Trochu jsem znervózněl, přiznává o kvalifikaci Norris

Trochu jsem znervózněl, přiznává o kvalifikaci Norris

Poslední část kvalifikace na sprintový závod v Číně lze shrnout jedním slovem. Chaos. Vítězně z něho vzešel Lando Norris, kterému byl sice několikrát smazán čas, nakonec mu byl ale ten nejrychlejší vrácen a z pole position tak v závěru vyšoupl Lewise Hamiltona.

Do poslední části kvalifikace se rozpršelo. Piloti tedy nasadili přechodné pneumatiky, ale ani ty se nedokázaly na nově zasfaltovaném mokrém povrchu v Šanghaji s tratí vyrovnat, piloti vyjížděli mimo bílé čáry a časy se mazaly zleva zprava.

Dokonce i nejrychlejší čas Landa Norrise byl smazán poté, co po smyku skončil mimo trať, a britský pilot se z pole position propadl až dolů. Chvíli to vypadalo, že z prvního místa bude startovat Lewis Hamilton, který v posledním kole dokonce i svůj nejrychlejší čas zlepšoval. Komisaři ale rozhodli Landa Norrise vrátit zpět na první příčku. A třeba takový úřadující šampion Max Verstappen po několika smazaných časech startuje až ze čtvrtého místa.

Déšť tedy dokázal pořádně zamíchat kartami. Lando Norris sám přiznává: „Bylo to šílené.“

„Zaprvé jsem velmi šťastný, velké díky týmu, bylo to těžké. Vždycky, když vás čeká taková kvalifikace, tak jste nervózní, hlavně před kvalifikací, když víte, že bude pršet. S tím, jak to bylo na suchu, jsem byl docela spokojený. Prozatím jsme měli dobré tempo. Trošku jsem znervózněl, ale v těchhle podmínkách musíte hodně riskovat, tlačit na to, zahřát si pneumatiky a tak. Ale byl jsem rychlý, dojížděl jsem obě Ferrari a musel jsem trošku zpomalovat, takže první kola nebyla úplně dobrá, ale poslední bylo dobré, stačilo na pole position, takže jsem rád.“

Stále se ale jedná o kvalifikaci pouze na sprintový závod. „Jsem smutný, že to není ta pořádná kvalifikace, ale stačí to,“ přiznal Brit.

Aby neztratil teplo v pneumatikách, musel do toho v Q3 neustále dávat všechno. „Máte na to tři kola. První dvě jsem nedojel, takže jsem si říkal, v posledním to bude všechno nebo nic. Ale bylo stále větší mokro, podmínky v posledních dvou kolech byly mnohem horší, minimálně v tom druhém kole, trochu jsem znervózněl, udělal pár chyb, dostal docela aquaplaning, ale je to zábava, rozbuší se vám srdce a skončit na vrcholu je přesně to, co jsme chtěli. Je to pěkné překvapení a dobrá pozice na zítra.“

Jelikož se jedná o sprintový víkend, měli za sebou piloti pouze jeden volný trénink, a to na suchu. Během zbytku víkendu by podle předpovědi pršet nemělo, ale stát se může vše. Jak se tedy mladý Lando Norris cítí ohledně zítřejšího sprintu? „Nemám tušení. Dneska ráno (při volném tréninku – pozn. red.)  jsme si udělali svoje domácí úkoly, udělali jsme pár pořádných kol, abychom autu porozuměli, ale bude záležet na počasí. Stále je šance, že zítra zaprší. Pokud to bude jako dnes, tak máme docela decentní šanci, ale závod je úplně jiný než kvalifikace, takže jsem si jistý, že nás zítra ostatní trochu doženou. Ale tempo máme dobré, ať už je sucho nebo mokro, takže si myslím, že jsme v dobré pozici.“

„Je to překvapení, jak jsem řekl, ale jsem velmi rád. Tým odvedl dobrou práci, auto je dobré a dobře se cítím i já. A vyplácí se to,“ zakončil sprintový pole sitter.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Kristýna Dytrtová)
Sdílejte na:
Zavřít