Formule 1 zavede bod za nejrychlejší kolo závodu

Formule 1 zavede bod za nejrychlejší kolo závodu

Začátek nové sezóny se blíží a Světová rada motoristického sportu FIA schválila, že se ve Formuli 1 bude udělovat bod za nejrychlejší kolo závodu. Změna je platná od GP Austrálie.

Iniciativa, která nebyla zmíněna ve čtvrtečním bulletinu Světové rady motorsportu, musí být ještě schválena elektronickým hlasováním Komise F1 a následně bude přidána do sportovních pravidel Formule 1 před prvním závodem v Austrálii.

Pravidlo už prošlo přes Sportovní a Strategickou skupinu – v normálním případě by šlo první před Komisi F1 a následně před Světovou radu motoristického sportu. V tomto případě ale elektronické hlasování Komise F1 nebylo dokončeno před podáním před Světovou radu a typická procedura se obrátila.

Formule 1 bude udělat bod za nejrychlejší kolo závodu stejně jako Formule E, ale aby se zabránilo „zneužití“ kvůli jezdcům, kteří jsou na chvostu pole a nasadili by pouze na pár posledních kol čerstvou směs pneumatik, bod dostane pouze pilot, který dokončí závod v první desítce.

V královně motorsportu se bod za nejrychlejší kolo uděloval v prvních deseti sezónách existence – v letech 1950–1959. To bylo rozhodující v sezóně 1958, kdy Mike Hawthorn porazil Stirlinga Mosse. Pokud by pravidlo platilo od roku 2000, pouze jedinkrát by to ovlivnilo výsledek – dnes již v legendární sezóně 2008 by titul získal Felipe Massa a ne Lewis Hamilton.

Sdílejte na:
Zavřít