15 rekordů formule 1, které mohou být pokořeny v roce 2022

15 rekordů formule 1, které mohou být pokořeny v roce 2022

Po loňské napínavé sezóně směrujeme do nové sezóny s novými monoposty a s větším počtem závodů v kalendáři. Přinese nám nová éra nové rekordy? Pojďme se podívat na patnáct rekordů, které mohou být zlomeny v této sezóně.

1. Nejvíce titulů mistra světa

 Současný rekord: Lewis Hamilton a Michael Schumacher – 7

Už v loňské sezóně měl Lewis Hamilton na dosah osmý titul mistra světa. Jezdec Mercedesu se o rekord dělí s Michaelem Schumacherem, pokud ale Hamilton získá osmý titul mistra světa, přepíše tak historii celého sportu.

2. Nejdelší rozestup mezi výhrami

Současný rekord: Riccardo Patrese – 6 let, 211 dní

V podstatě tento rekord překonává Fernando Alonso, který čeká na své vítězství od Velké ceny Španělska 2013. Vítězství by pro jezdce stáje Alpine znamenalo překonání rekordu, který bude minimálně osm let a 312 dní od jeho posledního vítězství. Překonal by tak rekord Riccarda Patrese šesti let a 211 dní mezi výhrou v italské Velké ceně Jižní Afriky 1983 a Velkou cenou San Marina 1990.

3. Nejvíce účastí na Velkých cenách/nejvíce odjetých kol/nejvíce dokončených Velkých cen

Současný rekord: Kimi Räikkönen – 349 Velkých cen/18 621 kol/278 finišů

To jsou tři rekordy Kimiho Räikkönena, který ukončil svou závodní kariéru v loňské sezóně. Jejich překonání je už možné v letošní sezóně 2022. První rekord by mohl překonat Fernando Alonso – v počtu účasti na Velkých cenách. Alonso je momentálně na počtu 334(po VC Bahrajnu)  oproti Räikkönenovým 349.
Alonso by také mohl překonat počet odjetých kol, jelikož je jen 550 kol za Räikkönenem. Španěl by tak mohl přepsat historii během prvních deseti Velkých cen sezóny 2022.
Jezdec Alpinu a Hamilton soutěží o nejvyšší počet dokončených Velkých cen. Hamilton je jen 5 Velkých cen za Alonsem, který je 12 VC za Räikkönenem. Kdo první překoná rekord a kdo ho bude držet na konci sezóny?

4. Nejvíce závodů se stejnou stájí

Současný rekord: Michael Schumacher – 179

Tento rekord bude zlomen hned na začátku sezóny. Hamilton potřebuje už jen jeden start na Velkých cenách s Mercedesem a překoná tak Michaela Schumachera, který drží rekord se stájí Ferrari.

5. Nejvíce vítězství ve stejné Velké ceně

Současný rekord: Michael Schumacher a Lewis Hamilton – 8

Další rekord a jeden z mála rekordů, které spolu sdílí Michael Schumacher a Lewis Hamilton. Schumacher vyhrál osm Velkých cen Francie v jeho kariéře, zatímco Hamilton vyhrál osmkrát v Maďarsku a ve Velké Británií. Jedno vítězství na jednom z těchto okruhů a Hamilton překoná další rekord.

6. Nejvíce pódií v sezóně

Současný rekord: Max Verstappen – 18

Max Verstappen kromě rekordu v počtu pódií v sezóně, který získal v roce 2021, se může pochlubit řadou dalších prvenství: první mistr světa z Nizozemska; nejmladší vítěz Velké ceny vůbec; nejmladší jezdec, který získal pódium ve formuli 1 a nejmladší jezdec, který kdy startoval ve VC.
Překoná někdo letos ve 23 závodech tento krátkodobý rekord?

7. Nejvíce po sobě jdoucích sezón s minimálně jedním vítězstvím

Současný rekord: Michael Schumacher a Lewis Hamilton – 15

Hamilton získal po dobu 15. sezón po sobě alespoň jedno vítězství a jako jediný jezdec, který dosáhl stejného rekordu, nemůže být nikdo jiný, než Michael Schumacher – od roku 1992 do roku 2006. Jediná další sezóna a Hamilton je krůček od šestnácté sezóny s minimálně jednou výhrou.

