Marko nabízí možnou teorii o odchodu Steinera

Marko nabízí možnou teorii o odchodu Steinera

Poradce Red Bullu ve formuli 1 Helmut Marko se domnívá, že Günther Steiner se stal obětí své popularity, když se nechal slyšet, že jeho odchod z Haasu souvisí s tím, že chtěl získat akcie týmu.

Haas minulý týden oznámil, že Günthera Steinera, který v americkém týmu Haas působil od jeho založení v roce 2014, nahradí ve funkci šéfa týmu Ajao Komacu. Steinerova smlouva nebyla prodloužena na konci roku 2023 poté, co se Haas propadl na dno v pořadí Poháru konstruktérů s celkovým počtem 12 bodů z 22 kol.

Ital se v posledních letech vypracoval na jednoho z nejslavnějších šéfů týmů v celém formulovém prostředí, a to díky své hlavní roli v populárním dokumentárním seriálu Drive to Survive (Touha po vítězství – pozn. red.) od Netflixu. Díky zvýšené popularitě vydal Steiner knihu dokumentující sezónu 2022 stáje Haas a americká televize CBS s ním plánovala televizní komedii.

Helmut Marko však uvádí, že se doslechl, že Steiner lobboval za to, aby využil své popularity k držení podílů v týmu, což se nelíbilo majiteli Genu Haasovi. „Řekněme to takhle, kdo se stane příliš populárním díky dokumentu na Netflixu, má tendenci se rozjet,“ řekl Marko pro F1-Insider.com. „Ale když vyletíte příliš vysoko a příliš rychle, rychleji také spadnete. Slyšel jsem jen, že chtěl svou popularitu proměnit v podíly v týmu. A to se už nelíbilo majiteli Gene Haasovi. I v našem sportu platí, že tým má vždy přednost před jednotlivcem. Steiner se stal obětí své popularity.“

Haas měl v minulé sezóně problémy s nadměrnou degradací pneumatik v závodech, ale ani novinky na novém voze představeném v Austinu nepřinesly zlepšení. Franz Tost, který odešel ze své dlouholeté pozice šéfa týmu AlphaTauri a je nyní konzultantem Red Bullu, se domnívá, že Steiner zaplatil nejvyšší cenu za neúspěšnou modernizaci areálu v Kannapolisu. „S Güntherem jsem vycházel velmi dobře, jak osobně, tak profesně,“ dodal Tost. „Byl to odborník na náš sport. To je vše, co chci říct. Tlak ve formuli 1 je brutální. Když se vývoj vozu uprostřed sezóny nepovede, hledá se viník.“

V rozhovoru pro Autosport International Steiner přiznal, že svůj odchod nečekal, a dodal, že nedostal příležitost rozloučit se s kolegy. Osmapadesátiletý šéf také prohlásil, že nikdo v týmu není hrdý na to, že jsou desátí poté, co Gene Haas řekl, že je trapné, že tým nebyl v poslední době schopen dosáhnout lepších výsledků.

Sdílejte na:
Zavřít