Jak vypadá formule 2 před začátkem sezóny 2022?

Jak vypadá formule 2 před začátkem sezóny 2022?

Dobrá, senzační vzestup (tři tituly z juniorských kategorií bezprostředně za sebou) šampiona F2 roku 2021, Oscara Piastriho se odehrál tak rychle, že mu zodpovědní sportovního oddělení Renaultu ani nestihli zajistit logický kokpit F1.

Zatímco tedy Australan musí čekat, až Alonso podruhé odejde do penze, podařil se skok mezi světovou elitu alespoň třetímu z tabulky 2021, Číňanovi Čouovi (Alfa Romeo). F2 tedy své poslání i nadále dobře plní, zvláště, když si uvědomíme, že pouze 6 z 20 letošních pilotů F1 není odchovancemi tohoto mistrovství. Také letos bude 22 více či méně slibných talentů investovat miliony od sponzorů do vidiny, že také jednou stanou na startovním roštu Grand Prix. Takhle to kolem F2 vypadá před prvním testem, který se odehraje mezi 2. a 4. březnem v Bahrajnu.

Z českého hlediska nelze jinak, než znovu vyzvednout aktivity Antonína Charouze. Pražský podnikatel se společně s ředitelem týmu Bobem Vavříkem znovu postaví světové elitě – a to za hospodářských okolností, které se oproti minulým sezónám jistě nezlepšily. Charouz Racing System roku 2021 započal spolupráci s 20letým vnukem velkého Emersona Fittipaldiho, Enzem a je chválihodné, že v ní bude pokračovat. Brazilec jistě bude jasnou jedničkou stáje, zatímco se o 4 roky starší debutant F2, Čem Bölükbasi z Turecka postará spíše o finanční, než o sportovní stabilitu operace.

Favority ovšem musíme hledat jinde. Člověk nemusí být jasnovidcem, když se po nich poohlédne v tradičně dominujících stájích F2 jako Prema, Virtuosi, Carlin a ART. Pokud někomu připadá role lehkého „leadra of the pack“, tak je to 18letý Theo Pourchaire. Francouz zůstává ve stáji ART, kde minulý rok několikrát přesvědčil. Vedle něj u Francouzů pojede bývalá hvězda F3, Frederik Vesti z Dánska. Mimochodem úřadující šampion této třídy, Nor Denis Hauger, bude bojovat o vítězství za italskou stáj Prema a stejný závazek si před svou druhou sezónou v této stáji dal i zkušený Ind Jehan Daruvala.

Trevor Carlin letos vsází na Liama Lawsona a Logana Sargeanta. Novozélanďan byl minulý rok sice hvězdou DTM, ve formuli 2 zatím podával jen nevyrovnané výkony. Američan doposud (mimo jiné i u Charouze v F3) bojoval jen s druhořadým materiálem – letos bude junior Williamsu F1 muset dokázat, co umí ve špičkovém týmu. U Virtuosi Racingu mají po letech jen jediného adepta na vítězství – je jím rychlý syn bývalého šampiona půllitrů Micka, Jack Doohan. Druhý vůz Angličané pronajali pomalému Japonci Marino Satóovi.

Nic méně než titul si Dr. Marko slibuje od Juriho Vipse, kterého umístil v týmu Hitech. Estonec by k tomu ovšem musel – stejně tak, jako jeho kolega Marcus Armstrong (právě vyletěl z kádru Ferrari Academy) – konečně dokázat dojíždět pravidelně mezi top 5. To stejné platí o zkušeném Brazilci Felipe Drugovichovi. Vrátil se do nizozemské stáje MP Motorsport, kde bude hrít druhé housle nováček z Francie Clement Novalak.

Zbývající z 11 stanů v paddocku F2 vyplní týmy Campos, Trident, DAMS a Van Amersfoort. S velkou pravděpodobností se i jejich piloti budou muset smířit jen s „vyplňováním“ výsledkových listin. Frits van Amersfoort zde nastoupí poprvé poté, co převzal materiál od katastrofální německé organizace HWA. Zajímavá rošáda se odehrála i za kulisami tradiční francouzké stáje DAMS, kterou bratřím Driotům (jejich otec tým založil společně s René Arnouxem) odkoupil bývalý pilot F1, Charles Pic. Vedle mladého ředitele Tridentu, Giacomma Ricciho, tu tedy bude mezi šéfy i Pic, který oplývá zkušenosti z kokpitu těchto vozů.

Kalendář FIA F2 je nebývale objemný. Bude obsahovat nevídaných 14 podniků, při kterých budou piloti absolvovat po dvou závodech – od přihlouplé inflace tří závodů za víkend tedy FIA moudře upustila.

Sestavy týmů F2 sezóny 2022

1. Denis Hauger – Jehan Daruvala, Prema Racing
2. Jack Doohan – Marino Sato, Virtuosi Racing
3. Liam Lawson – Logan Sargeant, Carlin
4. Marcus Armstrong – Juri Vips, Hitech, Grand Prix
5. Frederik Vesti – Theo Pourchaire, ART Grand Prix
6. Felipe Drugovich – Clement Novalak, MP Motorsport
7. Oliver Caldwell – Ralph Boschung, Campos Racing
8. Roy Nissani – Ajumu Iwasa, DAMS
9. Calan Williams – druhý jezdec nebyl ještě oznámen, Trident
10. Enzo Fittipaldi – Čem Bölükbasi, Charouz Racing System
11. Jake Hughes – Amary Cordeel, Van Amersfoort Racing

Kalendář šampionátu:

2.-4. březen – testy Bahrajn
12.-14. duben – testy Bercelona

18.-20. březen – Bahrajn
25.-27. březen – Džedda
22.-24. duben – Imola
20.-22. květen – Barcelona
27.-29. květen – Monako
10.-12. červen – Baku
1.-3. červenec – Silverstone
8.-10. červenec – Spielberg
29.-31. červenec – Budapešť
26.-28. srpen – Spa
2.-4. září – Zandvoort
9.-11- září – Monza
23.-25. září – Soči
18.-20. listopad – Yas Island

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít