Shrnutí F3 v 2022: Za Česko pojedou tým Charouz a Staněk

Shrnutí F3 v 2022: Za Česko pojedou tým Charouz a Staněk

Také piloti formule 3 budou mezi 2. a 4. březnem testovat v Bahrajnu a připravovat na sezónu 2022. 10 týmů nasadí tradičně po třech jezdcích a tak jistě nebude jednoduché vyniknout. Český Charouz Racing System skončil roku 2021 v hodnocení týmů (především díky výkonům Logana Sargeanta) na dobré 5. pozici.

Zopakovat tento výkon bude při pohledu na silnou konkurenci jistě velkou výzvou. Do své třetí a jak sám říká, rozhodující sezóny v F3 nastopupí i statečný Roman Staněk. Letos mu má ke skoku kupředu pomoci mistrovská stáj Trident.

Zatímco v týmu F3 Antonína Charouze nesl břímě zodpovědnosti za výsledky minulý rok především talentovaný Logan Sargeant, vybral manažer Bob Vavřík mezi zájemci o kokpit pro letošek hned dva jezdce, kteří mají zkušenosti se „stříkáním šampaňského“ z nižších tříd: 21letý Angličan Ayrton Simmons je úřadujícím vicemistrem britské F3 (čti F4) a 17letý Ital Francesco Pizzi získal stejný titul roku 2020 v silném italském šampionátu F4. Od obou nováčků lze jistě tu a tam čekat velmi milá překvapení. Třetí vůz si zaplatil 22letý Maďar Laslo Toth, který během své kariéry ovšem vždy okupoval jen pozice v dolní třetině pole.

Dle „papírové formy“ se o mistrovi ale pravděpodobně rozhodne mezi jezdci stájí Trident, Prema, ART a MP. Právě tam se totiž soustředí talenti z akademií týmů F1 – a z většiny oplývají i zkušenostmí z roku 2021.

Jedničku ponese na voze junior Red Bullu, Jonny Edgar z Anglie. Jeho kolegou u Tridentu bude pořád ještě mlaďoučký (18) Roman Staněk. Moravák při tom  moudře poznal, že ročník 2022 bude pro jeho kariéru „make or break rokem“ – porážet favorizovaného Edgara by při tom bylo nejlepším doporučením pro komerční sponzory. A bez těch by jeho formulová dráha končila. Třetí vůz Italů osedlá nováček Zak Maloney z Barbadosu.

Velkým konkurentem Tridentu budou tardičně krajané od Premy. Za tým se silným spojením k Ferrari nastoupí druhým rokem bratr pilota Scuderie Charlese, Arthur Leclerc. Vedle něj pojede o titul další z juniorů Red Bullu, Američan Jak Crawford a dominátor F4 minulé sezony, nováček F3, Oliver Bearman z Velké Británie. Převálcovat Italy se ovšem chystá francouzská equipa ART, kde především pro juniora Renaultu, Victora Martinse půjde jen a jen o zlato. Druhý vůz týmu dostane úřadující šampion F-Regional-Renault, Švýcar Gregoire Saucy a ve třetím bude pokračovat ve svém bolestném comebacku hrdinný Juan Manual Correa. Na zkušené jezdce vsadili i v nizozemské stáji MP, kde chtějí jezdit výhradně o špičková umístění Brazilec Caio Collet a Rus Alexander Smoljar.

Ze zbývajících pilotů lze jmenovat především špičkovéjho jezdce F-Regional-Renault Isacka Hadjara z Francie (Hitech), britského mistra F3 (F4) Zaka O´Sullivana (Carlin) a argentinského „všeumělce“ Franca Colapinta (Van Amersfoort).

Na účastníky čeká 9 podniků po dvou závodech, které se budou bohudík konat až na výjimku na tradičních evropských okruzích.

Sestavy týmů F3 sezóny 2022

1. Jonny Edgar – Roman Staněk – Zak Maloney, Trident
2. Arthur Leclerc – Jak Crawford – Oliver Bearman, Prema racing
3. Victor Martins – Gregoire Saucy – Juan Manuel Correa, ART Grand Prix
4. Caio Collet – Alexander Smoljar – třetí jezdec nebyl ještě oznámen, MP Motorsport
5. Laszlo Toth- – Ayrton Simmons – Francesco Pizzi, Charouz Racing System
6. Kaylen Frederick – Isaack Hadjar – třetí jezdec nebyl ještě oznámen, Hitech Grand Prix
7. David Vidales – Hunter Yeanny – Josep Marti, Campos Racing
8. Ido Cohen – Will Alatalo – třetí jezdec nebyl ještě oznámen, Jenzer Motorsport
9. Zak O´Sullivan – Brad Benavides – třetí jezdec nebyl ještě oznámen, Carlin
10. Franco Colapinto – Raffael Villagomez – Reece Ushima, Van Amersfoort Racing

Kalendář šampionátu:

2.-4. březen – testy Bahrajn
5.-6. duben – testy Jerez
12.-14. duben – testy Bercelona

18.-20. březen – Bahrajn
22.-24. duben – Imola
20.-22. květen – Barcelona
1.-3. červenec – Silverstone
8.-10. červenec – Spielberg
29.-31. červenec – Budapešť
26.-28. srpen – Spa
2.-4. září – Zandvoort
9.-11- září – Monza

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít