Schumacher v Haasu končí, nahradí ho Hülkenberg

Schumacher v Haasu končí, nahradí ho Hülkenberg

Cesta Micka Schumachera ve formuli 1 prozatím končí, jelikož s ním Haas neprodloužil smlouvu. Jeho místo zaplní navrátilec Nico Hülkenberg.

Syn sedminásobného mistra F1 Michaela Schumachera Mick přišel do formule 1 před dvěmi lety. Nejen kvůli jménu, ale i kvůli výkonům, které podával v nižších sériích, se od něj očekávaly velké věci. V sezoně 2020 vyhrál titul ve formuli 2, o dva roky dříve opanoval šampionát formule 3.

V minulém ročníku svého týmového kolegu Nikitu Mazepina porazil na plné čáře. Ovšem po útocích Ruska na Ukrajinu byl nucen Mazepin společně se sponzorem Uralkali královnu motorsportu opustit. Na jeho místo se vrátil nečekaně Kevin Magnussen, který bez jakékoliv přípravy naskočil do prvního závodu a okamžitě Micka zadupal do země. Následovalo několik velkých nehod, kde se začalo spekulovat o tom, že by to mohlo znamenat pro německého závodníka konec u Haasu.

Později sám přiznal, že o letní přestávce svému příteli řekl, že je „nahraný“. Nicméně stále byla naděje, že s ním americká stáj prodlouží smlouvu, když se jeho forma zlepší. Přestože v posledcních závodech dokázal držet tempo s Magnussenem a kolikrát jej mohl i porazit, ale závod mu pokazil tým špatně zvolenou strategií, tak zvěsti o jeho konci byly stále silnější. Avšak Haas nepochopitelně oznámení druhého jezdce po boku Dána neustále odkládal. Rozuzlení celého příběhu přišlo dnes ráno.

„Toto je můj poslední závod pro Haas. Nechci skrývat, že jsem velmi zklamaný rozhodnutím smlouvu neprodloužit. Přesto bych rád upřímně poděkoval jak Haasu, tak jezdecké akademii Ferrari, že mi tuto šanci dali. Během společných let jsme vyrostli jak po sportovní stránce, tak osobně. A právě, když to začalo být náročné, jsem si uvědomil, jak tento sport miluji. Občas to bylo kostrbaté, ale neustále jsem se zlepšoval, hodně se naučil a teď vím, že si svoje místo ve formuli 1 zasloužím. Tohle téma ještě pro mě není uzavřené. Neúspěchy vás posílí,“ napsal 23letý pilot a dodává, že na formuli 1 nezanevře a bude usilovat o návrat na startovní rošt.

Šéf stáje Günther Steiner v oficiálním prohlášení uvedl: „Rád bych poděkoval Mickovi Schumacherovi za jeho přínos pro tým v posledních pár letech. Mickův rodokmen v juniorských kategoriích byl dobře známý a v Haasu nadále rostl a vyvíjel se jako jezdec, což vyvrcholilo v jeho první body ve formuli 1 na začátku této sezony. Přestože se tým rozhodl vydat v budoucnu jinou cestu, tak mu celý tým přeje hodně štěstí v dalších krocích v kariéře i mimo ni.“

Nahradí ho „Hülkenback“

„Super náhradík“- tak se Nicovi Hülkenbergovi přezdívalo v uplynulých sezonách díky jeho výkonům, když v roce 2020 zaskakoval na Silverstonu a na Nürburgringu za nemocné piloty Force Indie a dokázal v obou případech bodovat. Vloni nahradil na úvodní dva podniky v Aston Martinu koronavirem nakaženého Sebastiana Vettela.

Právě Němec byl jedním z kandidátů na sedačku po Schumacherovi. Nicméně panovaly o tom pochybnosti, neboť přeci jenom není nejmladší a na seznamu byly ještě další zajímavá jména – Daniel Ricciardo a Antonio Giovinazzi. Ovšem u Australana to příliš reálně nevypadalo, jelikož se předpokládalo, že by do týmu z konce startovního pole nešel a Giovinazzi nejspíše o svém osudu rozhodl v Austinu, když v prvním tréninku boural. A poté, co Ricciardo oznámil odchod, bylo jasné, že už v Haasu váhají pouze mezi Schumacherem a Hülkenbergem.

Rodák z Emmerichu se těší na novou výzvu. Vrací se do týmu, který sice měl pár skvělých záblesků, ale většinu času paběrkuje na chvostu. Je však vděčný za možnost vrátit se do kolotoče formule 1 coby pilot na plný úvazek.

„Jsem rád, že se v roce 2023 posadím do sedačky Haasu. Mám pocit, jako bych formuli 1 nikdy neopustil. Jsem velmi rád, že mám možnost znovu dělat to, co miluji ze všeho nejvíc. Chtěl bych poděkovat Gene Haasovi a Güntheru Steinerovi za jejich důvěru. Máme před sebou práci, abychom byli schopni konkurovat ostatním týmům ze středu pole. Nemohu se dočkat, až se zase připojím do bojů.“

Když se na tuto volbu koukneme z hlediska týmu, tak se Hülkenbergovo angažování jeví jako logické, neboť do týmu přinese další cené zkušenosti, které už v předchozích 12 letech nasbíral a v kombinaci s Magnussenem by to mohlo přinést své ovoce.

„Jsem velmi potěšen, že mohu přivítat Nica Hülkenberga zpět na pozici hlavního jezdce formule 1. Je jasné, jaké zkušenosti a znalosti Nico do týmu přináší s téměř 200 starty ve formuli 1 a s reputací skvělého kvalifikanta a solidního, spolehlivého závodníka. Když tyto schopnosti spojíme se zkušenostmi Kevina Magnussena, tak dostaneme velmi uznávanou a ostřílenou jezdeckou sestavu, která nám pomůže tlačit tým vpřed startovním polem. To je cíl a právě tato ambice podnítila Nicův návrat do formule 1. Sdíli naši vizi a může být klíčovým hráčem společně se zbytkem týmu při budování základů, které jsme položily tento rok návratem do bojů o body,“ nechal se slyšet Ital.

 

Zdroje článku:

https://www.haasf1team.com/
Sdílejte na:
Zavřít