F3 v Bahrajnu: První Colapinto, Staněk výborně druhý

F3 v Bahrajnu: První Colapinto, Staněk výborně druhý

První úspěch nové sezóny F3 si při dnešní kvalifikaci zasloužil nejlepším časem pilot nizozemské stáje Van Amersfoort, Franco Colapinto z Argentiny. Hned za hvězdou F-Renault a ELMS se ovšem zařadil výborně připravený Roman Staněk. Bude to jen a jen jezdec Tridentu, kdo tento víkend podrží české barvy – trojice Charouz Racing Systemu totiž kvalifikaci skončila hloboko v poli poražených.

V 9:35 našeho času dnes vstoupila formule 3 do sezóny 2022, když se 30 vozů této třídy rozjelo do volného tréninku v rámci Grand Prix Bahrajnu. Zvláště dobře motivován se představil mladý Moravák Roman Staněk. Pilot, který ve formuli 3 pojede svou třetí sezónu, si zapsal první oficiálně nejlepší čas roku, když jeho Trident-Dallara po 45 minutách byla o 2 setinky rychlejší, než vůz Gregoire Saucyho ze Švýcarska. Trochu zdrženlivěji vstoupili do nového ročníku jezdci Charouz Racing Systemu. Nejrychlejší z trojice české stáje byl ráno překvapivě Maďar Laszlo Toth před Francescem Pizzim a Ayrtonem Simmonsem. Na Staňka ztráceli kolem půldruhé sekundy, což ve vyrovnaném poli F3 znamenalo jen pozice v dolní třetíně.

O postavení na startu šlo v kvalifikaci o 5 hodin později. Trať byla každým kolem čistší a rychlejší. Netrvalo to ani 10 minut, než jezdci dosahovali jasně lepších časů, než dopoledne. Opět to ovšem byli Staněk se Saucym, kdo udával tempo úplně vepředu. Tentokrát to byl vůz stáje ART, který zavítal do boxů k výměně na čerstvé obutí s nejlepším časem – Staněk ztrácel na úřadujícího šampiona F-Renault Saucyho desetinku. Charouzův Pizzi byl se známým odstupem 1,4 sekundy 24., Toth se Simmonsem ztráceli ještě jednou tolik.

Poslední sérii rozhodujících útoků na pole position poté zahájil s úspěchem Rus Alex Smoljar (MP), který zajel o 0,3 sekundy rychleji, než Saucy. Většina mladých talentů F3 ovšem do dění znovu zasáhla až těsně před koncem kvalifikace. Na špičku se při tom posunula argentinská naděje Franco Colapinto (Van Amersfoort). Rozjetý Staněk na to odpověděl 2. časem před Sayucym.  S odstupem mála setinek následoval junior Renault Vicor Martins. Senzací kvalifikace se ale stal Ind Kuš Maini (MP), když s padnutím šachovnicového praporku zajel za polemena Colapinta a Staňka na 3. místo.

První dvacítku dělila pouhá sekunda – a borci Charouz Racing Systemu se do tohoto časového okna nedostali. Pizzi byl o 1,2 sekundy za polemanem 23., Toth se Simmonsem budou v sobotním sprintu tvořit poslední startovní řadu.  Jistě není zvláštním prorokem ten, kdo po této kvalifikaci shrne, že letos bude pro český tým velmi obtížné vůbec dojet pro body – o umístěním na stupni vítězů F3 ani nemluvě.

Do prvního závodu sezóny vyrazí F3 v sobotu v 11:05. FIA přihlouplé a nesportovní „otáčení výsledků“ ani letos neodstavila a tak se z nejlepšího startovního místa bude těšit 12. dnešní kvalifikace, Zak O´Sullivan z týmu Carlin.

Výsledek kvalifikace F3 v Bahrajnu:

  1. Franco Colapinto, Van Amersfoort 1:46,249s
  2. Roman Staněk, Trident 1:46,314s
  3. Kuš Maini, MP 1:46,322s
  4. Gregoire Saucy, ART 1:46,410s
  5. Victor Martins, ART 1:46,412s
  6. Juan Manuel Correa, ART 1:46,600s

23. Francesco Pizzi, Charouz Racing System 1:47,499s
29. Ayrton Simmons, Charouz Racing System 1:48,009s
30. Lazslo Toth, Charouz Racing System 1:49,232s

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít