Masi prolomil mlčení: Bylo mi ctí a potěšením

Masi prolomil mlčení: Bylo mi ctí a potěšením

Bývalý ředitel závodů Michael Masi se po kontroverzním závěru sezony 2021 v Abú Zabí odmlčel. Nejprve bylo oznámeno, že ve FIA úplně končí a posléze promluvil i sám Australan.

Masi nahradil náhle zesnulého Charlieho Whitinga v předvečer Velké ceny Austrálie 2019. Po celé tři sezony, kdy byl v pozici ředitele závodů, byla jeho rozhodování pod palbou. Poslední kapkou pak byla Velká cena Abu Zabí 2021 – závod, ve kterém se rozhodovalo o titulu mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem.

Ke kontroverzní situaci došlo po zajetí safety caru, resp. už během fáze zpomalovacího vozu, když bylo povoleno dostat se do stejného kola jako lídr Hamilton pouze jezdcům, kteří byli mezi Britem a Verstappenem. V posledním kole pak využil Nizozemec příležitosti, Hamiltona překonal a získal tak svůj první mistrovský titul.

Posléze se na Masiho svalila vlna kritiky, že Red Bullu a Verstappenovi titul darovali. Po Australanovi se náhle slehla zem. Po dlouhých pěti měsících bylo oznámeno, že Masi v Mezinárodní automobilové federaci definitivně končí.

Nyní promluvil i on sám: „Bylo mi ctí a potěšením zastupovat FIA jako sportovní ředitel pro monoposty a jako ředitel závodů a bezpečnostní delegát formule 1 po Charlieho nečekaném a tragickém úmrtí v Melbourne 2019. Před mým jmenováním jsem více jak deset let pracoval s federací a jejími členskými kluby na různých projektech po celém světě. Nyní jsem se rozhodl organizaci opustit a vrátit se zpět do Austrálie, abych byl blíže rodině a přátelům.“

„Jsem hrdý na to, že jsem mnoho let spolupracoval s různými členskými kluby FIA, skupinou Formule 1, závodníky, organizátory a provozovateli tratí, stejně jako mými kolegy a týmem v rámci FIA. Vždy si budu vážit těchto celoživotních vztahů a přátelství, které jsem si během mé cesty vytvořil. Zejména jsem vděčný Herbiemu Blashovi a zesnulému Charliemu Whitingovi, že mě v roce 2018 označili jako budoucího nástupce. Před jeho šokujícím úmrtím jsem se těšil, že jej budu stínovat a učit se od něj mnoho let.“

Dále poděkoval za důvěru bývalému prezidentovi FIA Jeanu Todtovi, šéfovi formule 1 Stefanu Domenicalimu, dobrovolníkům a funkcionářům, „bez kterých by nemohl každodenní celosvětový motorsport existovat, protože bezpečnost závodníků a funkcionářů vždy zůstávala mou nejvyšší prioritou. Děkuji prezidentovi FIA Mohammedu Ben Sulayemovi a jeho prezidentskému týmu za osobní podporu od jejich jmenování a přeji jim do budoucna jen to nejlepší.“

„Osobní podpora mé rodiny, přátel a kolegů po celém světě během této cesty a zejména v posledních několika měsících lze popsat pouze jako ohromující a něco, čeho si budu navždy vážit,“ uzavřel 44 letý rodák ze Sydney.

Sdílejte na:
Zavřít