Hodnocení jezdců po VC Maďarska

Hodnocení jezdců po VC Maďarska

Závod v Maďarsku nabídl atraktivní podívanou, která nakonec přinesla vítězství pro Jensona Buttona, naopak Sebastian Vettel s průběhem Grand Prix rozhodně spokojený nebude.

Jenson Button (10) – Britský pilot se v průběhu dnešního závodu dokázal opravdu předvést, hned na startu svedl boj se stájovým kolegou Lewisem Hamiltonem o druhou příčku, hned v úvodu se navíc dostal před Sebastiana Vettela a až do chyby kolegy Hamiltona si držel druhou příčku, přičemž parťáka dokázal stahovat. Když kvůli špatné strategii Hamilton z boje o vítězství odpadl, měl Button cestu volnou, jeho vítězství v jubilejní dvousté Velké ceně v kariéře pilota Formule 1 je rozhodně zasloužené, stejně jako deset bodů v našem hodnocení.

Sebastian Vettel (8,5) – Po startu si nedokázal začít budovat náskok na čele a rychle o první příčku přišel. V průběhu úvodu závodu vyrobil několik drobných chybek a předjel jej i Jenson Button. Do boje o první příčky znovu promluvil až při hodinách Lewise Hamiltona, kdy se na oba stříbrné šípy dotáhl, nicméně předjet je nedokázal. Po strategické chybě Brita Hamiltona a jeho následné penalizaci se úřadující šampión dostal alespoň na druhé místo, které si až do konce Grand Prix udržel.

Fernando Alonso (9) – Oběma pilotům Ferrari se rozhodně nepovedl start do závodu, ale španělský pilot se rychle vzpamatoval a vrátil se do bojů o stupně vítězů. I díky Hamiltonovi se probojoval na třetí místo a v samotném závěru stahoval i druhého Sebastiana Vettela, jenže s tím začal příliš pozdě a na Němce v cíli ztrácel okolo dvaceti sekund. I tak je ale pro Španěla třetí místo úspěchem.

Lewis Hamilton (7) – Skvělý start a úvod závodu, dokázal předjet Vettela a začal si budovat náskok, který měl být předzvěstí dnešního triumfu. O svůj náskok ale přišel zhruba v polovině závodu, kdy se dostal do hodin a kolega Button jej předjel. Lewis Hamilton mu to dokázal vrátit, ale vzápětí se odebral do boxů pro přechodné gumy, což byla klíčová chyba a Brit tímto krokem hodně ztratil. Navíc byl ještě penalizován průjezdem boxovou uličkou za ohrožení soupeřů při jeho hodinách, takže z boje o vítězství byl v závěru pouze duel s Markem Webberem o čtvrtou pozici, kterou nakonec vybojoval.

Mark Webber (7,5) – Start australského pilota byl méně než průměrný a Webber se dokonce o pozici propadl. V průběhu závodu se ale dokázal vzchopit a vybojoval zpět několik příček, v druhé polovině závodu bojoval s Lewisem Hamiltonem o bramborovou medaili, kterou nakonec nezískal a spokojit se tak musel až s pátým místem.

Felipe Massa (6) – Po slibném kvalifikačním výsledku se od Brazilce čekalo rozhodně více, než konečné šesté místo. V osmém kole pilot navíc udělal chybu a po hodinách políbil svým vozem přilehlou bariéru. V závodě pokračovat mohl a delší dobu bojoval také s Michaelem Schumacherem, až do jeho odstoupení. V závěru neměl s umístěním příliš starostí, Mark Webber byl příliš před ním, Paul di Resta jej zase zezadu již ohrozit nemohl, ze strany Massy další průměrný výsledek v letošní sezóně.

Paul di Resta (9,5) – Skvělý start v podání mladičkého závodníka, který znamenal posun o několik pozic. Pilot bojoval převážně na hranici první desítky, ale vyrobil minimální množství chyb a tak mu v závodě nakonec náležela skvělá sedmá pozice!

Sébastien Buemi (10) – Po kvalifikaci si ke své pozici musel připsat penalizaci odsunutí pěti míst na startovním roštu za incident z Velké ceně Německa, která se jela minulý týden. Hned v úvodu ale zaznamenal skvělý start a dostal se až na hranici první desítky, v samotném závěru ještě předjel několik soupeřů a výsledkem tohoto skvělého výkonu byla osmá pozice v cíli, po startu z třiadvacáté pozice je to rozhodně skvělý výsledek.

Nico Rosberg (7) – Oběma Mercedesům se v dnešní Grand Prix povedl skvělý start, hned v úvodu bojoval německý pilot dokonce i o stupně vítězů, ale jak se z okruhu vytratil déšť, vytratila se i jiskra mladého Němce. Ten se v dalších fázích závodu propadal, v samotném závěru měl nakonec problémy s tím, aby vybojoval nějaké body. Deváté místo ale rozhodně není pozice, kde by chtěl Mercedes svého závodníka vidět.

Jaime Alguersuari (9) – Po startu z šestnácté pozice se rychle dokázal dostat dopředu a opět se ukázalo, že vozy Toro Rosso jsou konkurenceschopnější spíše v nedělních závodech, než-li v sobotních kvalifikačních jízdách. Španělský pilot bojoval na hranici první desítky, v samotném závěru závodu se dostal do kontaktu s Kobayashim, nicméně nakonec si připsal alespoň jeden mistrovský bod za desáté místo. S výsledkem může být rozhodně spokojený.

