Koronavirus se nadále šíří, FIA je ve střehu

Koronavirus se nadále šíří, FIA je ve střehu

Hrozba koronaviru stále roste a dotýká se i světa motoristického sportu. FIA dnes oznámila, že je připravena v případě nouze zasáhnout. Nad pořádáním GP Číny tak visí velký otazník.

Stále se horšící situace v Číně, kde koronavirus usmrtil přes 170 lidí a dalších 7700 nakazil, upoutává od minulého týdne celosvětovou pozornost. Jednotlivé státy se snaží šíření zabránit různými bezpečnostními opatřeními.

Ve čtvrtek dojde ke druhé schůzi Světové zdravotnické organizace (WHO), která rozhodne, zda se nový druh koronaviru dá považovat za globální hrozbu.

Ministerstvo zahraničí Velké Británie tento týden varovalo před návštěvou Číny, nejlidnatější stát světa mezitím ruší desítky kulturních a sportovních akcí. Světový šampionát v halové atletice byl kvůli epidemii odložen. Konat se měl od 13. do 15. března v Nankingu.

Závod Formule E v San-ji, který se bude konat 21. března, zatím ohrožen není, jak před několika dny oznámilo vedení elektrického šampionátu. V přímém ohrožení se zatím GP Číny nenachází, naplánovaná je na 19. dubna.

Situaci pro FIA vyhodnocuje šéf lékařů profesor Gerard Saillant. Dnes, ve čtvrtek 30. ledna, vydala mezinárodní automobilová federace oficiální prohlášení.

„FIA velmi zřetelně monitoruje vývoj situace v Číně poté, co zde na začátku roku propukla epidemie koronaviru. Situaci konzultuje s příslušnými orgány, celá akce je vedena prezidentem lékařské komise FIA profesorem Gerardem Saillantem,“ stojí v prohlášení.

„FIA bude sledovat kalendář jednotlivých motoristických akcí a v případě nouze zasáhne, aby ochránila motoristickou společnost a širokou veřejnost.“

Rozhodnutí o úplném zrušení GP Číny, která má být letošním čtvrtým podnikem mistrovství světa, bude muset přijít především od organizátora závodu. Další možností je odložení na pozdější termín, avšak tato možnost se nezdá být v letošním nabitém programu Formule 1 reálná.

Sdílejte na:
Zavřít