Smazaný čas? McLaren byl připraven se bránit

Smazaný čas? McLaren byl připraven se bránit

Chaos během kvalifikace na sprint v Číně. Mnoho smazaných časů a pole position pro Landa Norrise. Šlo však o poměrně zmatenou komunikaci od FIA, která Norrisovi čas vracela. McLaren přiznal, že byl připraven se bránit, proč?

Kapky deště to na okruhu v Šanghaji jezdcům opravdu zavařily. Mnoho z nich mělo problém se udržet na trati, a proto ředitelství závodů s oblibou znovu vytáhlo staré dobré traťové limity. Pro kontroverzní pole position si dojel Lando Norris, ale fanoušci McLarenu prožívali krušné chvilky.

Britský jezdec se totiž během jednoho z pokusů neudržel na trati, problém byl v nájezdu na cílovou rovinku, kdy projel štěrkem, ale hned začal další měřené kolo. Po dojetí vyskočil na pár vteřin na první pozici, ale vzápětí mu bylo kolo smazáno. „Já jsem mimo trať nevyjel,“ vzkazoval Norris už v průběhu kvalifikace svému týmu do vysílačky. Problémem byl právě nájezd na cílovou rovinku z předchozího kola. Na několika okruzích platí praxe, že během takového prohřešku se maže i následující kolo. Podle dokumentů, kterým se řídí stewardi, to však neplatí Číně, v pravidlech je jasně napsáno, že se maže kolo pouze tehdy, jeli prohřešek uskutečněn přímo v něm.

Zároveň čtyřiadvacetiletý jezdec nezískal díky průjezdu štěrkem žádnou výhodu, spíše naopak. Začínal svůj další měřený pokus s menší rychlostí a stewardi mu po několika minutách nejrychlejší měřený pokus vrátili.

„Byli jsme připraveni proti tomuto rozhodnutí bojovat. Myslím, že to možná bylo smazáno, protože Lando v předchozím kole vyletěl v poslední zatáčce. Ale ve skutečnosti, když v předchozím kole vyjedete v poslední zatáčce, tak v následujícím kole ztratíte hodně času, protože startujete v mnohem nižší rychlosti. Následující kolo bylo naprosto v pořádku, takže zde není problém. Ředitelství závodu si to asi uvědomilo samo,“ přiznal Andrea Stella.

McLaren neočekával, že na tom bude v Šanghaji takhle dobře, Andrea Stella však krotí divoká očekávání a domnívá se, že do výsledků se hodně promítly podmínky.

„Především je to pole position pro sprint v podmínkách, které dnes byly zjevně dost extrémní, zejména pokud jde o nízkou přilnavost přechodných pneumatik. Bylo vidět, jak jezdci vyjíždějí z trati, což není normální. Myslím, že je to jen odraz toho, jak nízká přilnavost v těchto podmínkách byla. Takže bych v první řadě řekl, že Landovi patří velká pochvala. Opravdu jel tak, aby minimalizoval dopad těchto podmínek, našel si cestu a maximálně využil to, co bylo k dispozici. Takže dobrá práce,“ pochválil svého jezdce Stella. „V těchto podmínkách to bylo do značné míry pouze o dovednostech jezdců a Lando to zvládl.“

Lando Norris tak navázal na poslední sprint, který se jel v loňském roce v Brazílii. Britský jezdec začínal v Sao Paulu také z pole position, nakonec si dojel pro druhé místo, v sprintovém závodě jej předstihl Max Verstappen. Jak se Britovi bude dařit ve sprintu v Číně? To se uvidí již v sobotu v 5 hodin ráno středoevropského času.

Sdílejte na:
Zavřít