Russell se stal překvapivým vítězem Velké ceny Rakouska

Russell se stal překvapivým vítězem Velké ceny Rakouska

Jedenáctý závod letošní sezóny v rakouském Spielbergu vyhrál George Russell po kolizi Maxe Verstappena a Landa Norrise. Druhý se umístil Oscar Piastri a na třetí pozici skončil Carlos Sainz.

Všichni jezdci nasadili do začátku závodu střední směs pneumatik, až na Kuan-jü Čoua, který startoval z boxové uličky na tvrdých pneumatikách.

Max Verstappen si pohlídal start a udržel si vedení v závodě. Skvělý start předvedl také George Russell, který se snažil předjet Landa Norrise, ale jezdec McLarenu si nakonec udržel své průběžné druhé místo.

V úvodním kole došlo ke kontaktu mezi Oscarem Piastrim a Charlesem Leclercem, při kterém Monačan přišel o část předního křídla, a tak musel zajet do boxů. Ferrari zároveň na jeho monopost nasadilo tvrdé pneumatiky. Do incidentu se zapletl i Sergio Pérez, který si při něm poškodil boční část podvozku.

V 7. kole se Piastrimu podařilo dostat před Sergia Péreze na průběžné šesté místo. Lewis Hamilton se dostal na čtvrté místo před Carlose Sainze, ale následně musel svou pozici vrátit zpět, aby nedostal penalizaci za nepovolené předjíždění.

Pořadí po 7. kole: Verstappen, Norris, Russell, Sainz, Hamilton, Piastri, Pérez, Ocon, Gasly, Hülkenberg.

Oba jezdci Haasu, Daniel Ricciardo, Alexander Albon a Lando Norris začali od desátého kola měnit pneumatiky na bílou sadu. Vypadá to, že se v tomto závodě pojede na tři zastávky v boxech. Albon a Leclerc však nebyli spokojení s touto pneumatikou a Monačan si v 17. kole zajel pro středně tvrdou směs.

V 21. kole došlo k incidentu, při kterém Fernando Alonso vytlačil Kuan-jü Čoua do únikové zóny. Španěl za tento zákrok dostal desetisekundovou penalizaci. Lando Norris si začal také ve vysílačce stěžovat na tvrdou směs pneumatik. Mezitím si Max Verstappen vybudoval více jak pětisekundový náskok.

Když jel Hamilton ve 23. kole na výměnu pneumatik, udělal se svým monopostem smyk a dostal pětisekundovou penalizaci, jelikož přitom přejel bílou čáru u vjezdu do boxů.

Pořadí v 27. kole: Verstappen, Norris, Russell, Sainz, Hamilton, Piastri, Pérez, Hülkenberg, Magnussen, Ricciardo.

V 30. kole za sebou měli již všichni piloti zastávku v boxech. Russell, Alonso, Stroll, Leclerc a Čou zvolili média, ostatní obuli hardy.

Zatímco týmový kolegové Ocon a Gasly sváděli souboj bok po boku o dvanácté místo, Pérez dostal pětisekundovou penalizaci za překročení rychlosti v boxové uličce!

Bílá sada pneumatik začala degradovat dříve, než týmy očekávaly, a tak piloti začali hned v úvodu druhé poloviny závodu opět zajíždět do boxů. Přitom si Albon připsal stejnou pětisekundovou penalizaci za přejetí bílé čáry při vjezdu do boxů jako dříve Hamilton.

V 52. kole zajel Verstappen podruhé do boxů. Mechanici měli problémy s levým zadním kolem, a tak výměna trvala šest a půl vteřiny, ale díky vybudovanému náskoku se úřadujícímu mistru světa podařilo udržet průběžné vedení v závodě.

Norris se postupně z druhého místa dotahoval na Verstappena a v 54. kole začal za pomocí DRS na nizozemského jezdce útočit. Pilot McLarenu dostal černobílou vlajku, kvůli nedodržování limitů tratě, zatímco Verstappen si do vysílačky začal stěžovat na nedostatek přilnavosti.

V 59. kole Norris při pokusu o předjetí probrzdil svůj vůz v třetí zatáčce. Britovi se sice podařilo na chvíli dostat před Verstappena, ale musel svou pozici vrátit zpět, a navíc začal být vyšetřován z důvodu nedodržení traťových limitů.

V 64. kole došlo mezi Norrisem a Verstappenem ke kontaktu ve třetí zatáčce a oba jezdci mají poškozené monoposty! Piloti musí ihned do boxů a do průběžného vedení se ze třetího místa dostává George Russell!

Pořadí po 64. kole: Russell, Piastri, Sainz, Hamilton, Verstappen, Hülkenberg, Pérez, Magnussen, Ricciardo, Gasly.

Verstappen se vrací zpět do závodu na průběžném pátém místě a pro Norrise touto nehodou skončil závodní víkend.

V 66. kole přichází na chvíli virtuální safety car, protože je potřeba odstranit trosky vozů z trati. Verstappen dostává za způsobení kolize desetisekundovou penalizaci. V tuto chvíli má šestnáctisekundový náskok na Hülkenberga, takže tento trest jeho pozici neohrozí.

George Russell si poslední kola uhlídal své vedení v závodě, a tak se stává překvapivým vítězem letošní Velké ceny Rakouska!

Pozice Jezdec Tým Ztráta Body
1 George Russell MERCEDES 1:24:22.798 25
2 Oscar Piastri MCLAREN +1.906s 18
3 Carlos Sainz FERRARI +4.533s 15
4 Lewis Hamilton MERCEDES +23.142s 12
5 Max Verstappen RED BULL +37.253s 10
6 Nico Hülkenberg HAAS +54.088s 8
7 Sergio Pérez RED BULL +54.672s 6
8 Kevin Magnussen HAAS +60.355s 4
9 Daniel Ricciardo RB +61.169s 2
10 Pierre Gasly ALPINE +61.766s 1
11 Charles Leclerc FERRARI +67.056s 0
12 Esteban Ocon ALPINE +68.325s 0
13 Lance Stroll ASTON MARTIN +1 kolo 0
14 Júki Cunoda RB +1 kolo 0
15 Alexander Albon WILLIAMS +1 kolo 0
16 Valtteri Bottas KICK SAUBER +1 kolo 0
17 Kuan-jü Čou KICK SAUBER +1 kolo 0
18 Fernando Alonso ASTON MARTIN +1 kolo 0
19 Logan Sargeant WILLIAMS +2 kola 0
20 Lando Norris MCLAREN DNF 0

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Zuzana Jirásková)
Sdílejte na:
Zavřít