Strategickou bitvu ve Španělsku vyhrál Lewis Hamilton

Strategickou bitvu ve Španělsku vyhrál Lewis Hamilton

První cílovou pásku ve Španělsku proťal Lewis Hamilton, druhý se umístil Max Verstappen a na třetím místě skončil Valtteri Bottas. Jediný pilot, který odstoupil byl Júki Cunoda kvůli technickému problému s motorem a vyvolal jediný safety car tohoto závodu.

Vítězem závodu se stal Lewis Hamilton. Druhý se umístil Max Verstappen, který vedl po většinu závodu a na třetím místě dojel Valtteri Bottas.

Čvrtý v cíli byl Charles Leclerc, následovaný Sergiem Perézem. Na šesté pozici dojel Daniel Ricciardo, sedmý byl Carlos Sainz. Na osmém místě skončil Lando Norris. První destíku uzavřeli Esteban Ocon a Pierre Gasly.

Průběh závodu

Ve Španělsku bylo lehce pod mrakem – teplota tratě 31,5°C a teplota vzduchu 21,5°C.

Start se povedl nejlépe Maxi Verstappenovi, který v první zatáčce se dostal před Lewise Hamiltona. Charles Leclerc překonal Valtteriho Bottase a posunul se na třetí pozici.

Z opakovaných záběrů se ukázalo, že pilot Red Bullu šel na brzdy mnohem později a proto se dostal před Mercedes Lewise Hamiltona.

Pořadí po 1. kole: Verstappen, Hamilton, Leclerc, Bottas, Ricciardo, Peréz.

Pořadí se v 5. kole nezměnilo. Bottas tlačil na Leclerca, nicméně Monačan prozatím odolal všem náznakům útoku od finského pilota.

V 8. kole jsou vyvěšeny žluté vlajky ve třetím sektoru. Júkimu Cunodovi zhasl motor v zatáčce číslo 10. Bohužel pro japonského pilota se mu nepodařilo znovu nastartovat AlphaTauri. Na trať vyjel safety car.

Antonio Giovinazzi měl neskutečnou dlouho zastávku v boxech kvůli špatným pneumatikám, které měl na svém monopostu, a propadl se na poslední pozici.

Na konci 10. kola zajel do boxů safety car.

Restart si pohlídal Max Verstappen, Lewis Hamilton lehce zaspal a hned na něj vyvíjel tlak Charles Leclerc. Nicméně Brit si ubránil druhou pozici.

Pierre Gasly dostal penalizaci v podobě 5 sekund za špatné postavení ve své startovní pozici.

Pořadí ve 15. kole: Verstappen, Hamilton, Leclerc, Bottas, Ricciardo, Peréz.

Pohled na zadní pneumatiky Lewise Hamiltona v 17. kole.

V prvním v boxech byl v 19. kole Pierre Gasly, po odpykání penalizace nasadil středně tvrdé pneumatiky a propadl se na poslední místo.

Pořadí se ve 20. kole na předních pozících nezměnilo.

Ve 22. kole zajeli do boxů Fernando Alonso a Sebastian Vettel, oba nasadili středně tvrdé pneumatiky. Španělský jezdec se vrátil na sedmnáctou pozici, Němec na devatenáctou pozici.

O kolo později se ukázal u svých mechaniků Carlos Sainz, nasadil středně tvrdou sadu a propadl se na třináctou pozici.

Ve 24. kole zajel do boxů Valtteri Bottas a Lando Norris. Jako všichni ostatní obuli středně tvrdé pneumatiky. Finský piilot se vrátil na šestou pozici a Brit na třináctou.

O kolo později reaguje na finského pilota Max Verstappen, obul středně tvrdou sadu pneumatik, nicméně u svých mechaniků stál čtyři sekundy a vrátil se na pátou pozici. Lewis Hamilton zůstal na trati.

Sergio Peréz pustil Maxe Verstappena před sebe, Lewis Hamilton stále nezajel do boxů. Ve 26. kole zajel do boxů Daniel Ricciardo, obul středně tvrdou sadu pneumatik a propadl se na osmou pozici.

Na konci 28. kola zajel do boxů Lewis Hamilton a Charles Leclerc, oba obuli středně tvrdé pneumatiky. Pilot Mercedesu se vrátil na druhou pozici, Charles Leclerc se propadl na čtvrté místo.

Pořadí ve 30. kole: Verstappen, Hamilton, Bottas, Leclerc, Ricciardo, Peréz.

Boj ve středu pole ze kterého vyšel vítězně Sebastian Vettel, předjel 2 auta během 3 zatáček.

Pořadí ve 35. kole: Verstappen, Hamilton, Bottas, Leclerc, Ricciardo, Peréz. Rozdíl mezi prvními 2 jezdci byl pod jednu sekundu.

Lewis Hamilton stále udržoval Maxe Verstappena ve střehu.

Pořadí ve 40. kole se na čele nezměnilo.

Na konci 42. kola zajel do boxů na poslední chvíli Lewis Hamilton, obul použitou sadu středních pneumatik a vrátil se na třetí pozici.

Lewis Hamilton okamžitě začal zajíždět nejrychlejší kola. Max Verstappen dostal informaci, že ho dostihne Brit v posledním kole.

Sergio Peréz předjel Daniela Ricciarda a posunul se na pátou pozici.

Ve 47. kole zamířili do boxů Carlos Sainz a Daniel Ricciardo. Oba nazuli nejměkčí sadu pneumatik. Australský pilot se vrátil na osmou pozici, Španěl na devátou.

Max Vertappen oznámil rádiem, že si nemyslí, že to zvláne až do konce závodu.

Bottas dostal rádiem nařízeno pustit svého týmového kolegu, nicméně to se nestalo a britský pilot ho musel předjet a ztratil docela dost času.

Na konci 53. kola zajel do boxů Valtteri Bottas, obul nejměkčí sadu pneumatik a propadl se na čtvrtou pozici.

Pořadí v 55. kole: Verstappen, Hamilton, Leclerc, Bottas, Peréz, Ricciardo.

Další detailní pohled na pneumatiky Lewise Hamiltona.

V 57. kole předjel Bottas na hlavní rovince Leclerca.

O kolo později zajel do boxů Sergio Peréz, obul nejměkčí sadu pneumatik a vrátil se na pátou pozici.

Na konci 58. kola zaregoval na Mexičana Charles Leclerc, zajel ke svým mechanikům, nasadil červenou sadu pneumatik a vrátil se na čtvrtou pozici.

Lewis Hamilton se blížil k Maxi Verstappenovi.

V 60. kole předjel na hlavní rovince Lewis Hamilton Maxe Verstappena a převzal vedení v závodě.

O kolo později zajel Max Verstappen do boxů, nasadil nejměkčí sadu pneumatik a vrátil se na druhou pozici.

Pořadí v 63. kole: Hamilton, Verstappen, Bottas, Leclerc, Peréz, Ricciardo.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich)
Sdílejte na:
Zavřít