Epidemie koronaviru: ePrix ani Grand Prix nejsou v ohrožení

Epidemie koronaviru: ePrix ani Grand Prix nejsou v ohrožení

Vypuknutí epidemie koronaviru v Číně by dle čínské motoristické federace prozatím nemělo ovlivnit závody Formule E a Formule 1.

Neznámý koronavirus, který vypukl ve Wu-chanu v Číně, již zabil nejméně 56 lidí. Podle posledních zpráv bylo epidemií nakaženo přes 2 tísice lidí nejen z pevninské Číny. První nakažené ohlásily státy jako Japonsko, Thajsko, Vietnam, Spojené státy nebo Saudská Arábie. Nakažení jsou už ale i dva lidé z Francie.

Epicentrum nákazy, město Wu-chan, je v karanténě. Přesto se Čína rozhodla zrušit několik kulturních akcí, ohroženy mohou být i sportovní události.

Ve čtvrtek se Federace automobilových a motocyklových závodů Čínské lidové republiky (CAMF) rozhodla z bezpečnostních důvodů zrušit zimní rally, která byla plánována na 12. až 14. února letošního roku.

V souladu s ministerstvem sportovních aktivit se objevila informace, že se pro bezpečnost a zamezení dalšího rozšiřování koronaviru ruší všechny sportovní události až do začátku dubna. Informace však nebyla uvedena v žádném oficiálním prohlášením CAMF a je brána jako neplatná.

Do uvedeného termínu spadá závod Formule E v San-ji, který je naplánován na 21. března. Situace je však podle vedení FE pod kontrolou a nadále ji budou monitorovat.

„Závod v San-ji, který je naplánovat na 21. březen letošního roku, se pojede podle původních plánů,“ uvedl tiskový mluvčí Formule E. „Nejistota byla způsobena falešným a chybným oznámením z Číny, které bylo publikováno a špatně pochopeno, prohlášení tak již bylo smazáno.“

„Nicméně při ohledu na současnou zdravotní situaci nadále úzce monitorujeme každodenní situaci v Číně.“

„Požádali jsme našeho lokálního partnera o úzkou spolupráci s čínskou motoristickou federací, která spojí síly s náležitými úřady v Chaj-nanu. Společně budou situaci analyzovat a dodají doporučení pro organizaci závodu.“

Chaj-nan je čínská provincie, jež se nachází na ostrově jihovýchodně od pevninské Číny. Úřady shledávají nepravděpodobným, že by se koronavirus rozšířil až do San-ji.

GP Číny, která se má konat o víkendu 17. až 19. dubna, je v tuto chvíli mimo ohrožení. Vedení F1 již začalo sledovat vývoj epidemie a její rozšíření. První nakažené hlásil Vietnam, kde se premiérový závod uskuteční už 5. dubna.

Šanghaj, kde se Velká cena vozů Formule 1 koná, se nachází 800 kilometrů východně od epicentra nákazy ve Wu-chanu.

Sdílejte na:
Zavřít