8. Nejvíce pódií bez startu v první řadě

Současný rekord: Kimi Räikkönen – 72

Alonso je sice nejblíže ke zlomení Räikkönenova rekordu v počtu umístění na stupních vítězů dosažený mimo první řadu, ale jeho zlomení bude vyžadovat úsilí. Nesmíme však zapomenout, že Fernando získal svých posledních devatenáct pódií  – včetně jeho domácí výhry v roce 2013 – mimo start z první řady. Pětkrát na stupních vítězů a Alonso překoná finského pilota.

9. Nejvíce společných pódií

Současný rekord: Lewis Hamilton a Sebastian Vettel – 56

Jestli se Verstappen připojí k Hamiltonovi na stupních vítězů desetkrát v této sezóně, nahradí tak Sebastiana Vettela a stane se tak polovinou nejčastější dvojice na stupních vítězů F1. Vzhledem k minulé sezóně Verstappen sdílel s Hamiltonem patnáct pódií, překonají tento rekord?

10. Nejvíce po sobě jdoucích dokončených Velkých cen

Současný rekord: Lewis Hamilton – 48

Carlos Sainz odjel již 30 Velkých cen po sobě, ovšem ještě pár mu jich zbývá, aby zvládl překonat Hamiltonův rekord 47 Velkých cen – od VC Velké Británie 2018 po VC Bahrajnu 2020. Hamiltonova dráha dokončených cen by pokračovala, nebýt pozitivního testu na covid-19. Pokud Sainz zvládne dokončit ještě 19 závodů v řadě, přebere tak rekord od Hamiltona.

11. Nejvíce pole position na stejné Velké ceně

Současný rekord: Ayrton Senna, Michael Schumacher a Lewis Hamilton – 8

Ayrton Senna získal osmkrát pole position na Velké cen San Marina, Schumacher na VC Japonska. Osmkrát se Hamiltonovi povedlo získat pole position v Maďarsku i v Austrálii. Stačí jedna pole position z jednoho z podniků a Hamilton si připíše nejvíce pole position na stejné Velké ceně.

12. Nejvíce po sobě jdoucích výher na stejné Velké ceně

Současný rekord: Ayrton Senna a Lewis Hamilton – 5

Senna vyhrál pětkrát po sobě na VC Monaka. Hamilton se tímto úspěchem pyšní na španělském okruhu. Šestá výhra na Velké ceně Španělska by ho mohla posunout do čela tohoto pořadí.

13. Nejvíce odjetých kol ve vedení bez výhry

Současný rekord: Chris Amon – 183

Chris Amon, přezdívaný jako jeden ze „smolařů“ formule 1, vedl 183 kol bez výhry na Velké ceně. Nový jezdec Mercedesu, George Russell, vedl 59 kol, když zastupoval Hamiltona na Velké ceně Sachíru 2020, ale vítězství se nedočkal. Jestli Russell bude ve vedení dalších 125 kol bez výhry, tato „čest“ připadne jemu.

14. Nejvíce domácích pódií

Současný rekord: Alain Prost a Lewis Hamilton – 11

Alain Prost stál na stupních vítězů na své domácí ceně Francie celkem jedenáctkrát. Tento rekord nemůže sdílet s nikým jiným než s Lewisem Hamiltonem – se stejným počtem ve VC Británie. Jedny stupně vítězů na domácí půdě a Hamilton si připíše další rekord.

15. Nejvíce pole position pro výrobce motorů

Současný rekord: Ferrari – 232

Ferrari má šanci zvýšit jejich rekord, jako nejúspěšnější výrobce motorů F1 tuto sezónu, z hlediska výher (240), pole position (232), nejrychlejších kol (261), stupňů vítězů (785) a poháru konstruktérů, kterých získala italská stáj 16. Mercedes, druhý v žebříčcích kromě šampionátu (kde se nachází za Ferrari, Williamsem a McLarenem) může zlomit rekord v pole position, kterých mají 220. Mají šanci je překonat?

Sdílejte na:
Zavřít