Kamui Kobayashi (8) – V úvodu závodu se posunul do první desítky, dlouho bojoval o mistrovské body, nicméně v samotném závěru se propadl a po kolizi s Alguersuarim obsadil první nebodovanou pozici. Japonský závodník dnes možná doufal v body, nemůžeme ale říci, že by vyloženě zklamal.

Vitaly Petrov (8) – Prakticky celý závod se držel na dvanáctém místě, ze kterého do tohoto závodu také odstartoval. Okolo ruského závodníka nebylo v dnešní Velké ceně příliš pozdvižení, takže ani není mnoho informací, které bychom mohli sdělit. Tou nejdůležitější asi je, že po odstoupení Nicka Heidfelda byl právě Petrov pro stáj Renault posledním želízkem v ohni, ovšem na body nedosáhl.

Rubens Barrichello (7) – Brazilský pilot do závodu startoval z místa patnáctého, ale dokázal si polepšit a v jednu chvíli dokonce bojoval o mistrovské body. Jenže na ty Williams dnes opět nedosáhl a jeho smolná série bez bodového zisku tak i nadále pokračuje.

Adrian Sutil (6) – Startoval z osmé pozice, během prvních kol se propadl dokonce o deset příček a byl velmi daleko od bodového zisku. Ačkoli se během závodu propracoval až na čtrnáctou pozici, jeho výkon bude oproti Paul di Restovi pro stáj Force India rozhodně zklamáním.

Sergio Pérez (4,5) – Po skvělém výsledku v kvalifikaci následoval propad v závodu až na samotný chvost startovního pole, mexický závodník byl navíc vyšetřován komisaři za předjíždění pod žlutými vlajkami, následně byl také potrestán. Během závodu se pohyboval velmi daleko od bodovaných pozic a nakonec skončil až na patnáctém místě.

Pastor Maldonado (5) – Další mladičký závodník toho dnes také příliš mnoho nepředvedl, byl vyšetřován komisaři za rychlost v boxech (tehdy okupoval třináctou pozici), po penalizaci se propadl o několik pozic, po sadě drobných chyb se usadil na šestnácté pozici, na které vydržel až do samotného konce nedělní Velké ceny.

Timo Glock (5) – Virgin byl v dnešním závodě velmi nenápadný, německý pilot měl obrovskou ztrátu na Heikkiho Kovalainena, zároveň jej ale zezadu nikdo neohrožoval. Po odstoupení finského pilota se posunul na sedmnáctou pozici, na které také setrval až do konce. Na Pastora Maldonada, jež dojel právě před Glockem, ztratil německý pilot neuvěřitelná dvě kola.

Daniel Ricciardo (7,5) – Stále zatím nováček ve startovním poli se dnes předvedl ve velmi dobrém světle. Byť na ostatní závodníky hodně ztrácel, dokázal porazit stájového kolegu Tonia Liuzziho a navíc jeden vůz stáje Virgin. Završením toho všeho bylo devatenácté místo v cíli dnešního závodu, pro australského pilota rozhodně velmi potěšující výsledek.

Jérôme d’Ambrosio (7) – Belgičan jel dlouho za svým stájovým kolegou Glockem, ale při jedné ze svých zastávek se dostal do problémů a velmi nebezpečného smyku přímo u svých mechaniků. Naštěstí se ale nikomu nic nestalo, závodník ve Velké ceně pokračoval, ale obsadil předposlední pozici.

Vitantonio Liuzzi (3) – Nekonkurenceschopnost jeho monopostu HRT dnes neznala mezí, Ital se svým autem bojoval a na závodní dráze neměl prakticky žádného konkurenta, bojoval jen sám se sebou. V úvodu závodu dokázal porážet alespoň stájového kolegu, ale i ten se před něj v průběhu závodu dostal. Ztráta pět kol na vítěze závodu je opravdu velká propast.

Heikki Kovalainen (5) – V úvodu byl vyšetřován za vypuštění z boxového stání do cesty soupeře, podával velmi nenápadný výkon, ačkoli konkurenty z Virginu a HRT nechával za sebou. Finský pilot ze závodu ale odstoupil a pro Lotus to tudíž nebyl vydařený víkend.

Michael Schumacher (7,5) – Na mokru se německé legendě povedl skvělý start do závodu, chvilku bojoval na hranici první pětky, ale po ustoupení deště se začal propadat, delší dobu bojoval s brazilským pilotem Massou, při jednom ze soubojů se dostal do smyku a ze závodu následně odstoupil. Za skvělý start si ale větší porci bodů rozhodně zaslouží.

Nick Heidfeld (-) – Německý pilot se pohyboval překvapivě na chvostu startovní listiny, po zastávce v boxech začal jeho vůz hořet a pilot jej tak musel krátce po opuštění boxové uličky odstavit. Z vozu se dostal velmi rychle, o několik sekund později na jeho monopostu dokonce něco explodovalo, naštěstí se nikomu nic nestalo a vůz byl včas uhašen a odstaven do bezpečí. Na výkonu Němce není příliš mnoho co hodnotit, tudíž mu známka není udělena.

Jarno Trulli (-) – Po startu z devatenáctého místa díru do světa neudělal a pohyboval se na chvostu startovní listiny, když se zdálo, že oba vozy Lotus Virginům a HRT odjedou, Ital svůj zelený Lotus musel kvůli technickým problémům odstavit.

Sdílejte na:
Zavřít