Ohlédnutí za první polovinou sezóny 2022

Pomalu, ale jistě se blíží konec letní přestávky a královna motosportu se překlopí do své druhé poloviny. Máme za sebou 13 závodních víkendů a pouze devět jich zbývá. Pojďme si shrnout, co se všechno v uplynulých měsících stalo a připomenout pár okamžiků.

O pódiová umístění se nám především postarali jezdci Ferrari, Red Bullu a Mercedesu. Pouze McLaren se jako jediný z ostatních týmů dostal na pódium.

Mick Schumacher i Čou Kuang-Jü získali své první body ve formuli 1. Sergio Pérez spolu s Carlosem Sainzem a Georgem Russellem získali první pole position. Naopak Sebastian Vettel oznámil konec své kariéry ve formuli 1. Fernando Alonso oznámil, že příští rok nahradí zmíněného Vettela v Aston Martinu. Formule 1 nám nabídla dění nejen na trati, ale i mimo ni. Nemohu podrobně rozebrat všech 13 závodních víkendů, ale pojďme se podívat na pár jezdců a rozebrat jejich dosavadní sezónu.

George Russell – Mercedes

Britský závodník, také přezdívaný pan konzistentní, konečně získal své místo ve stáji Mercedes. I když to ze začátku sezóny vypadalo, že Mercedes netrefil koncept monopostu a zaostával, i přesto Russell dokázal dvanáct ze třinácti závodů dokončit v top 5.

George má na svém kontě již pět trofejí z této sezóny, všechny za třetí místo. Připsal si také své první pole position na poslední VC Maďarska. Nachází se tak na průběžném 4. místě v šampionátu jezdců.

Lando Norris – McLaren

Ani McLaren to na začátku sezóny neměl jednoduché. Všichni očekávali, že po změně pravidel bude McLaren bojovat o stupně vítězů. Přestože výkony McLarenu jsou občas jak na horské dráze, Norris dokázal letos získat jedno pódiové umístění, když skončil na třetím místě v italské Imole.

Britský závodník je tak jediný, kdo získal pódiové umístění mimo jezdců z tří nejlepších týmů (Ferrari, Red Bull, Mercedes). Dá se tak říci, že Norris je tak nejlepší ze zbytku pole. Se 76 body se nachází na 7. místě v šampionátu jezdců.

Charles Leclerc – Ferrari

Ferrari mělo slibný začátek sezóny. Bylo jasným kandidátem na zisk poháru konstruktérů a Charles byl jasným kandidátem na šampióna letošní sezóny. Pak ale přišly technické a strategické chyby, někdy i jezdecké, ze strany Monačana, a Charles momentálně ztrácí 80 bodů na první místo v šampionátu. Leclerc má ale výborné kvalifikační tempo. Pole position letos získal už sedmkrát.

Carlos Sainz – Ferrari

Druhá sezóna pro Španěla za stáj Ferrari. Jeho letošní sezóna je trochu jako na houpačce. Někdy za to mohly jeho vlastní chyby, občas za neúspěchem stál jeho monopost. I přesto se Sainzovi povedla získat jeho první pole posititon a první vítězství v kariéře. A to vše na britském Silverstonu.

Sainz se nachází na 5. místě v poháru jezdců a ztrácí jen dva body na čtvrtého Russella.

Max Verstappen – Red Bull

Loňský mistr světa útočí i letos na mistrovský titul. Ve svém vedení má náskok 80 bodů na Leclerca. Vstup do sezóny nebyl ani pro jednoho jezdce Red Bullu jednoduchý. Velká nespolehlivost monopostů ze začátku sezóny se vyřešila a Verstappen letos stál na nejvyšším stupínku 8x. Z toho pouze jednou, z jedenácti dokončených závodů, nestál na stupních vítězů.

Kevin Magnussen – Haas

Po vynechané sezóně 2021 se Magnussen vrátil zpět do Haasu a nahradil tak ruského závodníka, Nikitu Mazepina, který byl vyřazen, kvůli válečné situaci mezi Ruskem a Ukrajinou. Svůj návrat do formule 1 odstartoval solidním pátým místem a získal tak po dlouhé době body pro Haas.
Haas má v letošní sezóně lepší formu než v těch předchozích a nyní se nachází na průběžném 7. místě v poháru konstruktérů se 34 body. Sám Kevin jich pro tým získal 22 a obsadil tak zatím 11. místo v šampionátu jezdců.