Masi: Penalizace nezohledňují následky nehody

Masi: Penalizace nezohledňují následky nehody

Mnozí jsou přesvědčeni, že penalizace pro Lewise Hamiltona nebyla adekvátní a odvolávají se při tom na GP Belgie 2012, kdy podobným způsobem sestřelil své soupeře Romain Grosjean, za což následně dostal zákaz startu do následující velké ceny. Masi zdůvodňuje, proč britský závodník obdržel „pouze“ 10sekundovou penalizaci.

Kolize Hamiltona s Verstappenem v úvodním kole na britském Silverstone vyvolala horlivé diskuze. Brit byl za onen incident potrestán, když musel strávit v boxech o 10 vteřin déle. Zatímco pilot s číslem 44 mohl pokračovat dále, jeho úhlavní soupeř v red bullu po tvrdém nárazu do bariéry odstoupil.

„Důležitým pilířem v posuzování takovýchto situací je, že komisaři neposuzují následky nehody. To bylo dohodnuto ještě před mým působením, a FIA, formule 1 a také šéfové týmů byli v tomto bodě vždycky jednotní,“ uvedl ředitel závodu Michael Masi. Dále zdůrazňuje, že komisaři posuzují pouze inkriminovaný okamžik a co k němu vedlo, nikoliv jeho následky. To je už zajetý zvyk, o kterém rozhodli „ti nahoře“. Koho tím myslí? „Účastnili se toho týmy, a nejen oni. Jedná se také o způsob, jakým komisaři nehody posuzují. Pokud by totiž brali v potaz následky kolize, pak by vzniklo hodně proměnných.“

Proto se může zdát trest jako neférový, ale konečný verdikt odpovídá přesně tomu, na čem se všichni shodli. Dalším faktorem při rozhodování se o udělení penalizace je, zda k incidentu došlo během tlačenice v prvním kole, nebo v pozdější fázi závodu. Ovšem nic z toho v tomto případě nehrálo roli, neboť kolidovali spolu pouze Hamilton s Verstappenem a nikdo další. „Jestli je někdo zjevně za kolizi převážně nebo zcela zodpovědný, tak to musí být v první řadě podrobněji prozkoumáno,“ pokračuje Masi.

Proč tedy dostal Hamilton penalizaci? „Pokud to porovnáte se situací s Leclercem v pozdější fázi závodu, mohl se držet více na vnitřku. Neshledali jsme jej zcela vinným, nýbrž převážně vinným, právě proto, že se mohl držet více na vnitřku.“

Sdílejte na:
Zavřít