Kubica: V Melbourne budu spíše za nováčka

Kubica: V Melbourne budu spíše za nováčka

Robert Kubica uvedl, že se během úvodního podniku letošní sezony bude cítit spíše jako nováček než jako pilot se zkušenostmi z pěti sezon královny motorsportu.

Robert Kubica utvoří v letošní sezoně u stáje Williams jezdecký tandem s loňským šampionem Formule 2 Georgem Russellem a po necelých devíti letech tak obnoví svou kariéru pilota Formule 1, kterou byl Polák nucen přerušit v únoru 2011 po havárii během italského rallyového podniku Ronde Di Andora.

Ačkoli Kubica působil v královně motorsportu již v období 2006-2010, během něhož si na své konto připsal 76 startů ve velkých cenách a dokonce také jeden triumf, během úvodního podniku se podle svých slov bude cítit spíše jako nováček než jako zkušený pilot. Důvodem je fakt, že Formule 1 prošla od doby jeho prvního účinkování výraznou proměnou.

„V Austrálii budu spíše jako nováček než jako někdo, kdo již absolvoval pět sezon. Důvodem je, že se Formule 1 opravdu hodně změnila. Formule 1 byla vždy proměnlivá a jestliže porovnáte vozy z počátku prvního desetiletí 21. století až do konce, tak jsou kompletně odlišné. Musím tvrdě pracovat a těším se na tu výzvu, ale také se těším na hledání přirozeného způsobu řízení, který jsem měl v minulosti, když jste ve voze často a závodíte tak každých 10 dní. Všechno by se mělo dít co nejvíce přirozeně, neměli byste to hledat a mělo by to být všechno přirozené,“ uvedl vítěz Velké ceny Kanady 2008.

34letý rodák z Krakowa dále věří, že mu jeho předchozí zkušenosti z královny motorsportu pomohou vyrovnat se lépe s tlakem.

„To, co mi pomůže, je, že jsem tento sport na takto vysoké úrovni zažil, takže mám zkušenosti s tím, co to znamená být jezdcem Formule 1 a co to znamená závodit proti nejlepším jezdcům. Doufám, že mi tato zkušenost pomůže dosáhnout takové úrovně, které bych chtěl, to je cílem. Moje nohy jsou na zemi a vím, že to, co dále přijde, je ze sportovního hlediska velká výzva. Být ve Formuli 1 mezi dvaceti jezdci je velká čest, ale také těžký úkol, takže je přede mnou velká výzva. Všechno, o co se starám, je moje práce a to, co dělám. Vždycky tu bude někdo, kdo vás bude různými způsoby posuzovat.“

Kubica, kterého jsme mohli v loňském roce spatřit během tří volných tréninků, se v v neděli 17. března postaví na start velké ceny Formule 1 po 8 letech, 4 měsících a 3 dnech, čímž se v historických tabulkách zařadí v této statistice na páté místo. Vůbec nejdelším čekatelem na další start ve velké ceně je Jan Lammers, který roku 1992 absolvoval v Japonsku na okruhu Suzuka svou první grand prix po 10 letech, 3 měsících a 22 dnech.

Sdílejte na:
Zavřít