Francii suverénně dobyl Hamilton

Pro vítězství ve Velké ceně Francie si dojel stylem start-cíl Lewis Hamilton a může tak slavit již šestý triumf v sezoně.

Po dominanci vozů Mercedes ve volných trénincích a kvalifikaci se v Le Castellet nekonalo žádné překvapení ani v nedělním závodě. Dominantním způsobem si v něm totiž po startu z pole position dojel pro vítězství Lewis Hamilton. Brit strávil na čele všech 53 okruhů a vybojoval tak pro „stříbrné šípy“ prvenství také v osmé letošní velké ceně, přičemž sám úřadující šampion se mohl v aktuálním ročníku radovat pošesté.

Změn nedoznaly v porovnání s kvalifikací ani zbylé pódiové pozice. Jako druhý totiž proťal cílovou pásku Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas, který za Britem zaostal zhruba o 18 sekund a rozdíl mezi dvojicí na čele průběžného pořadí po dnešku narostl již na 36 bodů.

Své druhé pódiové umístění v řadě zaznamenal také třetí Charles Leclerc. Pilot Ferrari se ovšem v závěru k Bottasovi nebezpečně přibližoval a pod šachovnicovým praporkem projel za Finem pouze se ztrátou 929 tisícin sekundy.

Čtvrtou pozici obsadil Max Verstappen. Nizozemce ve výsledkové listině následuje Sebastian Vettel, který se po včerejší nevydařené kvalifikaci dokázal rehabilitovat alespoň na 5. příčku. Němec si navíc z okruhu Paula Ricarda odveze hned 11 bodů poté, co si v závěru dojel ke svým mechanikům ještě jednou pro čerstvé pneumatiky a na nich pak vybojoval jeden bod navíc za nejrychlejší kolo.

Po včerejším vynikajícím výsledku v kvalifikaci nepropadl McLaren ani dnes a opět dokázal bodovat s oběma svými jezdci. Lepším z dvojice wokingské stáje byl ale tentokrát Carlos Sainz Jr., který dojel do cíle jako 6.

Španělův týmový kolega Lando Norris dlouho sahal po šesti bodech za 7. místo. V závěru jej ovšem postihly potíže s hydraulikou a nakonec se musel spokojit jen s poslední bodovanou 10. příčkou. Britského novice totiž v závěrečném kole pokořili Daniel Ricciardo (7.), Kimi Räikkönen (8.), který se tak vrátil na body poprvé od dubnové Velké ceny Ázerbájdžánu, a také Nico Hülkenberg (9.).

Tato podoba nejlepší desítky by ale ještě nemusela být konečná. Australský závodník totiž opustil při souboji s „Icemanem“ závodní trať a je vyšetřován kvůli možnému získání výhody.

Další zklamání zažil na domácí půdě Pierre Gasly. Pilot Red Bullu sice před zastávkou v boxech figuroval na 8. místě, po pitstopu se ovšem propadl až za bodované příčky a cílovou pásku nakonec proťal pouze jako 11.

Za Francouzem se umístil na 12. místě Sérgio Pérez, který během závodu obdržel penalizaci pěti sekund, když po startu opustil trať a podle sportovních komisařů se vrátil zpět nebezpečným způsobem.

Ani napodruhé se nepodařilo zužitkovat kvalifikační umístění v nejlepší desítce Antoniu Giovinazzimu. Italovi se sice úvodní metry vydařily, když povyskočil z 10. místa na 9. Ještě před svým pitstopem, který po startu na měkkých pneumatikách absolvoval již v 7. kole jako první, se ovšem propadl mimo nejlepší desítku. Cílem nakonec projel jako 16. poté, co se později ukázal v boxech ještě jednou a na své premiérové body v královně motorsportu tak stále čeká.

Radost neudělalo místnímu publiku ani druhé domácí „želízko v ohni“ Romain Grosjean, pro kterého závod skončil předčasně a stal se jediným odstoupivším.