Testy F2 v Emirátech: Staněk a Charouz Racing nezaháleli

Testy F2 v Emirátech: Staněk a Charouz Racing nezaháleli

Poslední závod sezóny formule 2 se konal teprve minulou neděli – čas k odpočinku tím pro týmy ovšem nezačal. Naopak. Dle vzoru F1 všechny stáje totiž na trati Yas Marina zůstaly, aby mezi středou a pátkem vyzkoušely nové jezdce a nebo prohloubily svou spolupráci s jezdci z tohoto roku.

Času k tomu bylo dost: během zmíněných tří dní se zkoušelo vždy tři hodiny dopoledne a tři odpoledne. Z českého hlediska zajímala především příprava Romana Staňka, který by do F2 rád postoupil s týmem Trident a Charouz Racing Systemu, kde směli poprvé testovat Roy Nissany a Brad Benavides.

Středa: Rychlý Verschoor ovládl první den a jel ve čtvrtek domů

O první den testu byla trať odpoledne o několi desetinek rychlejší, než dopoledne. Byl to především nadmíru zkušený Nizozemec Richard Verschoor, kdo celý den udával tempo. Dopoledne zajel na voze krajanů Van Amersfoort Racingu za Dennisem Haugerem (MP) a Jackem Doohanem (Virtuosi) třetí čas. Odpoledne svůj výkon o 0,5 sekundy zlepšil, což znamenalo nejlepší výkon dne. Z nováčků se nejvýrazněji uvedl Brit Oliver Bearman (Prema). Také Moravák Roman Staněk se ovšem mohl ohlédnout  po slibném “prvním setkání” s Dallarou-F2 italské stáje Trident: s přehledem se pohyboval mezi top 10 (ráno 7., odpoledne  8.), přičemž na Verschoora ztrácel pouze 0,6 sekundy. Charouz Racing System nasadil v Emirátech zkušeného Izraelce Roye Nissanyho a debutanta Brada Benavidese (Američana s latinskými kořeny). Nissany se ihned zabydlel ve středu časových listin, Benavides se rychle zlepšoval a odpoledne byl bezprostředně za kolegou dobrý 15.

Nejrychlejší časy středy:

1. Richard Verschoor, Van Amersfoort                1:36,395s
2. Frederik Vesti, Prema                                         1:36,398s
3. Oliver Bearman, Prema                                      1:36,558s
4. Dennis Hauger, MP                                             1:36,574s
5. Ayumu Iwasa, DAMS                                           1:36,773s

Pro porovnání:

Roman Staněk, Trident                                          1:36,923s
Roy Nissany, Charouz Racing System                1:37,229s
Brad Benavides, Charouz Racing System         1:37,878s

Čtvrtek: Favorit Jack Doohan předvedl své ambice

U Charouz Racing Systemu to očividně myslí s jezdeckou dvojicí Nissany-Benavides vážně – Izraelec s Američanem seděli v kokpitech českých vozů i ve čtvrtek. Nissany přesvědčil o „rychlé dopoledne“ 7. časem, pouhé 4 desetiny za nejrychlejším celého dne, Jackem Doohanem. Za Australanem se seřadili vesměs zkušení borci Jehan Daruvala, Ayumu Iwasa, Ralph Boschung a bývalá Chrouzova jednička, Enzo Fittipaldi. Brazilec pojede v rámci svého postupu mezi juniory Red Bullu roku 2023 za Trevora Carlina. Nejlepším nováčkem byl tentokrát s pátým časem Ind Kush Maini (Campos), bratr pilota DTM. Roman Staněk, který by jistě rád prodloužil svou veleúspěšnou spolupráci se stájí Tridend postupem do formule 2, byl 18. Odpoledne simulovaly týmy prostřednictvím vydatných long-runů především nastavení do závodů. Nejlépe to vyšlo týmům Prema a DAMS, jejichž jezdecké dvojice Vesti-Bearman a Iwasa-Leclerc obsadily první čtyři místa. Také Nissany, Benavides a Staněk potvrdili 7. až 9. časem, že v tomto ohledu našli správný set-up.

Nejrychlejší časy čtvrtku:
1. Jack Doohan, Virtuosi                                             1:35,990s
2. Jehan Daruvala, MP                                                1:36,160s
3. Ayumu Iwasa, DAMS                                              1:36,165s
4. Ralph Boschung, Campos                                    1:36,311s
5. Enzo Fittipaldi, Campos                                         1:36,335s

Pro porovnání:
Roy Nissany, Charouz Racing System                     1:36,352s
Roman Staněk, Trident                                              1:37,152s
Brad Benavides, Charouz Racing System             1:37,243s

Pátek: Poprvé zazářil šampion F3 Martins

Kariéra Victora Martinse se zatím vyvíjí dle zavedlého „francouzského systému“: Junior Renaultu se stal mistrem Evropy F-Renault, postoupil do F3 a v Monze získal i zde titul mistra. Zůstane u týmu ART a pojede za něj příští rok ve formuli 2. První dva dny arabských testů pojal nováček zdrženlivě, v pátek ale udeřil nejrychlejším kolem třídenních testů! Hned za ním ukončili testy další dva jezdci, kteří budou platit za favority ročníku 2023, Jack Doohan a Theo Pourchaire. Také z pohledu Charouz Racing Systemu skončila sezóna slibně: Nissany vypálil na trať 4. nejrychlejší čas, přičemž mu na Martinse scházelo jen směšných 7 setin! Izraelec tedy může být s průběhem třídenní spolupráce s Charouzem stejně tak spokojený jako tým – uvidíme tedy roku 2023 ve formuli 2 izraelsko-českou alianci..? Staněk a Benavides tentokrát na špičku nestačili. Poslední session po polední přestávce (byla zhruba o sekundu pomalejší, než dopoledne) ovládli nováčci. Nejrychlejší byl Maini před Villagomezem (Van Amersfoort). Za Novalakem skončili daleko vepředu i Zane Maloney a Arthur Leclerc. Staněk byl znovu relativně daleko vzadu, zatímco Benavides nenastoupil.

Teprve poté začala i pro formuli 2 zimní přestávka. Potrvá až do poloviny února, než se týmy znovu sejdou k dalším testům v Bahrajnu.

Nejrychlejší časy pátku:
1. Victor Martins, ART                                                                 1:35,908s
2. Jack Doohan, Virtuosi                                                           1:35,935s
3. Theo Pourchaire, ART                                                           1:35,968s
4. Roy Nissany, Charouz Racing System                             1:35,978s
5. Arthur Leclerc, DAMS                                                          1:36,014s

Pro porovnání:
Roman Staněk, Trident                                                           1:37,046s
Brad Benavides, Charouz Racing System                          1:38,108s

Foto: ©Roman Klemm

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít