Maďarská kvalifikace F2: Na pole position se postaví Iwasa

Maďarská kvalifikace F2: Na pole position se postaví Iwasa

Za soumraku na Hungaroringu si pole position pro neděli vydobyl Japonec Ayumu Iwasa z týmu DAMS. Také oba jezdci Charouz Racing Systemu ovšem do víkendu vyrazí s dobrou vyhlídkou na bodované výsledky: Fittipaldi zajel 9. čas, Bolukbasi 15.

Těžko říci, jaké intence vedli Bernieho Ecclestonea a maďarské zodpovědné před 40 lety k „nakreslení“ Hungaroringu – jedné z nejnepovedenějších tratí historie Grand Prix. Měli před sebou „bílou čtvrtku“, všechny volnosti – a přesto navrhli pomalou a fádní klikatici, která de facto neumožňuje předjetí. Ecclestone a Uhři se nechali časem přimět jen k „narovnání“ jedné ze zatáček. Přesto je Hungaroring od roku 1986 pevnou součástí FIA F1 – a to v dobách, kdy i „automobilové národy“ jako Německo a Francie takové podívané pozbyly. Maďaři totiž jak Ecclestoneovi, tak i soudobým vládcům F1, vždy splnili každé přání – tak si FIA „spolupráci“ představuje. A tak tedy zavítala společně s F1 i doprovodná karavana F2 i roku 2022 na dráhu kousek na východ od Budapešti.

Dopolední volný 45minutový trénink vyšel nejlépe Jackovi Doohanovi (Virtuosi) před sílejícím Japoncem Ayumu Iwasou (DAMS) a překvapivým Davidem Beckmannem, který směl znovu „suplovat“ u Van Amersfoorta. Enzo Fittipaldi se připravil pro večerní “vyšší cíle“ dobrým 9. časem, druhý pilot Antonína Charouze, Cem Bolukbasi časovou listinu pouze uzavíral.

Během pozdní kvalifikace již slunce pomalu zapadalo, což nejlépe sedlo Dánovi Frederikovi Vestimu: když všichni „vyždímali“ první sadu pnaumatik a zavítali k výměně do boxů, byl jezdec ARTu nejrychlejší před lídrem celkové tabulky Felipe Drugovichem (MP) a týmovým kolegou Theo Pourchairem. Fittipaldi stačil jen na 12. čas, Bolukbasi byl 17.

Trať závěrem session zrychlila. 5 minut před koncem byl na špičce Marcus Armstrong (Hitech) před Pourchairem a Loganem Sargenatem (Carlin). Fittipaldi se posunul kupředu na 5. pozici. Série posledních útoků 2 minuty před padnutím šachovnicového praporku ovšem znamenala úspěch a nedělní pole position pro juniora Red Bullu a Hondy, Iwasu. Japonec udeřil časem o 0,3 sekundy rychlejším, než Armstronga. Za nimi se seřadí s časy v rozmezí osmi setin (!) Drugovich, Pourchaire, Sargeant, Vips, Vesti, Hauger a jako 9. Fittipaldi. Bolukbasi zajel na své poměry dobrý 16. čas – doufat v body pro oba vozy Charouz Racing Systemu tedy není utopií.

Formuli 2 připadá i sobotní „večerní představení“ – sprint bude startovat v 18:00h.

Výsledek kvalifikace F3 v Budapešti:

  1. Ayumu Iwasa, DAMS 1:27,930s
  2. Marcus Armstrong, Hitech 1:28,311s
  3. Felipe Drugovich, MP 1:28,340s
  4. Theo Pourchaire, ART 1:28,359s
  5. Logan Sargeant, Carlin 1:28,381s
  6. Juri Vips, Hitech 1:28,391s

9. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System 1:28,686s
16. Cem Bulokbasi, Charouz Racing System 1:29,102s 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít