Audi je připraveno dodávat motory, pokud to FIA bude chtít

Audi je připraveno dodávat motory, pokud to FIA bude chtít

Audi prohlásilo, že je připraveno dodávat pohonné jednotky zákaznickým týmům, pokud by ji k tomu vyzvala Mezinárodní automobilová federace. Německá značka vstoupí do královny motorsportu v roce 2026 s vlastní pohonnou jednotkou, přičemž bude spolupracovat se Sauberem, který bude konstruovat monopost.

Audi plánuje před svým vstupem do formule 1 v roce 2026 převzít významný podíl v Sauberu (aktuálně stáj Alfa Romeo) a stanovilo si cíl vyhrávat závody ve třetím roce po vstupu.

Pokud však některý tým nebude mít uzavřenou smlouvu ohledně pohonných jednotek, Audi bude muset poskytnout těmto týmům svůj motor. Předpisy formule 1 stanovují, že výrobce pohonné jednotky s nejmenším počtem zákazníků, bude muset dodávat daným týmům pohonné jednotky, pokud FIA výrobce k tomuto kroku vyzve.

„FIA nás může požádat, abychom dodali motory podle pravidel. Pokud se tak stane, určitě bychom byli připraveni. Ale v tuto chvíli nehledáme zákaznický tým, na to je příliš brzy. Budeme se soustředit na náš tovární program,“ uvedl generální ředitel Audi Adam Baker.

„Jsme si vědomi výzvy, který nás čeká. Pro Audi je atraktivní vstoupit v roce 2026 (do formule 1 – pozn. red.), protože jsme se rozhodli brzo. Do prvního závodu máme 42 měsíců. Za posledních 30 let to musí být jedno z nejčasnějších rozhodnutí jakéhokoliv výrobce.“

„Taktéž rok 2026 je začátkem regulačního cyklu, zatímco ostatní obvykle vstupují uprostřed cyklu. Budou se měnit pohonné jednotky, ale také monoposty. Svým způsobem to může vynulovat výhodu konkurentů se zkušenostmi a usnadnit novým konstruktérům být konkurenceschopní,“ dodal Adam Baker.

Sdílejte na:
Zavřít