Ferrari vysvětlilo proč podporuje zavedení sprintů v F1

Ferrari vysvětlilo proč podporuje zavedení sprintů v F1

Šéf týmu Ferrari Mattia Binotto doufá, že se formuli 1 podaří dokončit myšlenku svého plánu o zavedené sprintu v roce 2021, přičemž návrh nazval „slibným“.

F1 plánuje uspořádat sobotní sprintové závody tří velkých cen v roce 2021, přičemž mezi zkušební tratě bude patřit Kanada, Itálie a Brazílie.

V rámci tohoto návrhu by se měl konat závod na 100 km, který by nahradil kvalifikaci a rozhodl tak pořadí na startovním roštu pro nedělní závod. Tento návrh „byl široce podpořen“ týmy na posledním zasedání komise F1

Byla vytvořena pracovní skupina, která upřesňuje plány a nastiňuje menší detaily. Otazníky přetrvávají nad stavem sprintových závodů, zejména v souvislosti se smlouvami s jezdci.

Šéf Ferrari F1 Binotto uvedl, že tým byl „velmi zapojen“ do jednání o plánu a doufá, že v budoucnu přinese větší nepředvídatelnost v závodech.

„Věříme, že změna za efektivnější a snad nepředvídatelné závody bude skvělá,“ řekl Binotto.

„Zúčastňujeme se diskuzí. Podporujeme změnu, pokud tato změna nějakým způsobem dosáhne cíle, který jsem právě zmínil.”

„Debaty stále probíhají. Diskuse v současné době přinejmenším vypadají slibně pro dobrý výsledek.”

„Ale stále si myslím, že se musíme zaměřit na všechny podrobnosti, podrobnosti které by se v tomto ohledu měly změnit. Takže si myslím, že týmová práce musí opravdu pokračovat, a doufejme, že najdeme dobré řešení.“

Reakce jezdců na návrh sprintu byla zatím vlažná. Jezdec Red Bullu Sergio Perez označil plán za „riskantní“, zatímco McLarenský jezdec Daniel Ricciardo vyjádřil obavy ze znehodnocení vítězství Velké ceny. 

Ačkoli Carlos Sainz z týmu Ferrari souhlasil s názorem Ricciarda, tak zároveň má pocit, že rok 2021 je dokonalým rokem, ve kterém by se dala zkusit tato změna.

„Myslím, že dokud to nezkusíme, nikdy se to nedozvíme,“ řekl Sainz.

„Je nesmírně důležité, aby hlavní závod, velká cena, neztrácel na hodnotě. Je to trochu nebezpečné, v tom že někdy mohou být z víkendu velké ceny dva vítězové, a musíme se ujistit, že ze dvou závodů se stane vítězem pouze jeden. ”

„Ale pokud existuje rok, ve kterém bychom to měli zkusit, myslím, že je to rok 2021. S budoucností vpřed si myslím, že je to dobrá příležitost vyzkoušet takové věci a zjistit, jak to půjde.“ 

Sainzova týmového kolegu Charlese Leclerca také zajímá, co tato změna udělá pro F1 a jak kratší závod změní přístupy jezdců.

„Myslím, že bychom to měli alespoň vyzkoušet,“ řekl Leclerc. „Musíme přijít na to, jak tohle všechno bude fungovat s body atd.”

„Nejdůležitější je, že hlavní závod zůstane hlavním závodem a že hodnota hlavního závodu neklesne. To je hlavní bod z mé strany.”

„Ale mohlo by být zajímavé to alespoň vyzkoušet, mít kratší závody, kde můžeme více útočit. Rád bych tento formát vyzkoušel.“

Sdílejte na:
Zavřít