Bearman debutuje v F1. Jaké to měli jiní nováčci?

Bearman debutuje v F1. Jaké to měli jiní nováčci?

Oliver Bearman, který debutuje tento víkend ve formuli 1 s týmem Ferrari, dostal oznámení o působení na roštu jen pár hodin před začátkem třetího měřeného tréninku. Pojďme nahlédnout, jak se dařilo v minulosti ostatním pilotům v jeho situaci.

Zatímco nováčci by před svým debutem ve formuli 1 dali přednost raději dlouhé přípravě, která zahrnuje také plný počet tréninků, Bearmanova situace ukázala, že tomu tak vždy být nemůže. Můžeme se podívat na další piloty, kteří podobnou situaci zažili, kdy uprostřed závodního víkendu museli naskočit do monopostu F1 a vydat své osobní maximum.

Liam Lawson místo Daniela Ricciarda – 2023

Lawson se objevil v sedačce Ricciarda poté, co si Australan v Zandvoortu zlomil zápěstí. Jednadvacetiletý Liam v této době působil v týmu Red Bull, protože Super Formule měla přestávku mezi závody, ale nečekal, že takto rychle do kokpitu naskočí.

Ricciardova neúčast byla potvrzena po 2. měřeném tréninku, což znamenalo, že Lawson měl k dispozici pouze jeden trénink před samotnou kvalifikací, ve kterém se musel s autem dobře seznámit a pochopit všechna nastavení monopostu. V tréninku však překvapil všechny, protože jeho soužití s autem vypadalo velmi dobře. Kvalifikoval se sice na 19. místo, v závodě se vypracoval až na 13. pozici. Své první body získal při Velké ceně Singapuru. Jeho hvězdný čas skončil v Austinu, kde se stal velkým favoritem na sedačku ve formuli 1 pro sezónu 2025.

Nyck de Vries místo Alexe Albona – 2022

Alexe Albona zasáhly komplikace spojené se zánětem slepého střeva, které se udály v souvislosti s blížícím se závodem v Monze, proto na jeho místo byl povolán De Vries.

Důvodem, proč zrovna on byl vybrán jako druhý pilot pro Williams, byla skutečnost, že monopost testoval na španělském okruhu Catalunya a byl dlouholetým rezervním jezdcem Mercedesu, tudíž do značné míry monopostům s pohonnou jednotkou Mercedes rozuměl.

Nizozemec dostal příležitost závodit v F1, kdy se v kvalifikaci kvalifikoval na osmé místo, načež v závodě skončil pozoruhodně na bodech.

Jeho skvělý výkon na italské Monze zvedl ze židlí také Red Bull, který využil příležitosti a posadil jej do monopostu Alpha Tauri pro rok 2023, vedle japonského pilota Júkiho Cunody. Bohužel nepotvrdil výsledky a formu, která se od něj z pohledu Red Bullu očekávala, a po Velké ceně Velké Británie byl nahrazen Danielem Ricciardem.

Nico Hülkenberg místo Sergia Peréze a Sebastiana Vettela – 2020 a 2021

Zatímco předchozí zmínění byli nováčci, třetí novým pilotem zdaleka nebyl. Poté, co byl nahrazen Estebanem Oconem u Renaultu, se Nico Hülkenberg ocitl bez sedačky, a proto trávil nějaký čas na střídačce.

Když byl Sergio Peréz pozitivně testován na COVID, byl Hülkenberg povolán, aby Mexičana nahradil v Racing Pointu při Velké ceně Velké Británie 2020 a jubilejní 70. Velké ceně.

V následující sezóně se vrátil, tentokrát s týmem Aston Martin. Hülkenberg se stal stálým rezervním jezdcem ve své době nového týmu. Zaujal místo svého krajana Sebastiana Vettela poté, co před úvodním závodem sezóny v Bahrajnu byl pozitivně testovaný na COVID. Do tohoto závodu startoval ze 17. místa a na stejném místě také dojel pod šachovnicovou vlajkou.

Robert Kubica místo Kimiho Räikkönena– 2021

Po odchodu z Williamsu v roce 2019 se Robert Kubica přesunul do Alfy Romeo, kde se stal testovacím a rezervním jezdcem týmu, kde dostal šanci ještě na několik závodů, aby mohl pokračovat ve své dlouholeté kariéře a působení ve formuli 1.

Pozitivně testovaný na COVID byl v roce 2021 také Kimi Räikkönen, který se nemohl zúčastnit Velké ceny Nizozemska, proto jej zaskočil zmíněný Kubica. Polský závodník se kvalifikoval na 18. místě, závod dokončil na 15. místě. Kubica se objevil také na Velké ceně Itálie, čímž dokončil svůj 99. a také poslední závod kariéry v F1.

Pietro Fittipaldi místo Romaina Grosjeana – 2020

Ohnivá havárie Romaina Grosjeana v Bahrajnu ke konci sezóny 2020 znamenala, že Haas potřeboval na poslední dva závody sezóny nasadit jiného pilota, kterým se stal rezervní jezdec Pietro Fittipaldi.

Fittipaldi, vnuk dvojnásobného mistra světa Emersona, se při svém premiérovém závodě kvalifikoval na 20. místě a poté v závodě se obsadil na místě sedmnáctém. V následujícím závodě v Abú Zabí získal 19. místo.

Sdílejte na:
Zavřít