Ženy v královně motorsportu – Desire Wilson

Ženy v královně motorsportu – Desire Wilson

Je mnoho jezdců v historii formule 1, kteří se vystřídali za volanty svých monopostů. Ovšem od vzniku královny motorsportu v roce 1950, se pokoušelo o úspěch ve Velkých cenách pouze 5 žen. V předposledním článku si představíme ženu Desire Wilson.

Narodila se 26. listopadu 1953 v Jihoafrické republice. Desire byla mnohými považována za nejtalentovanější závodnici všech dob. Sbírala jeden vavřín za druhým v závodech formule Ford v Jihoafrické republice, skvěle si vedla v závodech Aurora, vyhrála závod 1000km v Monze i pětihodinovku v Silverstonu.

V roce 1980 přišla do formule 1, kde se dohodla se soukromým týmem Brands Hatch Racing a usedla do vozu Williams FW07 se startovním číslem 43. První její závod měla být Britská Grand Prix na okruhu Brands Hatch. Nekvalifikovala se a jak sama přiznala, technická vylepšení pro sezónu 1980 byla nad její síly. Velké problémy jí dělalo přetížení v zatáčkách.

Wilsonová se přesto nevzdala a sháněla sponzora pro další závody. Až před začátkem sezóny 1981 se objevil Ken Tyrrell s nabídkou aby usedla do jeho kokpitu a zkusila štěstí ve Velké ceně Jižní Afriky v Kyalami. V kvalifikaci dosáhla šestnáctého nejlepšího času, ale závod nedokončila pro poruchu převodovky. Později byl závod v Kyalami prohlášen za nemistrovský a vyřazen z kalendáře F1. Oficiálně sezóna 1981 začala až závodem v Long Beach, kde už pro Wilsonovou nezbylo místo v závodním kokpitu. Nahradil jí Američan Kevin Cogan.

Wilsonová později už nesehnala žádného sponzora a tak z F1 definitvně odešla. Ken Tyrrell a Eddie Cheever se později vyjádřili, že byla nejtalentovanější ženou v historii F1 a že její kariéra skončila dříve, než vůbec začala.

Počet startů v F1 1
Vozy Williams FW07, Tyrrell
Počet získaných bodů 0
První závod VC Jižní Afriky 1981
Poslední závod VC Jižní Afriky 1981
Nejlepší umístění Nedokončila závod

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Josef Viták)
Sdílejte na:
Zavřít