VC Bahrajnu vyhrál Hamilton, Grosjean se podruhé narodil

Noční závod v Bahrajnu vyhrál Lewis Hamilton, druhý se umístil Max Verstappen a na třetím místě skončil Alexander Albon. Po startu ve výjezdu ze třetí zatáčky nastala kolize mezi Daniilem Kvjatem a Romainem Grosjeanem. Francouz následně narazil do zdi a vznikla ohnivá exploze. Naštěstí se pilot Haasu dokázal dostat z monopostu. Závod byl na 90 minut přerušen.

Prvním, kdo viděl šachovnicovou vlajku, byl Lewis Hamilton. Druhý skončil Max Verstappen a stupně vítězů doplnil jeho týmový kolega Alexander Albon.

Na čtvrtém místě skončil Lando Norris následovaný Carlosem Sainzem. Šestý se umístil Pierre Gasly, sedmý byl Daniel Ricciardo. Na osmé pozici dojel Valtteri Bottas. První desítku uzavřeli Esteban Ocon a Charles Leclerc.

Romain Grosjean se podruhé narodil, protože havárie z prvního kola vypadala velmi děsivě. Francouz zamířil do nemocnice, kde se potvrdilo, že má sice popálené ruce a kotníky, ale přežil. Druhá kolize byla mezi Daniilem Kvjatem a Lancem Strollem, který se převrátil.

Průběh závodu

Teplota tratě byla 28 °C a teplota vzduchu 25 °C.

Poslední přípravy Daniela Ricciarda na závod.

Pořadí na startovní roštu.

Start se vůbec nepovedl Valtterimu Bottasovi, který se propadl. Červené vlajky! Na výjezdu ze zatáčky číslo 3 se stala nehoda, kdy jedno z aut narazilo do bariéry, nastal výbuch a okamžitě vyšlehly plameny. Z live timingu se ukázalo, že to byl monopost Haasu, konkrétně Romaina Grosjeana. Francouzský pilot byl evidentně otřesený, nicméně byl na živu.

Tady je jeden z dostupných záběrů. Vlevo lze vidět Romain Grosjean, který měl kontakt s Daniilem Kvjatem a Francouz následně narazil čelně do bariéry. Následovala obrovská exploze.

Z opakovaných záběrů se ukázalo, že monopost se rozdělil na dvě poloviny. Nějakým zázrakem se podařilo Romainovi Grosjeanovi dostat z monokoku. Na pomoc přiběhli okamžitě hasiči a lékař z medical caru a dokázali Francouze uhasit. Všichni si oddychli.

Romain Grosjean má popálené ruce a kotníky. Jinak je v pořádku a kontroluje ho lékař.

Závod byl odložen o 45 minut. Tady je dostupné video z nehody. Medical car byl okamžitě na místě a lékař se snažil dostat ke Grosjeanovi, který se po cca 30 sekundách dokázal sám dostat z monokoku, který byl zaklíněný v bariéře. Lékař mu následně pomohl a odvedl ho do bezpečné vzdálenosti.

Práce na opravě bariéry pokračují.

Günther Steiner potvrdil, že Romain Grosjean je v nemocnici, je sice popálený, ale přežil. Následně šéf Haasu poděkoval hasičům a medical caru za rychlou reakci.

Na místě nehody je sám ředitel závodu Michael Masi a taky mechanici Haasu.

Mezitím jeden pohled do boxové uličky, kde všichni sledovali opakované záběry.

Závod byl restartován v 16:35 našeho času.

Jezdci byli zpátky v monopostech.

Start proběhne z pevných pozic. Maršálové odvedli dobrou práci, protože opravili bariéru.

Restart si pohlídal opět Lewis Hamilton.

Safety car na trati! Vůz Racing Pointu je převrácený! Naštěstí je Kanaďan Lance Stroll v pořádku. Kontakt byl mezi Daniilem Kvjatem a Lancem Strollem.

Pořadí v 5. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Albon, Norris, Ocon, Leclerc, Ricciardo, Gasly a Sainz.

Valtteri Bottas byl v boxech, obul nejtvrdší sadu pneumatik a propadl se na šestnáctou pozici. Ještě jeden opakovaný záběr na kolizi Lance Strolla.

Na konci 8. kola zajel do boxů safety car a závod byl opět restartován. Lewis Hamilton si udržel vedení.

Charles Leclerc během půl kola přišel o dvě pozice.

Pořadí v 10. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Albon, Norris, Ocon, Leclerc, Sainz, Ricciardo, Gasly.

Pořadí v 15. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Albon, Norris, Ocon, Sainz, Ricciardo, Gasly, Leclerc.

Na konci 16. kola zajel do boxů Daniel Ricciardo, obul nejtvrdší sadu pneumatik a vrátil se na poslední pozici.

O kolo později byli v boxech Ocon, Kvjat, Räikkönen.

Lando Norris byl taky v boxech, vrátil se na jedenáctou pozici.

Ve 20. kole zajel do boxů Lewis Hamilton, nasadil středně tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na třetí pozici. U svých mechaniků se ukázal i Alexander Albon, nasadil taky středně tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na šestou pozici.

O kolo později se ukázali v boxech Max Verstappen a Sergio Pérez.

Ve 22. kole zajel do boxů Carlos Sainz, který nazul středně tvrdou sadu a vrátil se na jedenáctou pozici.

Pořadí ve 23. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Gasly, Albon, Leclerc.

Ve 24. kole se objevil v boxech Charles Leclerc, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na dvanácté místo.

Carlos Sainz se dostal před oba monoposty Renaultu.

Valtteri Bottas zajel ve 26. kole do boxů, nasadil středně tvrdou sadu pneumatik a propadl se na čtrnáctou pozici.

Pořadí ve 30. kole: Hamilton,  Verstappen, Pérez, Albon, Norris, Sainz, Ricciardo, Ocon, Gasly a Leclerc.

Valtteri Bottas předjel Charlese Leclerca a posunul se na poslední bodovanou pozici.

Ve 35. kole zajeli do boxů oba jezdci Red Bullu. Oba piloti nasadili tvrdou sadu pneumatik.

O kolo později reagoval Lewis Hamilton, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na první pozici.

Sergio Pérez zajel ve 37. kole do boxů, nasadil stejně jako Hamilton nejtvrdší sadu pneumatik a vrátil se na páté místo.

Pořadí ve 38. kole: Hamilton, Verstappen, Norris, Pérez, Sainz, Albon.

Interní soubor mezi jezdci Renaultu.

Ve 41. kole zajel do boxů Charles Leclerc, obul nejtvrdší pneumatiky a vrátil se na dvanáctou pozici.

Pořadí ve 42. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Albon, Gasly, Norris.

Ve 47. kole zajel znovu do boxů Max Verstappen, obul středně tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na druhou pozici.

Pořadí v 51. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Albon, Norris, Gasly.

V 55. kole měl velkou smůlu Sergio Pérez, který měl technický problém s motorem a musel odstoupit ze třetího místa. Na trať byl povolán safety car.

Mexičan zkoušel na trati s autem vydržet, ale jakmile vyšlehly plameny, musel odstavit svůj monopost.