McLaren uvažuje o částečném prodeji týmu

McLaren uvažuje o částečném prodeji týmu

McLaren uvažuje nad prodejem 30% podílu svého týmu formule 1. Cílem je snaha posílit finanční situaci v týmu, aby se mohl McLaren vrátit mezi adepty na zisk mistrovského titulu.

McLaren Group, pod který spadá tým McLaren Racing, oznámil na konci května snížení počtu zaměstnanců napříč svými dceřinými společnostmi. Z týmu formule 1 bylo propuštěno 70 členů.

Ani to ale k udržení ekonomické prosperity týmu nestačí – McLaren nyní uvažuje o prodeji části svých akcií, aby posílil své příjmy. Částečný prodej se týká čistě jen závodního týmu, pod který od letošního roku spadá také tým IndyCar.

McLaren byl jedním z výrazných zastánců snižování rozpočtového stropu, zatímco jeho odvěký rival Ferrari byl proti. McLaren hovořil dokonce jen o 100 milionech dolarů na jeden rok, současná hranice byla ale snížena z původních 170 na 145 milionů dolarů.

Pravidla rozpočtového stropu nabydou platnost počínaje rokem 2021. O rok později se nám představí revoluční technická a sportovní pravidla. Jelikož byl vývoj nových monopostů v letošní sezóně zakázán, budou náklady na jeho konstrukci hrazeny z omezeného rozpočtu. To představuje příležitost pro mnoho malých týmů.

V současnosti jsou akcie v McLaren Racing rozděleny stejnou měrou jako u mateřské společnosti McLaren Group, částečný prodej by tedy vedl k určité formě restrukturalizace.

56 % akcií McLaren Group vlastní bahrajnská Mumtalakat Holding Company, 14% podíl patří Mansouru Ojjehovi a 10 % Michaelu Latifimu, otci Nicholase Latifiho. Zbylých 20 % je rozděleno mezi minoritní vlastníky.

Kdo by se svých podílů v McLarenu zbavil? Michael Latifi je spojován s investicí ve Williamsu, jakákoliv vzájemná spolupráce íránsko-kanadského obchodníka se stájí z Grove by mohla ohrozit jeho dlouhodobé závazky u McLarenu.

Závodní tým McLaren Racing by mohl být pro investory lákavou nabídkou. Po několika letech strastí se tradiční britský tým začíná opět hlásit o vysoká postavení v poháru konstruktérů. Vloni si tým zajistil nejlepší výsledek od roku 2012, skončil na 4. místě. Společně s tím získal Carlos Sainz v Brazílii pro stáj první stupně vítězů od GP Austrálie 2014.

Sdílejte na:
Zavřít