Max Verstappen zakončil vítězstvím v Abú Zabí sezónu 2022

Na okruhu Yas Marina vyhrál Max Verstappen, druhý se umístil Charles Leclerc a na třetím místě skončil Sergio Pérez. Charles Leclerc se tak stal vicemistrem. Po závodě se Sebastian Vettel na startovní rovince rozloučil se svojí kariérou v královně motorsportu.

Start si pohlídali jezdci Red Bullu, naopak Carlos Sainz se propadl za Lewise Hamiltona. Následně se Španěl pokusil Brita předjet během prvního kola zpátky, ale pilot Mercedesu si dokázal udržet třetí pozici díky tomu, že byl mimo trať. Lewis Hamilton během 4. kola byl informován, že má pustit Carlose Sainze na třetí pozici, což se taky stalo.

O kolo později se Brit už dostal před Španěla tak, že všechno bylo v pořádku.

V 8. kole se dokázal Carlos Sainz vrátit na třetí pozici před Lewise Hamiltona. Lewis Hamilton se následně v 9. kole propadl i za George Russella. Sedminásobný mistr světa si stěžoval, že ztrácí výkon motoru.

První zastávky v boxech začaly po 14. kole. Prvním z top 6 v boxech byli Sergio Pérez a George Russell. Oba obuli tvrdé pneumatiky. George Russell měl pomalou zastávku a následně byl vpuštěn od jízdy Landu Norrisovi, který musel tvrdě stoupnout na brzdy. Tento incident byl vyšetřován a následně dostal pilot Mercedesu penalizaci v podobě 5 sekund.

V 18. kole byl v boxech Carlos Sainz, který obul bílé pneumatiky a vrátil se na sedmou pozici. O kolo později zajel Lewis Hamilton ke svým mechanikům, tvrdé pneumatiky nasazeny a vrátil se na osmou pozici.

Vedoucí Max Verstappen zajel do boxů na konci 20. kola, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na druhou pozici. Do vedení se dostal Charles Leclerc, který ale ještě nestavěl. Až na konci 21. kola byl Monačan v boxech, tvrdé pneumatiky a vrátil se těsně před Carlose Sainze na třetí pozici.

Na konci 27. kola musel zajet do boxů Fernando Alonso a odstoupil kvůli technickým problémům ze závodu.

Charles Leclerc postupně stahoval druhého Sergia Péreze, který následně ohlásil do rádia, že by vedoucí Max Verstappen mohl zrychlit.

Na konci 33. kola zajel Sergio Pérez do boxů, obul opět bílou sadu pneumatik a vrátil se na šestou pozici. Charles Leclerc dostal informaci, že měl udělat přesný opak Red Bullu a tak zůstal na trati.

Boj u druhou pozici v šampionátu jezdců vstoupil do poslední fáze – Charles Leclerc pravděpodobně přesedlal na jednozastávkovou strategii a Sergio Pérez musí Monačana dohnat a předjet na trati.

V 39. kole kontakt mezi Nicholasem Latifim a Mickem Schumacherem, byly na krátko vyvěšeny žluté vlajky. Německu pilot neodhadl vzdálenost a trefil zadní část monopostu kanadského pilota. Oba pokračovali v závodě. Pilot Haasu dostal penalizaci v podobě 5 sekund. Zároveň ve stejném kole byli v boxech Carlos Sainz a George Russell. Brit si odpykal penalizaci. Oba obuli bílou sadu pneumatik.

Sergio Pérez úspěšně stahoval Charlese Leclerca. Monačan byl informován, že na konci závodu bude s největší pravděpodobností předjet.

V 45. kole zaútočil Sergio Pérez na třetího Lewise Hamiltona, dokázal ho předjet. Nicméně Brit se dokázal dostat zpátky na třetí místo.

O kolo později byl Mexičan už úspěšnější a posunul se na třetí pozici. Na druhého Charlese Leclerca ztrácel 9,5 sekundy. Monačan byl informován, že to bude velmi těsné.

V 55. kole byl informován Sergio Pérez, že Charlese Leclerca dožene v posledním kole. Lewis Hamilton měl hydralický problém a zpomalil. Brit dojel do boxů a odstoupil ze závodu.

V 57. kole byl rozdíl 2 sekund mezi Leclercem a Pérezem. Do posledního kola byl stále rozdíl 1,9 sekundy.

Max Verstappen zvítězil a získal 15 vítězství v letošní sezóně a stanovil nový rekord! Charles Leclerc dokázal dojet druhý a stal se vicemistrem! Sergio Pérez ztratil na Monačana 1,3 sekundy.

VC Abú Zabí 2022 byl poslední závod pro Sebastiana Vettela. Zároveň příští sezónu na startovním poli neuvidíme Micka Schumachera, Daniela Ricciarda a Nicholase Latifiho.