Ani s McLarenem to neklapne. Založí Porsche tovární tým?

Ani s McLarenem to neklapne. Založí  Porsche tovární tým?

Porsche mělo ambice vstoupit do formule 1 s Red Bullem, který však nepřistoupil na podmínky. Další alternativou byl McLaren, jenže ani u tradiční stáje z Wokingu nepochodili.

V květnu loňského roku bylo oznámeno, že hned dvě značky ze skupiny Volkswagen dostaly zelenou pro vstup do formule 1. Řeč je o Audi a Porsche. Zatímco první jmenovaná automobilka našla své působení u Sauberu, se kterým spolupracuje částečně už nyní, tak Porsche bylo na cestě za spoluprací s Red Bullem. Němci chtěli odkoupit 50% podílu týmu výrobce energetických nápojů, jenže vedení s podmínkami nesouhlasilo.

Porsche se ale jen tak nevzdává, protože jeho zájem o vstup do královny motorsportu je obrovský. Další alternativou byl McLaren, který aktuálně pohání agregáty od Mercedesu. Podle posledních informací portálu Motorsport-Total.com nedojde ani k tomuto spojení. Přesto se automobilka ze Stuttgartu snaží najít možnost, jak v roce 2026 projekt oživit.

Hlavní postavou projektu formule 1 byl Fritz Enzinger, který v prosinci 2022 odešel do důchodu. Ještě v září 2022 z Porsche znělo, že je formule 1 „atraktivním prostředím“ a nadále ji budou sledovat.

Kromě zmíněních spojení jsou ještě další scénáře. Spekuluje se, že by motory dodával Williamsu. Vedení stáje z Grove se nechalo slyšet, že v nejsou nijak vázáni v budoucnosti odebírat pohonné jednotky od Mercedesu. Porsche bylo spojováno také s Michaelem Andrettim, který již mnoho let usiluje o místo na startovním roštu.  Nebo dokonce se objevily spekulace, že by mohlo založit tovární tým a požádat FIA o jedno ze zbývajících dvou míst.

„Motorsport bude vždycky jádrem identity naší značky. Formule 1 pro nás zůstává zajímavou závodní sérií,“ zní s Porsche a zároveň je zdůrazňováno, že v nadcházejících letech se budou soustředit zejména na WEC, IMSA a formuli E.

Dále portál Motorsport-Total.com píše, že dle jejich informací zaměstnancům, kteří pracovali pod Enzingerem na přípravách na vstup do formule 1, byly přiřazeny jiné úkoly.

Místo továrního týmu mohlo být spojení McLaren-Audi

Než se Audi dohodlo se Saubrem, tak byla na stole možnost komba McLaren-Audi. Gerhard Berger vloni v srpnu potvrdil, že „začal jednat s McLarenem.“, nicméně následná jednání neměla kýžený výsledek.

Sdílejte na:
Zavřít