Týmová režie v McLarenu? Máme protokol, hlásí Stella

Týmová režie v McLarenu? Máme protokol, hlásí Stella

Dva skvělí jezdci a kvalitní monopost, tak momentálně vypadá situace v McLarenu. Britská stáj díky vylepšení svého vozu začala pravidelně útočit na pódiová umístění, což znamená i více možností pro týmovou režii. Jak to konkrétně funguje a kdo bude mít navrch?

Během posledních kol Velké ceny Kataru se Lando Norris dotazoval na prohození pozic se svým týmovým kolegou Oscarem Piastrim. Na první pohled možná tato slova působila drze, ale šéf McLarenu Andrea Stella dal jasně najevo, že podporuje své jezdce v tom, aby týmu podali svůj názor na věc. Norris pokyn poslechl a udržel se za Australanem na konečném třetím místě.

Na první pohled to možná může vypadat, jako by se Stella snažil zakrýt napětí, které se v týmu nejspíš začíná tvořit. Ale Stellův rukopis je jasný, od jezdců vyžaduje, aby týmové příkazy chápali a případně je zpochybnili.

„Pokud jde o komunikaci, kterou jste slyšeli během závodu v Kataru, jde o součást našeho protokolu. Když dáváme jezdcům pokyn, zároveň je žádáme o to, aby nám odpověděli. Chceme totiž pochopit jejich názor, chceme znát jejich úhly pohledu a důvody. My situaci potom probereme a vrátíme se k nim, ale jakmile řekneme finální verdikt, musí to respektovat. To se stalo s Landem,“ prozradil Andrea Stella.

McLaren získal stejné body a bylo prakticky jedno, kdo byl druhý a kdo třetí, kdyby je nechali inženýři závodit, bylo by to obrovské riziko. Ponechání pozic bylo správné, McLaren shrábl 33 bodů a snížil náskok Aston Martinu v Poháru konstruktérů na pouhých 11 bodů.

Lando Norris odstartoval do Velké ceny Kataru z 10. pozice, a to především kvůli nepovedené třetí části kvalifikace, kdy se mu škrtaly zajeté časy kvůli traťovým limitům. V závodě však předvedl velmi slušné tempo a přiblížil se Piastrimu. Ve 45. kole už jeli pár vteřin za sebou.

Britský jezdec dostal jasný pokyn: „Lando, budeme držet pozici, přivez to domů.“ Norris rychle odpověděl: „Proč to děláme? Máme velký náskok a já jsem očividně mnohem rychlejší.“ Inženýr rodáka z Bristolu však rychle Norrise přerušil se slovy: „Lando, my to vidíme, my to víme, na tom nezáleží. Trochu se obáváme Russella, jeho náskok je 13,4 vteřiny, myslíme si, že by mohl ke konci závodu nasadit měkké gumy, které budou rychlé.“

Brit ještě reagoval, ale svou myšlenku ve vysílačce nedokončil. Snažil se argumentovat tím, že pokud očekávají tlak zezadu, tak nemá smysl bránit rychlejšího jezdce. Diskuze však skončila a Norris dorazil do cíle na třetí pozici.

Po závodě Oscar Piastri přiznal, že byl týmovým rozhodnutím trochu překvapen. Lando Norris naopak na tiskové konferenci přiznal, že by stejně na Verstappena nejspíše neměl. „Nejsem si jistý, jak by to dopadlo. Kdykoliv jsem se přiblížil Oscarovi, tak jsem se ocitl ve špinavém vzduchu a byl to boj. Na okruhu, kde jsou tyhle dlouhé zatáčky a máte špinavý vzduch, tak je to velký boj,“ přiznal britský závodník. „Moje tempo bylo určitě o něco lepší, ale těžko říct. Oscar odvedl tento víkend velmi dobrou práci. Porazil mě, byl extrémně rychlý a dělal méně chyb. Takže klobouk dolů i před ním.“

K týmové režii McLarenu došlo už v Japonsku, když nováček Piastri pustil Norrise před sebe, ale tehdy byla situace jiná. Převaha třiadvacetiletého jezdce byla větší a do konce závodu zbývalo více času, takže byla větší šance nahánět Verstappena.

Přístup Andrey Stelly může být pro McLaren výhrou. Především pokud se v příštích letech papájové monoposty zapojí do souboje o titul, a také pro případy, kdy budou Piastri s Norrisem na trati přímými konkurenty.

Sdílejte na:
Zavřít