VC Ruska vyhrál Bottas, Hamilton dostal dvě penalizace

Závod v Soči ovládl Valtteri Bottas, druhý skončil Max Verstappen a na třetím místě se umístil Lewis Hamilton. Britský pilot dostal dvakrát trest v podobě 5 sekund za cvičný start mimo určenou plochu před závodem. První kolo ovlivnila nehoda Carlose Sainze a Lance Strolla.

Vítězem v Soči se stal Valtteri Bottas, druhý dojel Max Verstappen a třetí místo obsadil Lewis Hamilton. Fanoušci byli poprvé v této sezóně vpuštěni ve větším počtu na tribuny. Finský pilot po závodě poslal svým kritikům peprný vzkaz a dodal, že se nikdy nevzdá.

Na čtvrtém místě se umístil Sergio Pérez, následovaný Danielem Ricciardem. Šestý skončil Charles Leclerc, sedmý byl Esteban Ocon. Osmý skončil Daniil Kvjat. První desítku uzavřeli Pierre Gasly a Alexander Albon.

Kimi Räikkönen vyrovnal rekord Rubense Barrichella v počtu startů do závodů (přesně 322). Jezdcem dne se stal Max Verstappen.

V Rusku bylo slunečno – teplota tratě 42,5°C a teplota vzduchu 28°C.

Kimi Räikkönen dorovnal rekord v počtu závodů, do kterých odstartoval. Společně s Rubensem Barrichellem se zúčastnili 322 závodů.

Lewis Hamilton byl vyšetřován závodními komisaři ještě před startem! Brit si vyzkoušel cvičný start mimo určené místo.

Jak by mohla vypadat strategie?

Start se povedl Lewisi Hamiltnovi, který si udržel vedení. Na druhou pozici se probojoval Valtteri Bottas a na třetí se propadl Max Verstappen.

Závod skončil pro Carlose Sainze po druhé zatáčce, protože narazil do zdi ve výběhové zóně. Následně havaroval i Lance Stroll – dostal ránu na výjezdu ze zatáčky číslo 4 a skončil v hodinách a následně narazil zadní části vozu do zdi. Opakovaný záběr ukázal, že Stroll dostal ránu od Charlese Leclerca. Byl aktivován safety car.

Ještě jeden opakovaný záběr na chybu Carlose Sainze.

Záběr z monopostu Lance Strolla.

Pořadí po prvním kole: Hamilton, Bottas, Verstappen, Ocon, Ricciardo, Pérez.

Na konci 5. kola safety car zamířil do boxů a byl restartován závod.

Vedení si perfektně udržel Lewis Hamilton. Pořadí se nezměnilo.

Lewis Hamilton dostal v 7. kole penalizaci! Trest v podobě 5 sekund dostal za cvičný start mimo určené místo. Podle live timingu obdržel dokonce Brit dvě stejné penalizace, což znamená dohromady 10 sekund. Důvodem dvojnásobného trestu je, že dvakrát nacvičoval start mimo určenou pozici.

Pořadí v 10. kole se na čele nezměnilo.

Boj na konci pole.

V 15. kole se pořadí stále nezměnilo na prvních šesti místech. Lewis Hamilton nechtěl zastavit dříve v boxech.

První v boxech se objevil v 16. kole Daniel Ricciardo, obul nejtvrdší směs a vrátil se na čtrnáctou pozici.

O kolo později zastavil u svých mechaniků i Lewis Hamilton, který si první musel odpykat trest v podobě 10 sekund a až následně dostal nejtvrdší pneumatiky a vrátil se na jedenáctou pozici. Brit nebyl s penalizací vůbec spokojený.

Na konci 18. kola zajel do boxů Esteban Ocon, nasadil taky nejtvrdší sadu pneumatik a propadl se na devátou pozici.

Pořadí ve 20. kole: Bottas, Verstappen, Pérez, Leclerc, Kvyat a Hamilton.

Sergio Pérez rovněž absolvoval svoji zastávku v boxech – opět tvrdá sada pneumatik.

Pořadí ve 25. kole: Bottas, Verstappen, Leclerc, Kvyat, Hamilton a Pérez.

O kolo později zajel ke svým mechanikům Max Verstappen, obul tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na čtvrté místo před Lewise Hamiltona.

Následně se v boxech objevil i Valtteri Bottas, stejně jako Holanďan dostal tvrdou směs pneumatik.

Daniel Ricciardo dostal trest v podobě 5 sekund za nedodržení směrnic během průjezdu zatáčky číslo 2. Australan na tuto informaci zareagoval:„Ok, pojedu rychleji. Moje chyba.“

Ve 29. kole zamířil ke svým mechanikům Charles Leclerc, obul tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na sedmou pozici.

Pořadí ve 30. kole: Bottas, Verstappen, Kvyat, Hamilton, Pérez a Ricciardo.

Pořadí ve 35. kole: Bottas, Verstappen, Hamilton, Pérez, Ricciardo a Leclerc.

Pořadí ve 40. kole se na čele nezměnilo.

Virtuální safety car! Ve 43. kole traťoví komisaři vyměnili polystyrenové tabule při zatáčce číslo 2, které předtím zboural Romain Grosjean.

Ve 45. kole se pořadí na čele nezměnilo.