Zak Brown pokračuje s McLarenem, prodloužil do roku 2030

Tým McLaren oznámil, že spolupráce s výkonným ředitelem Zakem Brownem bude i nadále pokračovat. Američan prodloužil smlouvu a zůstává ve své funkci do roku 2030.

Zak Brown byl jmenován výkonným ředitelem McLaren Technology Group v roce 2016, přičemž se rozhodl ukončit partnerství týmu ve F1 s výrobcem motorů Honda, které přinášelo katastrofální výsledky. Američan přešel na svou současnou pozici výkonného ředitele v roce 2018. Mezi jeho prvními kroky ve funkci bylo vyjednání dohody, která obnovila partnerství a spolupráci McLarenu s motory Mercedes v roce 2021.

Britský tým v této sezoně získal 1. místo ve Velké ceně Itálie, kde vyhrál Daniel Ricciardo a jeho týmový kolega Lando Norris dokončil závod na druhém místě, čímž si tým zajistil výsledek 1-2. Jednalo se o první vítězství po dlouhém neúspěchu, které sahalo až do roku 2012, kdy naposledy pro tým zvítězil Jenson Button ve Velké ceně Brazílie. To zůstalo jediným vítězstvím týmu pod Brownovým vedením, ale byl zodpovědný za zavedené změny, které změnily strukturu a osud týmu.

Mezi jeho rozhodnutí patřilo také povýšení Andrea Stelly do funkce šéfa týmu, což vedlo k oživení, díky čemuž McLaren prošel změnami, které je dostaly na přední příčky v startovním poli i Poháru konstruktérů. Stella zařídil obrat, díky němuž se týmu podařilo propracovávat z úvodní části kvalifikace až do Q3 a získal devět pódií, 302 bodů a čtvrté místo v celkovém hodnocení.

McLaren mezitím své portfolio rozšířil o starty v americké sérii IndyCar, Extreme E a Formuli E, kde si minulý víkend připsal své vítězství Sam Bird.

„Jsem nadšený, že mohu pokračovat ve vedení týmu McLaren Racing a být součástí tohoto závodního týmu s významnou historií,“ řekl Brown. „Je mi ctí pracovat po boku talentovaných žen a mužů v různých závodních sériích, kterých se tým účastní. Společně budeme i nadále posouvat hranice motorsportu a usilovat o co nejvyšší výkony na trati i mimo ni.“

Paul Walsh, výkonný předseda představenstva McLaren Group, dodal: „Zak prokázal výjimečné vůdčí schopnosti a má zásadní podíl na tom, že tým postupuje vpřed a rozvíjí se. Jeho prodloužení vyjadřuje naši důvěru v jeho schopnost vést tým k ještě větším úspěchům v nadcházejících letech.“