První trénink VC Rakouska ovládl Max Verstappen

První trénink VC Rakouska ovládl Max Verstappen

Závodní víkend formule 1 na rakouském Red Bull Ringu byl odstartován prvním a jediným měřeným tréninkem. Trénink se neobešel bez červené vlajky, Red Bull hlásil problém na Verstappenově monopostu, Mercedes překvapil. Max Verstappen je první, McLaren Oscara Piastriho je druhý, trojici doplnil Charles Leclerc na Ferrari.

Tradiční evropský okruh, který je druhým domovem českých a slovenských fanoušků, hostí tento týden piloty a týmy formule 1. Dobré výsledky se očekávají převážně od týmu McLaren, přičemž Lando Norris zde v roce 2020 získal své první pódiové umístění, a vedoucí Red Bull, který sám přiznal, že Lando Norris je v tento moment jejich nejsilnější vyzyvatel.

Norris si v úvodu tréninku stěžoval na horší ovládání vozu, které přirovnal k nastavení při začátečním dnu v Miami, kde v závodním tempu vyhrál a odvezl si své první vítězství v kariéře. Na špatné řízení vozu si postěžoval také Júki Cunoda z týmu Visa Cash App RB, přičemž se opakovaně týmu dotazoval, zda není možné tuto vadu odstranit uprostřed tréninku, avšak tým si tento krok nemohl dovolit z důvodu jediného tréninku, ve kterém mohou týmy nasbírat data do sprintové kvalifikace.

Na trati se potkal Fernando Alonso s Lewisem Hamiltonem, avšak v momentu, kdy Hamilton chtěl Alonsa v úvodních zatáčkách předjet, Alonso zatáčku zavřel a mezi jednotlivými závodníky dělily milimetry před možnou srážkou. Právě Hamilton obsadil po prvních 10 minutách s týmovým kolegou Georgem Russellem první dvě příčky, čímž poukázali na fakt, že se jim konečně po začátku sezóny povedlo vrátit do tempa, přičemž v minulém závodním víkendu ve Španělsku Hamilton získal 3. příčku v závodě.

U Ferrari se o nepovedené kolo postaral Nico Hülkenberg z Haasu, kdy nevěděl, že Charles Leclerc je v rychlém kole a bojoval o lepší výjezd v druhém sektoru trati.

Red Bull Ring je ve formuli 1 známý také svými penalizacemi za výjezdy z trati či překročení bílé čáry všemi čtyřmi koly, což v tomto tréninku nebylo výjimkou. S největšími problémy se potýkal Mercedes, přičemž Lewis Hamilton opakovaně vyjel z tratě a zavadil o štěrkovou zónu, týmový kolega Russell na tom nebyl o nic lépe.

Červená vlajka musela být vyvěšena poté, co Max Verstappen začal ztrácet výkon a v části startu a cíle monopost odstavil. Pro lepší průběh odklízení se pokusil o couvání k únikové bráně, kam mu později traťoví maršálové pomohli odtlačením do boxové uličky. Verstappen reportoval, že ztráta výkonu přišla z ničeho nic, přičemž neudělal nic nestandardního, co by mohlo poškodit pohonnou jednotku. Za pár minut se však na trať vrátil bez dalších problémů.

Lando Norris v závěru tréninku zajel první nejrychlejší sektor, přičemž kolo vypadalo nadějně na první příčku, avšak v druhém sektoru ztratil kontrolu nad vozem a vjel do štěrku, čímž celé rychlé kolo ukončil.

První trénink vyhrál i přes problémy s pohonnou jednotkou Max Verstappen, McLaren s Oscarem Piastrim bral druhé místo, Leclerc doplnil trojici nejrychlejších.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Tereza Chvílíčková)
Sdílejte na:
Zavřít