Porsche láká formule 1, vstup v roce 2026 ale nevyšel

Porsche láká formule 1, vstup v roce 2026 ale nevyšel

Porsche přiznalo, že pro ně formule 1 zůstává zajímavou závodní sérií, přestože jednání o jeho návratu v sezóně 2026 nedopadla úspěšně. Momentálně se automobilka soustředí na závody WEC, IMSA a formuli E.

Značka se ve formuli 1 neangažuje od nezdařilého působení v roli dodavatele motorů nezávislému týmu Footwork v roce 1991. Jejich spolupráce byla nakonec ukončena po pouhé sezóně. Přesto byla část koncernu Volkswagen připravena na návrat do motorsportu po boku sesterské společnosti Audi po revizi regulí motorů. Zatímco Audi potvrdilo sestavení vlastní pohonné jednotky a zajistilo převzetí týmu Sauber, plány, které mělo Porsche s Red Bullem, neskončily dohodou.

Potenciální jednání s rakouským týmem ztroskotala na tom, že chtělo Porsche více než 50 % podílu ve společnosti zahrnující i relativně novou divizi Red Bull Powertrains, která se zaměřuje na výrobu motorů. Následovala i předběžná jednání s McLarenem, která také nedopadla úspěšně. Poté Porsche v březnu minulého roku oznámilo, že do formule 1 v roce 2026 po boku Audi nevstoupí. Přesto zájem automobilky o F1 přetrvává, což pro Blackbook Motorsport potvrdil ředitel prodeje společnosti Porsche Michael Dreiser.

Motorsport vždy bude jádrem identity naší značky. Formule 1 pro nás zůstává zajímavou závodní sérií. V příštích letech se budeme soustředit na současné plány s Porsche 963 ve WEC a v sérii IMSA, stejně jako na formuli E s Porsche 99X Electric. Tady chceme závodit o vítězství. To je naše tradice a hlavní zaměření, spekulace nad rámec toho nekomentujeme.“

Před neúspěchem s motory v roce 1991 bylo Porsche ve formuli 1 aktivní mezi léty 1957 a 1964, kdy si zajistilo jedno vítězství a pět dalších pódií. Ačkoli Porsche po konci tohoto období odstoupilo kvůli rostoucím nákladům, v roce 1983 se vrátilo a automobilka vyráběla vodou chlazené turbomotory V6 pro McLaren, pod značkou TAG-Heuer. Pak královnu motorsportu opustilo znovu po tom, co odmítlo přidat více prostředků na vývoj kvalifikačního režimu motoru, který si vyžádali závodníci.

Porsche momentálně závodí ve vytrvalostních závodech WEC od FIA a v sérii IMSA WeatherTech SportsCar se svým prototypem 963. Značka spolupracuje s týmem Penske a také zásobuje několik dalších týmů v obou sériích. Také má svůj vlastní tým ve formuli E a podporuje stáj Andretti, která v minulé sezóně získala titul nejlepšího týmu titul mistra světa se závodníkem Jakem Denissem.

Sdílejte na:
Zavřít