F3 ve Spielbergu: Výsledek dle gusta Red Bullu

F3 ve Spielbergu: Výsledek dle gusta Red Bullu

První rámcový závod Velké ceny Rakouska skončil dle představ majitele dráhy: sprint formule 3 vyhrál junior Red Bullu, Jak Crawford. Roman Staněk dojel dobrý 5., slibný postup Zdeňka Chovance ukončil bodyček soupeře.

Trénink a kvalifikace: Hadjar a Martins nedělními favority

Páteční volný trénink začal za mokra a než všichni pořezuli na slicky, byl nejrychlejší Alexander Smoljar (MP) před Romanem Staňkem (Trident). Druhá polovina session se konala na osychající a tudíž permanentně zrychlující trati, což sedlo nejlépe Leclercovi před Smoljarem a Edgarem. Staněk byl 6., Franco Pizzi coby nejlepší z Charouzovy trojice zajel 16. čas.

Hlášené přeháňky se přes poledne nedostavily a tak se kvalifikace jela odpoledne za optimálních podmínek. Půlhodinka plná taktických hrátek v boji o závětří vrcholila v závěrečních 10 minutách. Dlouho vedl Victor Martins (ART), pak se ale Isaackovi Hadjarovi (Hitech) podařilo krajanův čas zlepšit. Za nimi se kvalifikovali Bearman, Leclerc, Frederik a Staněk.

Bob Vavřík zvolil pro své jezdce odlišnou taktiku a nechal je jet především v dobu, kdy byli ostatní v boxech pro nové pnaumatiky – nevyplatilo se. Pizzi stačil jen na 24. pozici a Toth na 29. Zle dopadl Chovanec: Při svém posledním pokusu nezvládl první zatáčku, přeskočil přes curb, načež jeho vůz vypnul a postaral se tak o předčasné ukončení session. „Byla to velká škoda a jsem opravdu naštvanej. Jsem si jistý, že jsem měl na top 20,“ komentoval staronový Charouzův pilot s českými kořeny.

Sobotní sprint: Crawford ke spokojenosti Dr. Marka

V obráceném pořadí kvalifikace prvních 12 se tedy v sobotu startovalo do sprintu. Mít příjmění začínající na „C“ se v Rakousku vyplatilo: pole position totiž  připadla Colletovi před Correou, Crawfordem a Colapintem. Brazilec Collet sice vyrazil dobře, agresivní Correa ale ještě v prvním kole převzal špičku. Američan se ale o několik kol později stal obětí defektu.

Až do poloviny z 21 kol závodu se mohlo závodit, čehož Collet šikovně využil. Vybudoval si malý náskok na Crawforda a Colapinta. Kvůli nehodě Bearmana s Maloneyem se ale opět muselo neutralizovat. Staněk byl 6., Pizzi postoupil v mezičase na 15. místo, Toth s Chovancem se přeli o 20. pozici.

Colletův náskok tím zmizel a Jak Crawford toho 7 kol před koncem využil krásným manévrem v zatáčkách „pod Býkem“. Američan si poté dojel pro první vítězství ve formuli 3 roku – sponzor Red Bull to jistě rád zaznamenal. Roman Staněk neměl při duelech tohoto typu příliš štěstí, nakonec ale bral dobré body za 5. místo za Colletem, Colapintem a silným Leclercem.

Franco Pizzi dojel Charoutovi pro bezcenné 15. místo, Toth skončil 22. Pro Zdeňka Chovance pokračoval smolný víkend: právě se propracoval na dobré 20. místo, když ho zezadu otočil ve druhé zatáčce jeden ze soupeřů…

Výsledek sprintu F3 ve Spielbergu:

  1. Jak Crawford, Prema
  2. Caio Collet, MP
  3. Franco Collapinto, Van Amersfoort
  4. Arthur Leclerc, Prema
  5. Roman Staněk, Trident
  6. Kaylen Fraderick, Hitech

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít