F1 bude Brit nadále pracovat na projektu hyperautomobilu Red Bull RB17, který má být představen v červenci v Goodwoodu.

Rakouský tým uvedl: „Inženýrský mistr se stáhne z konstrukčních povinností F1, aby se mohl soustředit na finální vývoj a dodávku prvního hyperautomobilu Red Bull, velmi očekávaného RB17. Na tomto vzrušujícím projektu se bude i nadále podílet a věnovat se mu až do jeho dokončení.“

Adrian Newey je součástí týmu Red Bull F1 od roku 2006 a má zásadní podíl na tom, že tým získal sedm jezdeckých titulů a šest konstruktérských titulů.

Britský geniální konstruktér ke svému rozhodnutí odejít řekl, že cítil, že nyní nastal ten správný okamžik, aby se stáhl.

„Už jako malý kluk jsem chtěl být konstruktérem rychlých aut. Mým snem bylo být inženýrem v F1 a měl jsem to štěstí, že se mi tento sen splnil. Po téměř dvě desetiletí mi bylo velkou ctí, že jsem mohl hrát klíčovou roli v postupu týmu Red Bull Racing od začínajícího nováčka až po tým, který získal několik titulů.“

„Nyní však cítím, že nastal vhodný okamžik předat štafetu jiným a hledat nové výzvy pro sebe. Mezitím nás čekají závěrečné fáze vývoje RB17, takže po zbytek mého působení v týmu se budu soustředit na ně,“ vysvětlil svoje rozhodnutí Adrian Newey.

Šéf týmu Christian Horner ocenil přínos, který britský inženýr během svého působení v týmu udělal, a prohlásil, že jeho odkaz bude v Milton Keynes dlouho žít.

„Všechny naše největší okamžiky za posledních 20 let přišly s Adrianovou rukou z pohledu technického vývoje. Jeho vize a genialita nám pomohly ke 13 titulům během 20 sezón. Jeho výjimečná schopnost vytvářet koncepce přesahující rámec F1 a přinášet širší inspiraci do konstrukce závodních vozů, jeho pozoruhodný talent využívat změny a nacházet nejpřínosnější oblasti pravidel, na které se zaměřit, a jeho neutuchající vůle po vítězství pomohly týmu Red Bull Racing stát se větší silou, než si myslím, že si dokázal představit i zesnulý Dietrich Mateschitz.“

„A co víc, uplynulých 19 let s Adrianem bylo nesmírně zábavných. Když Adrian nastoupil do Red Bullu, byl pro mě už designérskou superhvězdou. O dvě desetiletí a 13 mistrovských titulů později odchází jako skutečná legenda. Je to také můj přítel a člověk, kterému budu navždy vděčný za vše, co do naší spolupráce přinesl. Odkaz, který po sobě zanechává, bude znít v halách Milton Keynes a hyperautomobil RB17 bude důstojným svědectvím a odkazem jeho působení u nás,“ dodal Christian Horner.

Není jasné, zda se Adrian Newey definitivně rozhodl, co dále bude dělat v kariéře, ale nejsilněji je spojován s Ferrari, které by ho rádo zlákalo na palubu v rámci své snahy o návrat na vrchol.

Sdílejte na:
Zavřít