Napínovou VC USA vyhrál Verstappen, Red Bull získal titul

Závod v Austinu vyhrál Max Verstappen, druhý se umístil Lewis Hamilton a na třetím místě skončil Charles Leclerc. Red Bull zároveň získal konstruktérský titul, první od roku 2013 a celkově pátý v historii týmu. Po závodě se děkovalo zesnulému Dietrichu Mateschitzovi, který stál za úspěchem Red Bullu.

Pierre Gasly v rádiu před závodem vzpomněl na zakladatele Red Bullu Dietricha Mateschitze, který zemřel v sobotu ve věku 78 let.

Start se povedl Red Bullu Maxe Verstappena, který se dostal do vedení, naopak noční můra pro Carlose Sainze. Do Španěla v první zatáčce narazil George Russell a monopost Ferrari se roztočil a propadl se na poslední pozici. Sainz zahlásil do rádia, že si myslí, že má defekt. Nicméně po dojetí do boxů Španěl byl zatlačen do garáže a závod pro něj skončil velmi předčasně. Ferrari následně potvrdilo, že Španěl měl poškozené chlazení a unikala z monopostu voda.

Z tohoto chaosu těžil naopak Lewis Hamilton a Lance Stroll, kteří se vypracovali na druhou, respektivě třetí pozici.

Komisaři měli brzo jasno a George Russell dostal penalizaci v podobě 5 sekund. Brit se ale v 5. kole dostal před kanadského závodníka na 3. pozici.

Už na konci 10. kola zajeli jezdci do boxů, aby se pokusili o undercut – konkrétně Valtteri Bottas, Alex Albon a Daniel Ricciardo.

Charles Leclerc byl docela dost dlouho zaseknutý za monoposty Astonu Martin, na konec dokázal předjet šestého Sebastiana Vettela.

Na konci 12. kola zamířil do boxů z druhé pozice Lewis Hamilton, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na sedmou pozici.

O kolo později reagoval na undercut Mercedesu Max Verstappen, obul taktéž tvrdé pneumatiky a vrátil se na druhou pozici. Zároveň se u mechaniků objevil George Russell, odpykal si penalizaci a vrátil se na pozici devátou.

Sergio Pérez zajel do boxů na konci 14. kola, nazul tvrdé pneumatiky a propadl se na šestou pozici. Mexičan měl poškozené přední křídlo z prvního kola, ale spoiler nebylo potřeba měnit, protože jeho monopost na rychlosti neztratil.

V 18. kole zavlály žluté vlajky ve třetím sektoru kvůli Valtterimu Bottasovi, kterému ustřelila zadní část monopostu a skončil v kačírku. Fin se nedokázal dostat z kačírku a závod pro něj skončil. Byl povolán safety car.

Tohle hrálo do karet pilotům, kteří ještě nestavěli a této příležitosti využili – Charles Leclerc, Sebastian Vettel, Fernando Alonso a jezdci Haasu.

Na Ferrari se po smolném začátku usmálo štěstí a Charles Leclerc byl po zastávce na čtvrtém místě na čerstvých tvrdých gumách.

Na konci 21. kola zajel do boxů safety car a závod byl obnoven. Na prvních pozicích se nic nezměnilo.

Opět žluté vlajky a aktivován safety car! Fernando Alonso a Lance Stroll se srazili na druhé rovince! Kanadský pilot se pohnul ve stejné době doleva jako Španěl, který narazil do zadní části vozu Lance Strolla. Monopost Astonu Martin narazil do bariéry a pro Lance Strolla závod skončil. Fernando Alonso se opřel levou stranou monopostu o bariéru, nicméně dokázal pokračovat. Zajel s vozem Alpine do boxů, mechanici mu vyměnili přední spoiler a pneumatiky – vrátil se na poslední pozici.

Po odklizení úlomků zajel safety car na konci 25. kola do boxů. Restart si opět pohlídal Max Verstappen.

Ve 29. kole se pokusil Charles Leclerc předjet Sergia Péreze, nicméně byl mimo trať a musel nechat pozici Mexičanovi. O kolo později Monačan to zkusil znova a tentokrát byl úspěšný a posunul se na třetí pozici.

Na konci 34. kola zajel do boxů Lewis Hamilton, obul znova bílé pneumatiky a vrátil se na šestou pozici. V boxech byl taky Lando Norris.

O kolo později zareagoval Max Verstappen a zajel ke svým mechanikům, nasadil žlutou sadu pneumatik, ale zastávka trvala 11 sekund! Opět se usmálo štěstí na Charlese Leclerca, který taktéž absolvoval zastávku v boxech, nasadil středně tvrdou sadu pneumatik a dostal se před holandského pilota v boxech! Oba vyjeli až za Lewisem Hamiltonem, který převzal pomyslné vedení v závodě!

Max Verstappen byl následně na trati nalepený na zadním křídle Ferrari Charlese Leclerca. Na začátku 39. kola Max Verstappen zaútočil na Charlese Leclerca do první zatáčky, vyměnili si pozice, ale Monačan zůstal před monopostem Red Bullu. Na druhé rovince ale už byl úspěšný a Max Verstappen se posunul na třetí pozici.

Sebastian Vettel měl velmi dobře rozjetý závod do té doby, než zamířil podruhé do boxů, kde stál neuvěřitelných 16 sekund.

Ve vedení byl Lewis Hamilton, který byl naháněný Maxem Verstappenem a Charlesem Leclercem.

10 kol před koncem byl rozestup mezi Hamiltonem a Verstappenem 2 sekundy, Leclerc ztrácel další 3 sekundy na monopost Red Bullu. Zároveň se velmi rychle přibližoval čtvrtý Sergio Pérez.

Na konci 49. kola byl Max Verstappen 1 sekundu za Lewisem Hamiltonem. Na druhé rovince Max Verstappen se dokázal vrátit do vedení závodu! Lewis Hamilton se snažil bojovat zpátky, nicméně Red Bull byl rychlejší. Sedminásobný mistr světa ale dokázal zůstat v rozestupu jedné sekundy za Red Bullem.

V 52. kole dostal Max Verstappen černobílou vlajku za překročení traťových limitů, pokud ještě jednou bude mimo trať, dostane penalizaci. Jakmile inženýr tuto informaci řekl Hamiltonovi, tak Brit začal říkat, kde měl být Nizozemec mimo trať. Nicméně v 53. kole dostal černobílou vlajku kvůli stejnému prohřešku i Hamilton.

V předposledním kole stavěl George Russell, aby zaútočil na nejrychlejší kolo. Což se mu taky podařilo.

Vítězem se stal Max Verstappen! Red Bull získal konstruktérský titul! Stáj poděkovala Dietrichu Mateschitzovi za to, co vybudoval.

Sebastian Vettel v posledním sektoru posledního kola dokázal předjet ještě Kevina Magnussena a skončil na osmé pozici!