Liam Lawson: Nebýt ve formuli 1 je frustrující

Liam Lawson: Nebýt ve formuli 1 je frustrující

Poté, co v sezóně 2023 nováček Liam Lawson nahradil Daniela Ricciarda, dokázal zazářit během pěti závodů. I přesto si tým RB rozhodl pro sezónu 2024 ponechat stávající jezdeckou sestavu. Nyní se Liam Lawson nechal slyšet, že být mimo kokpit formule 1 je pro něho frustrující.

Ve Velké ceně Saúdské Arábie se ukázal Oliver Bearman, který nahradil nemocného Carlose Sainze. Povedl se mu úžasný výkon. Všichni zavzpomínali i na Liama Lawsona, jak loni na několik závodů zaskočil za Daniela Ricciarda, který si zlomil kůstku v zápěstí. Tak jako Bearman, i Lawson dostal v autě pouhou hodinku během volného tréninku. A tak jako Bearman zajel Lawson bezchybný závod a v Singapuru dokonce získal pro AlphaTauri body za deváté místo.

Když se však tým rozhodoval, jaká jezdecká sestava nastoupí do sezóny 2024, zůstal Liam Lawson na lavičce. S týmem i nadále pokračoval Júki Cunoda a Daniel Ricciardo.

Samozřejmě, že si díky tomu více věříte. Každý pilot na této úrovni si věří do takové míry, že mají ve formuli 1 být – musíte si tak věřit, abyste se jí vůbec mohli přiblížit. Ale je to samozřejmě jiné, protože já jsem si vždy představoval, jaké by to bylo, jezdit ve formuli 1. Teď už vím, jaké to je. Je to jiná perspektiva. Měl jsem tu nejmenší ochutnávku. A to z toho dělá mnohem frustrující záležitost,“ otevřel se novozélandský závodník pro Speedcafe.

Pro Liama Lawsona však není ještě vše ztraceno. Naopak – Helmut Marko již naznačil, že povýšení jej čeká. „Jen musí být trpělivý a jeho chvíle nastane,“ řekl pro Newstalk ZB. Například Daniel Ricciardo má oči upřené na sedačku Sergia Péreze v Red Bullu, a i když bude muset brzy zlepšit své výkony, aby se jí přiblížil, potenciálně by tím otevřel místo pro Lawsona. A ten je ohledně své budoucnosti stále nejistý. Žádnou jistou záruku ohledně sedačky totiž nedostal.

Co se týče mé budoucnosti, upřímně nemám žádné plány,“ přiznal Lawson. „ Nic není vytesáno do kamene. Vlastně u mě jde o to, abych zůstal připravený a snad brzy přijde příležitost.“

V rámci pravidel FIA musí každý tým vyhradit jeden volný trénink pro nováčky, kteří ještě neodjeli více než dvě velké ceny. Liam Lawson tak nemá nárok do formule 1 letos usednout, zůstává ale rezervním jezdcem. „Stále se ale cítím jako nováček,“ dodal. „Budu v podstatě dělat práci na simulátoru a pak se účastnit závodů s týmem jako rezerva.“

Sdílejte na:
Zavřít