Imola, Portimão, nebo Nürburgring? Ve hře je několik okruhů

Imola, Portimão, nebo Nürburgring? Ve hře je několik okruhů

Letošní kalendář zatím čítá 10 závodů v 8 různých destinacích. Nejisté se zdá být pouze místo GP Španělska, kterou by mohla potenciálně ohrozit druhá vlna pandemie. O závod se v letošní sezóně hlásí několik okruhů – na kandidátce jsou nejen italská Imola a portugalské Portimão, nyní přibyl i německý Nürburgring.

Posledním naplánovaným závodem je GP Ruska, která by se měla konat 27. září. Formule 1 ale nadále míří k 15 až 18 závodům, takže se diskutuje o destinacích, které by mohly Grand Prix v letošní sezóně pořádat.

Které závody byly definitivně zrušeny?

Pojďme si shrnout seznam okruhů, na kterých se letos určitě nepojede. Tradičně květnová GP Monaka byla bez náhrady zrušena, stejný osud potkal i australský Albert Park. Závody se nepojede ani v ulicích Baku nebo Singapuru. Všechny tyto destinace mají jedno společné – jedná se o městské závody, kde je potřeba okruh postavit. V době pandemie jsou i tyto přípravy značně omezené a komplikované.

Letos se nedočkáme ani oblíbené GP Japonska na okruhu Suzuka. O své místo přišel také francouzský Paul Ricard, kam se vozy F1 vrátí nejdříve za rok.

Na začátku května se měla konat poprvé od roku 1985 GP Nizozemska na zrekonstruovaném Zandvoortu. Místním promotérům se ale nelíbila možnost, že by se měl takto významný návrat konat bez přítomnosti diváků, takže byl závod zrušen.

Co ostatní destinace původního kalendáře?

Všechny zbylé závody, které měly být součástí letošního kalendáře, byly odloženy na neurčito. Výrazný otazník visí nad GP Brazílie – jihoamerická země je jednou z oblastí nejvíce ovlivněných koronavirem.

Montreal se nechal slyšet, že je konání závodu reálné pouze do poloviny října. Důvodem jsou tamní klimatické podmínky.

Svého premiérového závodu se nehodlá zbavit ani Vietnam. Hanoj se snaží vyjednat možnost konání závodu v náhradním termínu, místní ale straší případné konání dvou závodů v rámci půl roku. Číně bylo již dříve nabídnuto pořádání dvou závodů.

Nejistá je cesta královny motorsportu nejen do Jižní Ameriky, ale také na sever. GP Mexika se přeci jen koná na okruhu, který je situován v centru jednoho z největších měst na světě a USA, kde se od roku 2012 závodí na texaském COTA, je zemí s největším počtem nakažených na světě.

V klidu mohou být destinace na blízkém východě. Bahrajn a Abú Zabí by měly v prosinci hostit závěrečné podniky letošní sezóny.

Ve hře jsou i jiné okruhy

Stejně jako nebylo součástí původního kalendáře Mugello, kde se pojede 13. září GP Toskánska, nelze vyloučit závod ani na dalších pro formuli 1 atypických okruzích.

Jednou z možností je portugalské Portimão. Okruh Algarve patří k těm novějším, ale zároveň k velmi atraktivním tratím. Formule 1 do Portugalska zavítala naposledy v roce 1996, tehdy se závodilo na věhlasnějším Estorilu.

Když byla v únoru odložena GP Číny, nabídla se italská Imola, že by mohla případné volné místo v kalendáři zaujmout. Tehdy nikdo netušil, že dalším velkým ohniskem nákazy bude právě Itálie.

Po několika měsících, které byly pro Itálii hororem, Imola opět nabízí své služby. Nedávno si obnovila licenci FIA Grade 1, která jim umožňuje pořádat závody formule 1, takže jediné, co stojí Grand Prix (která by s největší pravděpodobností nesla název GP San Marina) v cestě, je dohoda s vedením F1.

Logickou destinací pro pořádání závodu byl také Hockenheimring, kde se vloni konala jedna z nejnapínavějších GP posledních let. Ve čtvrtek ale potvrdil výkonný ředitel okruhu Jorn Teske, že se GP Německa na oblíbeném Hockenheimringu konat nebude.

„Potenciální závod by se mohl konat zhruba v říjnu, my ale nejsme schopni poskytnout vstup více než 500 divákům,“ oznámil Teske. „Z ekonomického hlediska je náš okruh pro formuli 1 méně atraktivní než jiné destinace, kde se s trochou štěstí bude moci závodit za přítomnosti diváků.“

Pokud ale hodlá formule 1 do Německa zavítat, další možností by byl Nürburgring. GP Německa se tu konala naposledy v roce 2013 a řada fanoušků volá po jejím návratu. Ovšem pokud nebyla pro formuli 1 atraktivní GP Německa na Hockenheimringu, je velmi těžké určit, zda by na tom byl Nürburgring jinak.

GP Španělska v ohrožení?

GP Španělska je v současném kalendáři naplánována na 16. října, měla by následovat po dvojici závodů na Silverstonu. Její pořádání ale ohrožuje teoretická druhá vlna pandemie covidu-19.

V Barceloně došlo k opětovné izolaci, občané byli požádáni, aby zůstali v následujících 15 dnech doma. Zakázány byly jakékoliv skupinové akce nad 10 osob, odloženy byly kulturní akce a omezen byl i rekreační sport.

Zatím se však zdá, že by neměl s pořádáním závodu ve Španělsku neměl být problém. Pokud by se v následujících dnech situace výrazně zhoršila, je tu možnost třetího závodu na britském Silverstonu.

Sdílejte na:
Zavřít