Tři týmy měly v úmyslu zúčastnit se prvního tréninku

Tři týmy měly v úmyslu zúčastnit se prvního tréninku

Divočejších 24 hodin před prvním volným tréninkem Formule 1 dosud nezažila. Závod v Austrálii byl na poslední chvíli zrušen, některé týmy dokonce ani nebyly připravené na výjezd z garáže. Pouze tři týmy byly ochotny se zúčastnit.

Nechvalně známá GP USA 2005 byla pro Formuli 1 odstrašujícím případem. Na okruhu Indianapolis tehdy fanoušci viděli závod šesti vozů. Týmy s pneumatikami Michelin do závodu z bezpečnostních důvodů nenastoupily. Svou jedinou výhru v sezóně si z USA odvezl Michael Schumacher.

Scénář z Indianapolis se mohl v Austrálii opakovat. Pokud by nebyl závod zrušen, do prvního tréninku by vyrazily pouhé tři týmy – Red Bull, AlphaTauri a Racing Point.

Po pozitivním testu jednoho ze zaměstnanců McLarenu, který se rozhodl z GP Austrálie stáhnout, následovala vlna jednání mezi vedením F1, FIA, organizátory závodu a vedením státu Victoria. Důležitou otázkou byly finance, každý z přítomných chtěl vědět, kdo ponese za případné zrušení závodu odpovědnost.

Některým týmům a jezdcům se přístup příslušných orgánů nelíbil. Mercedes, Ferrari a Renault se shodli na tom, aby se závod neodjížděl. Stříbrné šípy vydaly oficiální prohlášení, ve kterém vysvětlují své důvody.

„Chápeme zklamání fanoušků, kteří si přáli, aby se závod odjel podle plánů,“ uvádí Mercedes. „Nicméně fyzické a mentální zdraví našich zaměstnanců, stejně tak jako zdraví široké F1 komunity, je pro nás absolutní prioritou. Náš tým hned v pátek ráno zahájí přípravy na odjezd domů.“

Dvě hodiny před startem prvního tréninku zůstávaly garáže Mercedesu a Ferrari zavřené, což je v rozporu s pravidly FIA. U Renaultu byla garáž sice otevřená, vozy ale byly zakryté plachtami.

Zbylých šest týmů mělo garáže otevřené, jen tři se však na výjezd v prvním tréninku připravovaly. Až oficiální prohlášení přerušilo těmto týmům úmysl zúčastnit se.

Sezóna by tak měla začít příští týden v Bahrajnu. Zatím nikdo netuší, zda se tak opravdu stane. Závod by se měl odjet bez přítomnosti fanoušků, otázkou ale je, zda se bude moct zúčastnit McLaren. Pokud by nemohl, je vysoce pravděpodobné, že i tento závod bude nakonec zrušen.

Sdílejte na:
Zavřít